mitä mies tarkoittaa

Anonyymi

Moi. Sanokaas minulle, mitä mies tarkoittaa jos sanoo että veisi syömään? Onko kyseessä ihan aito kiinnostus, haluaa keskustella ja tutustua rauhassa vai kenties taka-ajatuksia? Voinko lähteä illastamaan ja tutustumaan ilman, että jäisin vastapalveluksen velkaa?

10

648

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tottakai voit lähteä, kuulostella ja katsella.Siitä se selviää.

    • Anonyymi

      Tarttis kysyä siltä itseltään varmaan

    • Anonyymi

      No kait sitä vie syömään, jos haluaa tutustua. Tuskin sitä treffeille lähtisi, jos ei haluaisi oppia tuntemaan ja tunnustelemaan, onko jotain syvempää.

      • Anonyymi

        Pääasia on kuitenkin se että pillua saa, jos ei saa niin toisia treffejä ei tule tai jos tulee niin nainen maksaa viulut. Eli toisia treffejä ei sitten tule.


    • Anonyymi

      "mitä mies tarkoittaa jos sanoo että veisi syömään?"

      Mies on pannut sinut merkille ja on huolissaan koska näytät aliravitulta sekä köyhältä joten miehen mieleen tulee pakottava tarve ravita sinua.

      "taka-ajatuksia"

      Yleensä miehillä on etu-ajatuksia, joillakin on sitten niiden sen jälkeen taka-ajatuksia mutta luulen että nämä miehet ovat vähemmistönä, koko ajatuskin taka-ajatuksesta on jotenkin likainen.

    • Anonyymi

      Syömään vieminen tarkoittaa syömään viemistä. Ruoan äärellä pääsee sitten tutustumaan, onko molemmin puolista kiinnostusta muuhun. Treffien päätteeksi voit kiittää miellyttävistä treffeistä ja osoittaa kiinnostusta nähdä toistekin, tai voit kiittää treffeistä ja tehdä selväksi että et ole kiinnostunut tapaamaan uudestaan. Kummasakaan tapauksessa et jää mitään velkaa.

      Jos jo heti alkuun tulet aatoksiin, että et ole kiinnostunut uusinnasta, voit tarjoilian tuodessa laskua kertoa jämäkästi, että molemmat maksavat omansa, siitä, että haluat maksaa, ei tarvitse deitin kanssa sopia. Toki jos mies on sinut ravintolaan pyytänyt, voit myös antaa hänen maksaa. Minusta henkilökohtaisesti on tylyä antaa toisen maksaa, jos itse aikoo ghostata välittömästi.

      Itse suosin ensitreffeillä ravintolaa, jossa minulla olisi vara syödä muutenkin. Jos on hyvät treffit ja haluan tavata uudestaan annan miehen maksaa, seuraavilla treffeillä puolestaan vaadin saada maksaa. Jos jatkoa ei ole tulossa, maksan oman ateriani. En edes lähtisi ensitreffeille liian hienoon ravintolaan.

      Laskun kanssa toimiminen kertoo mahdollisen suhteen dynamiikasta:
      Mies haluaa maksaa ilman sitoomuksia -> mies tahtoo pyyteettömästi pitää huolta naisesta ja osoittaa olevansa hyvä perheen pää.
      Mies maksaa, mutta olettaa saavansa vastapalveluksen -> mies käy kauppaa palveluksilla, luonnollisesti omaa palvelusta paremman vastapalveluksen toivossa.
      Mies maksaa ravintolalaskut, mutta antaa naisen maksaa kahvin/jälkkärin/drinkit -> mies haluaa osoittaa olevansa perheen pää ja auktoriteetti tärkeimmissä asioissa, mutta myös valmis tulemaan vastaan/antamaan naiselle valtaa.
      Molemmat maksavat vuorotellen -> suhde on tasa-arvoinen ja molempien sana painaa yhtä paljon.
      Molemmat maksavat omansa -> ei suhdetta/kavereita/kämppiksiä.

    • Anonyymi

      syömään, seksi yhdeksi illaksi ja sitten viskata pihalle

    • 95% miehistä haluaa aina seksiä, se 5% joka ei halua, on jotain mielenterveysongelma porukkaa.

      Miehestä on kohtuullista ruokkia nainen, jotta nämä jaksaa nussia koko yön.

      Jos pihtaat, niin mies tuskin viitsi tuhlata enempää aikaansa ja rahaansa ja siirtyy eteenpäin.

      • Anonyymi

        Kyllä niillä 95% kin on mielenterveysongelma.


    • Anonyymi

      Minulle se, että mies haluaa viedä syömään, tarkoittaa syömään viemistä. En miehen tarkoitusperiä edes mieti vaan omaani. Lähden syömään voidakseni lähinnä jutella ja samalla tutustua. Eli hyvillä mielin voit suostua, syödä, lähteä tutustumaan eikä tartte miettiä vastapalveluksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4935
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3656
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3453
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2808
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2680
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2630
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1703
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1546
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1438
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1321
    Aihe