Jukolan Viesti Kangasalla lähestyy! Oletko valmis?!

Tämä palsta on hiljennyt, joten otan nyt esille tunteita ja mielipiteitä herättävän aiheen eli Jukolan Viestin.

Montako joukkuetta muistat ulkomuistista? Itse muistan nyt nämä;

1. Kalevan Rasti
2. Vehkalahden Veikot
3. Angelniemen Ankkurit
4. Tampereen Pyrinnön kakkosjoukkue
5. Helsingin Suunnistajat
6. Delta
7. Paimion Rasti
8. Stora Stuna IK
9. Halden
10. Tampereen Pyrintö
11. Turun Metsänkävijät
12. Asikkalan Raikas
13. Liedon Parma
14.Ikaalisten Nouseva Voima
15. Turun Metsänkävijöiden kolmosjoukkue
16.Rasti Karhut
17.IK Myran
18.Linköpings OK
19.Black Sea Orienteering


Pisan kalteva torni oli kymmenen vuotta sitten jatkuvasti esillä tiedotusvälineissä. Nyt siitä ei ole kuulunut mitään vuosikausiin. Liekö kaatunut lopullisesti?

16

1021

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kangasalan Clapton, kitara virtuoosi voittaisi noista jokaisen jos alkaisi kovalle päälle. Juokseen nääs

    • Anonyymi

      Hyvin paljon enemmän kuin nuo.

      Tampereen Pyrintö on aivan paska. Kaikenmaailman Elias ja Anton Kuukat, Aleksi Niemet ja muut keskinkertaisuudet. Koovee pyyhkii lattiaa näillä "PUNAKONEILLA" mennen tullen. Sildin veljekset, Daniel Hubmann & Co ovat "pikkuisen" eri tasoa kuin nämä suomalaiset keskinkertaisuudet.

    • Anonyymi

      Yhtään en muistanut kun KTP, Haminan Pallo tai KPL ei kuulu joukkoon.
      Sekään perinteinen Juoksujen selostaja ei tul nyt mieleh.

      • Älä välitä! Toi tamperelainen nosti vanhan viestiketjun eli tänä vuonna Jukola kisataan vasta elokuun lopulla Rovaniemellä, paikallisella raviradalla. Oisko niitä selostajia ollut: Oksanen, Taponen, Blomberg jne. eli aika monta aikojen saatossa. Mertsi Mertarantaa ne eivät ole vielä sinne pimeään metsään laittaneet huutamaan!

        Sinä kun siellä Kymenlaaksossa päin majailet, niin käypä Porvoon kirkossa 10.6. Siellä on tämän paikallislehden ilmoituksen mukaan mielenkiintoinen konsertti:
        https://twitter.com/Samsamppa/status/1401131506064629761/photo/1


    • Kesäpäivä kankasalla. https://www.youtube.com/watch?v=X1NtDZzyvVc Mä oooon vetäny perkeleen viestimn jsaatana juoksu. Pohkeet on kuin terästä. Js muutenkin teen lenkkejä mitä nyt kaljapöhniltäni ja sijoittukdilani ehin. Sijoytakka maratoonariin. varmasti reipas työntekijä,..

    • Angelniemesssä oli kerran talo myynnissä. Mieti nsitä.

      Tiedätkö miksi pisan torni on kalteva? Galileo galilei leojaili heitti niittä magneettipalloja sieltä alas ihan hurlun hei kun väitti taas jotain avaruustieteelistä asiaa.

      Pisassa kävin itse viimeksi vuonna 2010 vähän yritin korjata asentoa kun pelkäsin sen kaatuvan loupullisesti. No sakkojahan siitä tuli mutta asia sovittiin että sen 20 senttiä työnsin oikeaan asentoon.

      Niitä perutuksiahan ne on valanut itsekin?

      Itliassa oli myös hyvää gelateriaa siinä tolkuttomalla nurmikentällä joka on pisan tornin ympärillä. ja kuuma oli ja turisteja.

      Italialaiset luulee mua aina italialaiseksi olenhan taiteellin tumma ja tulinen aina vaikka nyt se naine uupuu.

      • Tuolloin, kun Pisan tornia rakennettiin elettiin italiassakin esi- viktoriaanista aikaa ja torneja ei saanut rakentaa yli 45:n asteen kulmaan.

        Angelniemessä on suunnistajien lisäksi kirkko. On tullut useat kerrat siitä ohi mentyä, Kokkilan lossille. Taloja en ole siellä nähnyt. Toivottavasti sille Angelniemen kirkolle ei käy lähistöllä sijainneen Karunan kirkon kohtaloa eli stadi veti puoleensa ja kotiseutu sai jäädä.

        Tässä sulle idea, että saat vähän gelatelli- rahaa. Tilaa Kiinasta blancoja t- paitoja ja painata niihin teksti "pervokki" ja vaikka omatekemä kuva. Kauppaa niitä sitten ulkomaisille turisteille Sibelius- monumentin edessä.


      • roskapostirobotti1 kirjoitti:

        Tuolloin, kun Pisan tornia rakennettiin elettiin italiassakin esi- viktoriaanista aikaa ja torneja ei saanut rakentaa yli 45:n asteen kulmaan.

        Angelniemessä on suunnistajien lisäksi kirkko. On tullut useat kerrat siitä ohi mentyä, Kokkilan lossille. Taloja en ole siellä nähnyt. Toivottavasti sille Angelniemen kirkolle ei käy lähistöllä sijainneen Karunan kirkon kohtaloa eli stadi veti puoleensa ja kotiseutu sai jäädä.

        Tässä sulle idea, että saat vähän gelatelli- rahaa. Tilaa Kiinasta blancoja t- paitoja ja painata niihin teksti "pervokki" ja vaikka omatekemä kuva. Kauppaa niitä sitten ulkomaisille turisteille Sibelius- monumentin edessä.

        Jos pisan torni ei olisi ollut kalteva niin se olisi vain ollut yksi torni muitten keskiaikaisten tornien joukossa. mutta voi luoja sitä älytöntä nurmikenttää.

        Varmaan tekonurmea yhdyspanovalloista sen jälkeen kun kuuluisa genovalainen löysi yhdysvallat ainakin sen 500vuotta liian myöhään. Viikinkit löysivät 900-luvulla ja 600 -luvulla irlantilaiset munkit jotka kuolemanpartaalla maanpakoilevan jeesuksen britteihin perustama uskontokunta toi ja joi ja rillutteli liikaa ja golfvirta kuljetti.

        Kuin finnlinesisen lauttojen ankeriaat ankeriasbuffetti kolme kertaa vuorokaudessa sisältyen hintaan että pääaseen gdansikkii elikä puollaaan..ja ankeriaat sargassomerelle ja takaisin. kuinkakohan monennetta kertaa yhdysvalallat on löydetty? i

        Ihmisen historian aikana etta ekaksi tulivat eskimot anteeksi inuitit anteeksi intiaanit siis intialaiset ja sen jälkeen coromagonit ja koko helvetin älyvapaa ihmiskunta. Alkaen suomalaisista auktorieettiuskovaisista (älä kyseenalasita mitää varsinkaan poliitiikkjaaatamista ja eevasta joka kuitenkin petti ja otti makoisaa käärmettä sisään. Ainakin eevan mukaan.


      • roskapostirobotti1 kirjoitti:

        Tuolloin, kun Pisan tornia rakennettiin elettiin italiassakin esi- viktoriaanista aikaa ja torneja ei saanut rakentaa yli 45:n asteen kulmaan.

        Angelniemessä on suunnistajien lisäksi kirkko. On tullut useat kerrat siitä ohi mentyä, Kokkilan lossille. Taloja en ole siellä nähnyt. Toivottavasti sille Angelniemen kirkolle ei käy lähistöllä sijainneen Karunan kirkon kohtaloa eli stadi veti puoleensa ja kotiseutu sai jäädä.

        Tässä sulle idea, että saat vähän gelatelli- rahaa. Tilaa Kiinasta blancoja t- paitoja ja painata niihin teksti "pervokki" ja vaikka omatekemä kuva. Kauppaa niitä sitten ulkomaisille turisteille Sibelius- monumentin edessä.

        Sibelusmonumentti on ihan jees mutta taiteilija ei tainnut haluta laittaa sibeluksen pärstää vaikka tarkoitus oli olla potretti..ei aspraktinen teos. joten sen sibeluksen siihen vässäsi kun painostettiin. mutat ihan kiva monumentti.


    • Anonyymi

      Tampereen Pyrintö tulee taas etukäteen uhoamaan "kovalla joukkueella". Sai äsken taas pudota melkein kotimaastossa Kymäläisen kommentteja ennen osuuttaan: "Joo, meillä on aina kova joukkue viivalla". Tiputti heti perään helpossa maastossa kivasti sijalta 2 sijalle 10, jopa kakkosjoukkue meni ohi :) Viime vuonna nappasivat Jukolasta ja venloista halutuimmat 4. sijat, tänä vuonna kummassakaan ei lähellekään :)

      Koovee vie ja punakone vikisee.

    • Tänä vuonna sitten Mynämäellä ja Turusta kulkee kisajunat Myniksen hylätylle asemalle.

      Olosuhteet suosivat kaupunkisuunnistajia, sillä viesti juostaan keskusta- alueella ja katuvalot palavat koko reitin varrella. Veikkaan, että voittaja tulee akselilta; Lontoo, Pariisi, New York, Kuala Lumpur. Myös IFK Göteborg voi olla vahvoilla, koska ovat tottuneet keskiviivalla jaettuihin pyörä- jalankulkuteihin ja liikennemerkitkin ovat samanlaisia ja liikennemerkkien lisäkilpien fontti.

      Vietissä käydään myös Nousiaisten puolella, jossa sijaitsi Suomen ensimmäinen piispanistuin. Tuo piispa Henrikin istuin on huhujen mukaan yksi TV- rasteista.


    • Anonyymi

      Olen Vehkalahden Veikoissa mukana enää töpinäpuolella.

    • Anonyymi

      Joko Tampereen Pyrintö on alkanut uhoamaan etukäteen "kovasta joukkueesta viivalla"?

      Saa varmaan taas kerran nauraa kun samat uhoajat hetken päästä pummaavat ykkösrastia 10 min.

    • Anonyymi

      Pyrinnön ykkös- ja kakkosjoukkue vetivät hienosti Jukolassa. Hattu pois päästä kunnioituksesta.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe