Kokoomus silti ykkönen!
Vasemmisto ja keskusta suurimmat häviäjät!
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
SDP+on+mitä+selvin+auringonlaskun+puolue.+Ennen+1917+vaaleja+SDP:llä+oli+yli+puolet+kansanedustajapaikoista.Sitten+jäätiin+alle+enemmistön+ja+tartuttiin+aseisiin.
Nyt+kannatus+on+jotain++16%.++Silti+pokkana+SDP+on+muodostamassa+maahan+hallitusta,+vaikka+pitäisi+kieriskellä+tuhkassa.
SDP:n+aurinko+vain+laskee.+Lopullinen+kannatus+14,6%.
Taitaa+tällä+vauhdilla+olla+seuraavissa+vaaleissa+yksinumeroinen+kannatuksen+kokonaisluku.
Kokoomus toiseksi suurin häviäjä,myönnä vaan tappiosi vaikka se katkeraa nieltävää onkin!
SDP, vihreät, vasemmistoliitto ja perussuomalaiset Eurovaalien suurimmat voittajat, kuten myös eduskuntavaaleissa. Kepu, kokoomus ja KD häviäjät. RKP sai torjuntavoiton yhdellä meppipaikalla vain sen takia että suomalaisten äänestysaktiivisuus oli niin matala. Tyhmyydestä sakotetaan. Kun Britit lähtevät EU:sta Brexitissä, SDP saa vielä yhden lisäpaikan EU-mepeissä. Sama juttu muuallakin, vasemmisto ja kansallismieliset nousevat, oikeistoporvarit putoavat. Uusliberalismi tullut tiensä päähän.
Ilmastonmuutos voitti mamutuksen 100-0! Miltäs persusta nyt tuntuu?
751 paikkaisessa EU-parlamentissa harva tietää Suomen vihreiden ilmastonmuutoskannoista, toisaalta kiinnostaako Suomen edustajien höpinät ketään.