Kivi ruohonleikkurista

Kuka maksaa jos taloyhtiön ruudussa olevaan autoon lentää kivi leikkurista, leikkuu tehdään talkootyönä.
10166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Auton omistaja itse. Kasko ja/tai tuulilasivakuutuksesta tai jos niitä ei ole, omasta lompakosta.
Ps. Ei tää mikään neuvostoliitto ole...

Äänestä

Jos vahingon tekijä tiedetään, niin kannattaa kysyä häneltä josko osallistuisi kustannuksiin, tai jos taloyhtiöllä on talkoovakuutus joka korvaa ulkopuoliselle aiheutuneita vahinkoja tai oma kasko.

Äänestä
  • Jos ja jos...
    totuus on jo yllä kerrottu: auton omistaja maksaa.
    (Vertaa parkkipaikkakolhimisiin, joissa tekijän/kolhun aiheuttajan ei lain mukaan ole mitään velvoitetta jäädä paikalle ihmettelemään, josko saisi aiheuttamansa kolhun maksajaksi ryhtyä...)

    Äänestä

  • Talkoovakuutus löytyy kyllä ja aika varmaan kaikilla herkuilla veikkaisin, sekö voisi korvata tuollaisen vahingon, jossain oli että talkoovakuutus korvaa vaan henkilövahinkoja.

    Äänestä

  • Talkoovakuutus?+Sinäkö+olet+100%+varma,+että+sellainen+aina+löytyy?+Ohoh.Joku+vtun+kerrostalo-vuokra-yhtiö+tekee+talkoot+ilman+vakuutuksia,+parilla+kaljakorilla+talkoolaiset+palkiten.+Näin+on!Omistaja+maksaa,+jos+(muka+juuri+talkoiden+aikaan+on+kivi+osunut+autoonsa).+Piste.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Talkoovakuutus?+Sinäkö+olet+100%+varma,+että+sellainen+aina+löytyy?+Ohoh.Joku+vtun+kerrostalo-vuokra-yhtiö+tekee+talkoot+ilman+vakuutuksia,+parilla+kaljakorilla+talkoolaiset+palkiten.+Näin+on!Omistaja+maksaa,+jos+(muka+juuri+talkoiden+aikaan+on+kivi+osunut+autoonsa).+Piste.

    No kylläpä setä on kiivas. Taloyhtiön vakuutus voi korvata, riippuen tapauksesta ja vakuutuksista. Kasko ainakin korvaa jos sellainen on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No kylläpä setä on kiivas. Taloyhtiön vakuutus voi korvata, riippuen tapauksesta ja vakuutuksista. Kasko ainakin korvaa jos sellainen on.

    Jossittelua, mutta mikäli tekijä on tiedossa ja myöntää tapahtuneen niin hänen kotivakuutuksen vastuuvakuutuksen piikkiin. Talkoovakuutukset kattavat käsittääkseni vain henkilövahingot. Viime kädessä jää sitten auton omistajan kärsittäväksi jos kaskoa ei ole.

    Äänestä

Ei kukaan. Se että autosi on ruudussa kertoo, että kuka tahansa saa tehdä mitä haluaa romullesi. Itse ihannoin Ruotsin ja Ranskan mallia.

Äänestä
  • Ei kannata jäädä sitten kiinni jos teet ilkivaltaa autoille... sopii myös toivoa ettei naama tallentunut millekään valvontakameralle, ei sillä että ilkivallan tekijän poliisia tarvitsisi pelätä vaan jotain paljon pahempaa...

    Äänestä

Ei ruohonleikkurista lennä kiviä auton kylkiin tai tuulilasiin. Olet tyhmä, yritä kestää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuka maksaa jos taloyhtiön ruudussa olevaan autoon lentää kivi leikkurista, leikkuu tehdään talkootyönä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu