Mitäs sanotte jos mies kävelee kaupungilla naisena niin hänet heti leimataan homoksi. Sekaisin olevaksi ja saisi hakeutua hoitoon.
Mutta kun nainen käyttää miesten vaateita niin mitään tällästä ei ole.
Itse pukeudun paljon naisten vaateisiin ja olen mies paljon syrjintää tulee ja haukkumista. Onko huuteliat vaan kateellisia kun eivät itse uskalla vai onko suomi edelleen niin vanhan aikainen että mies on vaan mies ja naiset saa hullutella vaatteilla.
Itselle oudoin tapahtuma on käynyt baarissa kun portsari päästi sisään mutta noin tunnin päästä tuli heitämään ulos kun mukamas olen aiheuttanut riittaa kokoajan. Omien kaverien kanssa juttelemalla ja tanssimalla ei paljoo riitaa aiheuteta. Olisikohan joku käynyt valittaa että miksi tänne päästetään homoja sisään.
Mikä on mielipiteenne voiko mies pukeutua naiseksi vai ei.
Ristiin pukeutuminen
5
1265
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän siinä oikeastaan pukeudu naiseksi, vaan mies on vain naisille tarkoitetuissa vaatteissa. Jos naistenvaatteet tuntuvat itsestä hyviltä niin mikäs siinä. Hyvä että joku uskaltaa.
oon itsekin tätä joskus pohtinut..
mietin et oisko siinä taustalla jotenkin vielä se käsitys, että miestä ja maskuliinisuutta pidetään naista ja feminiinisyyttä arvokkaampana ja ylempänä,
eli kun nainen pukeutuu maskuliinisesti häntä pidetään "vahvana" ja "voimaantuneena", kun taas miehen feminiinisempää pukeutumista/tyyliä pidetään miehen "arvolle" sopimattomana, hänen "arvoaan ja miehisyyttään" alentavana..
ja jotenkin koko miehisyyden käsitettä uhkaavana, (mikä tuntuu aiheuttavan voimakkaitakin vastareaktioita useimmiten miesoletettujen taholta.)
nämä ovat vain omia päätelmiäni, ei mitään yleisiä totuuksia.
minun mielipiteeni on se, et miksi ihmeessä "vaatehulluttelu" ja vapaampi tyylien kokeilu olis sallittu vain naisoletetuille? kaksijakoisesti sukupuolittunut pukeutuminen joutaisi jo jäädä historiaan.- Anonyymi
Samaa mieltä itse olen 10 vuotta pukeutunut naisten vaateisiin baariin mennessä ja välillä menen ihan huvikseen myös kauppaan naisten vaatteissa ja korkeissa koroissa.
Entistä enemmän ton baarista ulos heiton jälkeen on vahvistunut halu muuttaa rajoja. Pukeutumisen suhteen. Viihdyn kyllä miestenkin vaatteissa, mutta kun naisten vaatteet pukee päälle niin ne istuu useimmin paremmin ja ovat mukavammat. - Anonyymi
Olisi kiva kulkea näillä helteillä kepeässä kesämekossa ei vaan kehtaa kun olen mies
- Anonyymi
Rohkeesti vaan mekko tai hame päälle jos kiinostusta riittää naisten vaateita kohtaan niin eikun vaan menoksi :) aluksi voi kuulua eniten huutelua mut kehujakin tulee varmasti :)
Yhdessä vaan muuttamaan ihmisten käsitys siitä että kyllä miehetkin voi pukeutua mekkoon ja upeisiin korkoihin. E
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201797
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991608Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy491144Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441020Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s46848Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37770