Venäläiset ei siksi ymmärrä kuinka kova vastus pieni Suomi voi olla jääkiekossakin. Suomi on ainoa pieni maa joka koskaan maailmahistoriassa on torjunut raja-alueellaan suurvallan maanvaltaushyökkäyksen talvella 1939-1940.
Neuvostoliitossa tästä häpeällisestä epäonnistumisesta ei saanut puhua mitään. Sodasta käytettiin "rajakahakka" nimeä.
Sillä peitettiin häpeällinen epäonnistuminen koko maan valtauksessa. Mikä oli tavoite sodan alussa.
Neuvostoliitossa tästä häpeällisestä epäonnistumisesta ei saanut puhua mitään. Sodasta käytettiin "rajakahakka" nimeä.
Sillä peitettiin häpeällinen epäonnistuminen koko maan valtauksessa. Mikä oli tavoite sodan alussa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ei se mikään "kahakka" ollut. Puolet Neuvostoliiton divisioonista eli noin miljoona miestä oli Suomea vastassa.
Suuri sota oli kyseessä.
Suomen jääkiekkojoukkuekin on tavallaan malli Cajanderia. Parhaat NHL pelaajat puuttuu kokonaan.
Kyllähän talvisodasta puhuttiin kommunismin kaatumisen jälkeen, mutta nyt Venäjällä on taas uudelleen kirjoitettu historiaa ja tultu uuteen tulokseen federaation presidentti Putinin antaman määräyksen mukaan.
Viipuri on sìis sittenkin vapautettu fasismin ikeen alta 1940 ja siihen suomalaisten on tyydyttävä, jos haluavat säilyttää hyvät ja luottamukselliset suhteet Venäjän johtooon ja ylläpitää venäjänkauppaa.
Sanokoon putin mitä valetta tahansa, se on hänen häpeänsä, mutta Suomen pitää puhua totta. Sille ei venäläisetkään mahda mitään. Venäjän valeitten hyväksyminen on pahin itsepetoksen ja häpeän muoto.
"Rajakahakka" on täysin väärä nimi talvisodalle. Kysymys ei ollut vain rajasta vaan Terijoen hallituksen tuomisesta Helsinkiin.
Se ei olisi onnistunut ilman koko maan valtausta. Sodan oikea nimi olisi siis epäonnistunut maanvaltaussota.
Suurvallan kunnialle sellainen nimi ei tietenkään sovi.
Viipuria ei vallattu aseilla talvisodassa.
Laskettiin koko vyö yhteen menoon. Siinä miestä kylmenee
Suomalaiset voi nyt kiertää kunnolla puukkoa haavassa kun Putinin joukkue hävisi.
Tavoite ei ollut mikään muu kuin kultamitalit. Pieni Suomi oli taas tiellä kuten talvisodassa.
Ainakin Ukrainan Poroshenko tiesi ja rinnasti Krimin "valtauksen" Talvisotaan?
:)
-Kaksi divisioonaa Ukrainalaisia bolsuja Raatteentielle-
Hruštšov aikoinaan kertoi, että miljoona miestä menetettiin ja maata saatii vallattua vain vähän enemmän kuin hautapaikat vaativat. Puhui Stalinin virheistä, vähän ehkä liioittelikin. Toisaalta kuin venäläisten ruumiit jäivät venäläisten valtaamalle maalle, ei tarkkaa tietoa taida olla kenelläkään.
Vaan kyllä se on huono idea tuoda aron pojat suomalaismetsiin. Ei toiminut talvella Raatteentiellä 1940, eikä kesällä Ilomantsissa 1944. Puna-armeijan suurimmat aseluovutukset olivat seurauksena.
Stalin halusi tuhota ukrainalaisdivisioonat epäluotettavina
Stalinilla ja jutalaisbolsuilla oli tarkka suunnitelma MARSSIA Raattenn kautta Ouluun - soittokunta oli mukana.
Ei Stalin niin typerä ollut
Stalin _arvioi_ väärin Suomen puolustustahdon - käydyn sisällisodan jälkeen -
ja sitten oli ne aseista riisuvat pakkaset.
Ja nyt 2019 on persut tällä palstalla uhonneet että antavat suomen venäjälle laukaustakaan ampumatta. Niin on paha viha persuilla suomea kohtaan.
Kyllä melko tolvana olet , ilmeisesti kokoomus trolli, juuri PS puolustaa tätä maata ja omaa kansaa ja rajoja. Kokoomus ja kepu ja lähes kaikki muut puolueet pitää rajat auki ja kutsuu elättejä lisää.
Suomalaiset on aina olleet innostuneita talvilajeista.Talvisodassakin tuultiin hienosti hopealle.
On loukkaavaa yhdistää suomalaisia natseihin pakon edestä apu otettiin mistä saatiin Suomi olisi voinut katkaista Muurmannin radan halutessaan mutta ei tehnyt sitä ja tämä on fakta?
Pääosa saattueista meni Arkangeliin, pois suomalaisten ulottuvilta
Ei ainakaan ukrainalaisia vastaan ollut mitään
Oletko käynyt Kollaalla? Kävin isäni sotatiellä. Kävin kuvaamassa suomalaisten muistomerkkiä ja joen pohjoispuolella venäläisten muistomerkkejä. Venäläiset muistavat talvisodan vainajiaan. Suomalaiset eivät. Lähde mukaan kuvaamaan tienoilta!
Isäni kävi molemmat sodat ja tappoi kymmeniä ryssiä, kiitos siitä.
Karjalassa olevien kaadettujen suomalaisten muistomerkkien vieressä on kolossaalisia venäläisiä muistomerkkejä, joihin venäläiset ihmiset edelleen laskevat kukkasia. Suomalaiset sotapäiväkirjat eivät tiedä mitään näistä puna-armeijalaisten sankariteoista, mutta puna-armeijapa tietää ja tulevaisuudessa tietää vielä lisää sankaritekoja.
Suomalaisille sotamuistomatkailijoille venäläiset humalaiset autoilijat näyttävät Karjalankannaksella keskisormea ystävyyden , yhteistyön ja keskinäisen avunannon merkiksi.
Sote on suomalaisillekin täysin tuntematon vaikka siitä jatkuvasti uutisissa jauhetaan!
Talvisota tunnetaan Venäjällä paremmin, kuin Suomen heimosadat Suomessa