Erosimme mieheni kanssa n. viikko sitten neljän vuoden suhteesta. Eron syy oli miehen tietämättömyys siitä, mitä elämältä haluaa ja että hän haluaa tutkiskella itseään yms. Minulla itselläni oli suhteemme alkuvaiheessa samanlainen "kriisi", mutta pääsin siitä kyllä ylitse, joten tiedän hyvin miltä miehestä tuntuu.
Minulla on kuitenkin hyvin vahva ja varma tunne siitä, että kuulumme mieheni kanssa yhteen, koska suhteessamme ei mikään muu mätännyt ja erokin tuli minulle oikeastaan yllättäen. Haluan antaa miehelle tilaa niin paljon kuin hän haluaa.
Onko siis enää turha elätellä mitään toiveita? Vielä näin viikon jälkeen hän ei tietenkään osaa sanoa mitään, mutta onko kukaan ollut pidemmän aikaa erossa kumppanistaan ja sitten palannut takaisin yhteen? Tai oletko itse tehnyt jotain itsetutkiskelun tapaista erossa kumppanista ja sitten tullut siihen tulokseen, että hän olikin se oikea?
Voiko eron jälkeen palata yhteen?
4
315
Vastaukset
- Anonyymi
Noh yleensä jos nainen haluaa "omaa aikaa" on jo toinen kuvioissa ja rakkaus/intohimo laantunut. Miehenä kyllä näen että asiat pitää pystyä puhumaan heti jos suhde tärkeä mutta onhan meitäkin monenlaisia..vaikea sanoa.
- Anonyymi
Meillä yhteisiä vuosia 17.
Yhdeksännen vuoden kohdalla mulle tuli seisahdus, epäilys ja tarve elämäni miettimiselle. Päätettiin erota ja erottiin. Kumpikin lähti tahoilleen yhteisestä kodista joka myytiin. Mitään yhteistä ja vanhaa ei jäänyt.
1,5 vuotta eroa kesti. Vuoden eron kohdalla oma umpisolmuni jotenkin avautui ja tajusin etäisyyden päästä rakastavani exääni ja haluavani jakaa elämän hänen kanssa. Hän oli ollut koko ajan aivan varma meistä mutta ero oli ollut hänelle totaalinen isku päin näköä. Ei siis ollut jäänyt elättelemään toiveita vaan molemmat erosimme silloin kokonaan, täysin.
Itse tarvitsin tuon irtioton ja sen ettei toinen jäänyt roikkumaan. Että se oli oikea ero. - Anonyymi
Minulle taisi käydä niin, että ex-tyttöystävä alkoi etsiä itseään ja päätti yksipuolisesti erota minusta. Olin siis laastari hänelle, vaikkei sitä ole myöntänyt. Puoli vuotta pideltiin eron jälkeen jonkin verran yhteyttä ja puhuttiin asioista, mitä ei itse suhteen aikana tullut puhuttua. Yhteydenpito kävi minulle lopulta liian raskaakasi ja lopetin yhteydenpidon häneen. Kuukausia on mennyt edellisestä yhteydenpidosta. "Ongelmana" vain, että meillä on yhteisiä tuttuja mm. hänen sisaruksia ja heidän kumppaneitaan, ketkä haluaa pitää minut jos nyt ei lähipiirissä, niin hyvänä ystävänä.
Omat ajatukset mahdollisesta yhteenpaluusta on hyvin ristiriitaiset. Tämä nainen on mielessä joka päivä, mutta uskaltaisiko enää luottaa ja pystyisikö enää niin täysillä heittäytymään suhteeseen, kuin edellisellä kerralla. Se on pikku peikko, mikä minun täytyy itselleni selvittää, jos ylipäätään kenenkään kanssa tulisin joskus suhteessa olemaan. Tätä edellinen parisuhde vuosia sitten päätyi eroon, palattiin yhteen, mutta lopullisen eron yhteydessä minulle sanottiin suoraan, että hänen täytyy miettiä, mitä elämältään haluaa ja oli tajunnut itse, että minä olin hänelle vain laastari.
Mutta tuossa edellisen kirjoittajan tekstissä on mielestäni paljon viisautta ja jotain lohduttavaakin. Totaalinen ero puhdistaa pöydän, päätyi sitten uudelleen yhteen tai ei. Joskus ihminen vain tarvitsee omaa aikaa ja tilaa. Joskus ihminen saattaa suhteessa "elää toiselle" ja jää oma elämä elämättä. Se ei välttämättä ole kummankaan "vika", vaan joku tunnelukko, missä haluaa miellyttää toista. Ei toiveen elättely yhteenpalaamisesta väärin ole. Se kertoo jotain, mitä tuntee toista kohtaan. Mutta se saattaa käydä raskaaksi pidemmän päälle. Te (ja miksen minäkin) palaatte yhteen, jos niin on tarkoitettu. Mutta anna tilaa ja aikaa myös omille ajatuksille ja tuntemuksille. - Anonyymi
Asiaa. Teillä on hyvät mahdollisuudet yhä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 764391
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺744215Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433619Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163213Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle382850En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142592Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102414IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm341598Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571322Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli851144