YLEISRADIO on päättänyt pitkien keskustelujen ja selvittelyjen jälkeen esittää sittenkin Seinäjoen arabikevät -dokumentin.
Dokumentti voidaan esittää nyt kun eduskunta ja EUvaalit ovat ohi...
Aiemmin dokumentin ovat yksityisest näytteäneet kansanedustaja Suomen Sisun piiripäällikkö Juha Mäenpää ja pohjanmaan vihreät.
Dokumentti oli tarkoitus näyttää Ylellä alun perin viime lokakuussa. Tuolloin tuottaja Erkko Lyytinen oli sitä mieltä, että maahanmuutosta kertovan dokumentin ensimmäisessä leikkausversiossa painottuivatkin islamofobiset näkökulmat. Lyytisen mukaan dokumenttia ei voinut sellaisenaan esittää, koska Yle ei voi toimia ”kansanryhmää vastaan kiihottamisen tai muun vihapuheen välikappaleena”.
Mukana ovat muun muassa 25-vuotias irakilainen Shihab, nyt jo lakkautetun vastaanottokeskuksen entinen johtaja Hannu Muhonen sekä Antti-Jussi Hirsimäki, joka haastoi äänekkäästi Seinäjoen päättäjiä kaupungin tiedotustilaisuudessa.
”En tehnyt siihen mitään Ylen vaatimia poistoja”, Reinikka sanoo. ”Se on faktaa. Mutta tässä voi tulla heidän puoleltaan vaikka millaista faktaa.”
REINIKKA korostaa olleensa alusta asti sitä mieltä, että kyseisessä dokumentissa ei ole mitään, miksi sitä ei voisi julkaista sellaisenaan. ”Nyt myös Yle on tullut siihen johtopäätökseen. Luulen, että ratkaisevaa oli se, että Suomen elokuvasäätiö ja AVEK hyväksyivät sen aiemmin ja myönsivät rahat.”
Ainoa, mitä Yleisradio lopulta vaati, oli Reinikan mukaan joidenkin faktatietojen selvittäminen.
Käytännössä tämä vaade tarkoitti esimerkiksi kohtausta, jossa turvapaikanhakijat puhuvat Suomessa oleilevasta jihadistijärjestö Isisiin kuuluvasta ihmisestä. ”Tutkimme, ovatko puheet faktaa vai ei. Emme pystyneet osoittamaan, etteivätkö puheet voisi olla faktaa.”
Toinen Ylen faktantarkistusvaade koski kohtausta, jossa puhutaan Brysselin pommi-iskuista vuonna 2016. ”Haastateltava sanoi dokumentissa, että iskun tekijä olisi ollut töissä viisi vuotta lentokentällä. Osoittautui, että siinäkin lähteet olivat kunnossa.”
Rättipää dokkari ti 28.05 klo 21- tv2
7
<50
Vastaukset
Me keskustalaiset emme halua katsoa dokumenttia kun siinä Sipilän kunniavieraaksi kutsumat ei olleetkaan turvaa tarvitsevia vaan ISIS-jäseniä.
Olimme ehkä sinisilmäisiä?- Anonyymi
Tuon dokumentin tasapainotukseksi yle näyttää joka ikinen päivä murhaaja kaapuämmiä
- Anonyymi
Tämän dokumentin jlkeen haluan liittyä SUOMEN SISUUN!
- Anonyymi
Höpö höpö. Ei tulis mieleenkään.
- Anonyymi
Viime eduskuntakaudella 4 eri puolueen kansanedustajia ja nykyisessäkin eduskunnassa ainakin 6 kansanedustajaa.
Suomen Sisun jäsenet saivat lähes 170000 ääntä edellisissä eduskuntavaleissa.
https://www.suomensisu.fi/ - Anonyymi
Hyvä ja asiallinen dokumentti oli kyllä!
- Anonyymi
Jos lapsesi ei meinaa päästä koulusta läpi, uhataan pommilla. Tätä on pian luvassa varmaan täälläkin, opettajat, oletteko valmiita.😅😅😅😅
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2353011Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell141692Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.91368- 1031226
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1291221- 751127
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531042Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581035Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717947- 135932