JosSuomessa on työpaikka johon joku ulkomailta otetaan se vie yhden suomaaisen työn ja ei siihen voi toista ottaa!.Ei tarvi olla Einstein että sen ymmärtää.Nyt on ehdotettu että mamut saa kaikki tuet palkan lisäksi?,onko voimassa jo?.Just kantasuomalaisen ei kannata mennä töihin,tuet loppu heti ja joissain tapauksissa menee 1,5kk ennen kuin tilipäivä jasaa rahaa.Millä kulkee töissä?.Millä maksaa vuokran,sähkölasku,kännyt.Sitten kun ottaa väliaikaisen lyhyen homman joka loppuu,menee KELAssa kuukausia että saa kaikki paperit ja sitte tuet uudestaan.Huostaan otetuilla nuorilla on tukiverkosto että kai 21 v saa tukea työllistyttyäänki,kannattanee siis aiheuttaa että lapset otetaan huostaan?,ett saa saman kohtelun kuin sotakarkurit.A Nyymi
Maahan tunkeutujien työllistäminen
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tämä oman elämänsä Einstein ei sitten ymmärtänyt, että työmarkkinat eivät ole nollasummapeliä.
Menisit sinäkin töihin.
"Menisit sinäkin töihin."
Samaa suosittelisin sinullekin, tosin älynlahjasi huomioiden et kummoisiin töihin kelpaa, johonkin kunnan lapiomiehen paikkaan rahkeesi saattaisi riittää.
Kannattais lukea lakia, jos haluaa työkennellä suomessa laillisesti pitää olla sosiaaliturva, verokortti, osoite, pankki tili jne. Ei luvattomasti maassa olevia tai kielteisen päätöksen saaneita saa lain mukaan työllistää koska he eivät edes ole virallisesti suomessa. Jos näin toimitaan on se perustuslain vastaista.
Kun katselen TVssä Australian tai USA rajavalvonta ohjelmaa näen kuinka vastuullisia he ovat estämään kaiken haitallsen,mm laittomat työnhakijat ,tulon maahansa.Sanovat "Olemme tehneet valan maallemme puolustaa sitä".Eivätkö suomalaiset valvojat ole?
Suomessakin sodan jälkeen ei oikein arvostettu mistä joka jollain keinolla,vältti rintamalle menon.Sanonta "sodan käynyt mies" takasi usein paremmat työpaikat,sillä häneen voi luottaa.PS