Ristiin pukeutuminen

Anonyymi

Mitäs sanotte jos mies kävelee kaupungilla naisena niin hänet heti leimataan homoksi. Sekaisin olevaksi ja saisi hakeutua hoitoon.
Mutta kun nainen käyttää miesten vaateita niin mitään tällästä ei ole.

Itse pukeudun paljon naisten vaateisiin ja olen mies paljon syrjintää tulee ja haukkumista. Onko huuteliat vaan kateellisia kun eivät itse uskalla vai onko suomi edelleen niin vanhan aikainen että mies on vaan mies ja naiset saa hullutella vaatteilla.
Itselle oudoin tapahtuma on käynyt baarissa kun portsari päästi sisään mutta noin tunnin päästä tuli heitämään ulos kun mukamas olen aiheuttanut riittaa kokoajan. Omien kaverien kanssa juttelemalla ja tanssimalla ei paljoo riitaa aiheuteta. Olisikohan joku käynyt valittaa että miksi tänne päästetään homoja sisään.
Mikä on mielipiteenne voiko mies pukeutua naiseksi vai ei.

5

1400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän siinä oikeastaan pukeudu naiseksi, vaan mies on vain naisille tarkoitetuissa vaatteissa. Jos naistenvaatteet tuntuvat itsestä hyviltä niin mikäs siinä. Hyvä että joku uskaltaa.

    • oon itsekin tätä joskus pohtinut..
      mietin et oisko siinä taustalla jotenkin vielä se käsitys, että miestä ja maskuliinisuutta pidetään naista ja feminiinisyyttä arvokkaampana ja ylempänä,
      eli kun nainen pukeutuu maskuliinisesti häntä pidetään "vahvana" ja "voimaantuneena", kun taas miehen feminiinisempää pukeutumista/tyyliä pidetään miehen "arvolle" sopimattomana, hänen "arvoaan ja miehisyyttään" alentavana..
      ja jotenkin koko miehisyyden käsitettä uhkaavana, (mikä tuntuu aiheuttavan voimakkaitakin vastareaktioita useimmiten miesoletettujen taholta.)

      nämä ovat vain omia päätelmiäni, ei mitään yleisiä totuuksia.

      minun mielipiteeni on se, et miksi ihmeessä "vaatehulluttelu" ja vapaampi tyylien kokeilu olis sallittu vain naisoletetuille? kaksijakoisesti sukupuolittunut pukeutuminen joutaisi jo jäädä historiaan.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä itse olen 10 vuotta pukeutunut naisten vaateisiin baariin mennessä ja välillä menen ihan huvikseen myös kauppaan naisten vaatteissa ja korkeissa koroissa.

      Entistä enemmän ton baarista ulos heiton jälkeen on vahvistunut halu muuttaa rajoja. Pukeutumisen suhteen. Viihdyn kyllä miestenkin vaatteissa, mutta kun naisten vaatteet pukee päälle niin ne istuu useimmin paremmin ja ovat mukavammat.

    • Anonyymi

      Olisi kiva kulkea näillä helteillä kepeässä kesämekossa ei vaan kehtaa kun olen mies

      • Anonyymi

        Rohkeesti vaan mekko tai hame päälle jos kiinostusta riittää naisten vaateita kohtaan niin eikun vaan menoksi :) aluksi voi kuulua eniten huutelua mut kehujakin tulee varmasti :)

        Yhdessä vaan muuttamaan ihmisten käsitys siitä että kyllä miehetkin voi pukeutua mekkoon ja upeisiin korkoihin. E


    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      276
      8136
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      66
      4824
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      278
      4161
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2819
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2277
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1732
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1597
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      106
      1573
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1482
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1461
    Aihe