Isän neuvotteluaseman heikentäminen erossa

Anonyymi

Mulla olisi tarve saada isä näyttämään erossa "huonolta", jottei missään tapauksessa yhdenkään lapsen lähivanhemmaksi tulisi isä. Haluan (korkeat) elarit kaikista kolmesta lapsesta ja käytännön määräysvallan lasten tekemisestä. Onko teillä kokemusta tekaistujen lasu-ilmoitusten tekemisestä ja turvakotiin hakeutumisesta jotta saisi isää vahingoittavia merkintöjä papereihin? Miten olette onnistuneet "lypsämään" isot elarit oikeudessa? Asutaan Helsingissä. Myös suosituksia hyvistä isävastaisista juristeista otan vastaan? Ja ihan turha tulla naivisti moittimaan avaustani, ero on rumaa peliä enkä aio hävitä sitä.

10

205

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa muuttaa maalle, Helsinki on jo valitettavasti tasa-arvoinen paikka.

      Toisaalta surettaa lapsesi. Saatat voittaa kostosi, mutta et voita hyvää elämää etkä terveitä lapsia toiminnallasi..

    • Anonyymi

      Mitäs jos keskittyisit hoitamaam erosi nätisti loppuun ja lapsiesi hyvinvointiin!

    • Huono trolli on huono...

    • Anonyymi

      Viestisi vaikuttaa aika tavalla trollilta, koska et juuri selitä miksi toimintasi olisi oikeutettua. Toisaalta, olet oikeassa: eroa tai elämää ei pelata sääntöjen vaan voiton takia.

      Tämä mielessä muutama neuvo, joiden luulisi johtavan oikeaan lopputulokseen:

      1) Muuta pikimmiten pois vaikka kaverille ja sitten vuokrakämppään, yksin. Lapsiarki alkaa kaatua miehen päälle ja hän tuskin siitä selviää. Muualla asuvana pystyt uskottavammin tekemään lastensuojeluilmoituksia olematta ilmeinen osasyyllinen. Huoltajuuskeskustelun alkaessa olet väistämättä niskan päällä.

      2) Jos hakeudut turvakotiin, muista olla puolen pullon viinipöhnässä. Muu on siellä todella epätavallista ja epäilyttävää.

      3) Etsi miehen paras ystävä ja lahjo tämä seksillä kertomaan kaverinsa väkivaltaisuudesta. Jos jätkät eivät kalasta yhdessä Brokeback Mountainilla, sellaista ystävyyttä miehellä ei ole, ettei tämä toimisi. Aloita tarjoamalla paljon viinaa.

    • Anonyymi

      No trollista ei ole kyse vaikka niin moni ajatteleekin. En voi väittää että toimisin oikeutetusti vaan kyse on juuri tuosta minkä viimeisin kommentti yllä totesi. Kyse on riidan voittamisesta ja etujen saavuttamisesta. On naiivia ajatella, että kyllä kaikki menee hyvin kun ei itse röyhkeästi aja omaa asiaa. Röyhkeys nimenomaan saa oman neuvotteluasetelman paremmaksi missä jo varsin pitkällä olenkin.

      Muista keskusteluista löytyikin mainintoja juristeista, jotka eivät ole liian hienotunteisia, vaan pistävät miehen kunnolla kyykkyyn salissa. Löysin omaa asiaani napakasti ajavan ja päädyin Annantaloa vastapäätä olevan toimiston naisjuristiin, joka useiden kokemusten ja suositusten perusteella ei ole liian korrekti vaan ajaa häikäilemättömästi miesvastaisesti asiaa eikä takerru liikaa faktoihin. Tapaamisessa yhteinen sävel löytyi heti.

      Turvakotikokeilut jäävät nyt väliin. Ei tunnu omalta jutulta. LS ilmoitus lähti viikonlopun jälkeen. Vähän tikusta asiaa, mutta on kuulemma hyvä saada näitä merkintöjä.

    • Anonyymi

      Säälittävää keinottelua ja valehtelua. Toivottavasti isä saa lapset, vaikka itsekin eronneena koetan samaistua niin en tunnista sinua kirjoituksesi perusteella hyväksi äidiksi. Kenelläkään ei tulisi olla oikeutta tehdä tekaistuja ls- ilmoituksia.

    • Anonyymi

      Ongelmasi ratkeaa, kun käyt ostamassa köyttä ja hyödynnät sen kaulasi ympärillä. Mitä nopeammin, sitä parempi. Ei kestä kiittää 😊

    • Anonyymi

      Miehelläsi kyllä kävi tuuri, kun pääsee eroon.
      Mut tämä lienee varsin tyypillinen naisten ajatusmalli suomessa, vaikka eivät sitä myönnä, tietenkään.

    • Sanoisin, että tuo lastensuojeluilmoitus napsahtaa omaan nilkkaan jos se todetaan aiheettomaksi.

      Jos selviää, että joku tekee turhia lastensuojeluilmaoituksia miehestäsi, alkavat säälipisteet valua hänen pussiinsa.

      Myös lakimiehen palkkaaminen on aika kallis tapa edetä. Ilmeisesti teillä on paljon omaisuutta jaettavana, koska lakimiehien palkkioista ja oikeudenkäyntikuluista tulee helposti kymppitonneja. Ja jos miehesi on varkas, ei hän luultavasti ole mikään nahjus ja palkkaa siis itsekin hyvän juristin.

      Toisaalta monilla miehillä tulee se totaalinen väsyminen ja ajattelevat, että vieköön paska kaiken , kunhan vain pääsen eroon ja se voi olla sinun onnesi.

    • Anonyymi

      Joo ei niitä lapsia kannata miettiä. Eihän ne mitään merkitse. Sitten kun aikuinen lapsesi katkaisee välit kun kuulee tekemisistäsi niin voit onnitella itseäsi. Jos äitini olisi noin tehnyt, en olisi mennyt edes hautajaisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      49
      5710
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      326
      5524
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4701
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      10
      2205
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1988
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      38
      1904
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      38
      1850
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      1162
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      201
      1086
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      61
      1039
    Aihe