Päänahka punoittaa ja kutiaa

Anonyymi

Osaako kukaan sanoa miks päänahka punoittaa ja kutiaa?

Tarkemmin ottaen päälaelle ku laittaa käden sormet levällee on se alue. Olen ottanut valokuvia ja saanut hyvin tarkennettua, vain selkeä tumman punainen alue. Hiukset kasvaa normaalisti, ovat tosi paksut ja se hankaloittaa tutkimista.

Hilse ja täit jo pois suljettu. Eikä mitään ihosairautta ole koskaan todettu. Shampoo vaihdettu "hellävaraiseen". Muita hiustuotteita en koskaan käytä ollenkaa. Värjäyksestä 6kk.
Ainoa mikä ehkä vois olla, pidän päivittäin hiukasia kiinni nutturalla suunnillee tuolla. Oon nyt senkin laskenu alemmas ja löysempää.

En raskia ihotautilääkäriin mennä. Siks kyselen onko kellää ollu samaa, ja vielä vinkkiä mitä helpotusta vois itse kokeilla. Oon jo miettiny et tuleeko kutina psyykkisesti, liikaa itsetarkkailua? Mutta punainen on, sitä tosi asiaa ei muuta mikään

4

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla ollut sama ongelma ja yliopistollisen sairaalan ihotaudit poliklinikllakaan ei löydetty syytä. Tosin minulla sama ongelma myös kropassa.
      Todettiin vain että poikkeuksellisen herkkä iho. Hiukset niin paksut, ettei päänahka saa happea ym. Vähensin hiusten pesun yhteen kertaan viikossa ja löysin hyvän shampoon. Kropan pesuun lv herkän ihon palasaippua ja perusvoiteita apteekista.
      Myös stressin helpottaminen näkyi päänahan paranemisena. Vieläkin hiukan kutisee, mutta ei punoita.
      Eli yritä löytää miedosti hajusteeton shampoo, joka ei ärsytä ihoa, ei ole välttämättä ole ns herkän ihon shampoo.
      Vähennä hiusten pesua esim yhteen kertaan viikossa.
      Älä värjää hiuksia , mahdollisimman vähän kemikaaleja kuten hiuslakkaa ym. Olisitko hiusvärille allerginen?

      • Anonyymi

        Kiitos.

        En tosiaan oo värjänny ku viime vuoden puolella viimeks. Ostin apteekista aco merkin, kun farmaseutti suositteli. Myös kortisoni pohjaista jotain ainetta mietin. Meinas et sillä ainakin pitäis lähtä, mutta jätin sen vielä varalle.

        Just hoksasin et etualueella kutisi ja tullut 1cm halkasijalta punainen läntti, ympärillä vaaleaa ihoa. Hieman ehkä koholla kuin luomi. Varmaan pakko jo harkita lääkäriä, kun näyttää leviävän.

        Kauhulla jo kävi mielessä voiko minulla olla sieni-infektio.. siihen passais oireet, kun huomioi et useempi mahdollinen aiheuttaja jo suljettu pois.

        Ap


    • Anonyymi

      Kävin lääkärissä. Diagnoosi seborrea (tms.). Nyt kokeilen nitzoral shampoota apteekista. Jos ei tehoa niin sit lääkärin reseptillä jotain tujumpaa ainetta.

      Ihoni ei ole semmoinen, kuin netin kuvat näyttää, siis yhtä paha. Ilmeisesti lievempänä mulla mitä vois olla.

      Ap

    • Anonyymi

      Tavallisen shampoon vaihto sellaiseen misdä ei ole sls auttaa myös. Sls= sodiumlauryylisulfiitti.
      Sulfiitit ärsyttää herkkää ihoa ja limakalvoja. Ite en voi edes hammastahnaa käyttää jossa sitä on!
      Luontaistuote shampoota käytän niin ei kutise eikä punoita eikä tule näppyjä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      88
      2754
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      52
      2088
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2057
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      59
      1775
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      153
      1596
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1286
    7. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      80
      981
    8. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      67
      968
    9. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      69
      951
    10. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      120
      936
    Aihe