Suomi perustamaan valtiollinen patteriautotehdas,

joka tuottaisi vaan sen verran voittoa, että pysyisi pystyssä. Tarkoituksena vain tuottaa edullisia patteriautoja kansalle. Oston voisi sopivasti vähentää verotuksessa useiden vuosien ajan.
Onko ihan mätä idea?

(AH:n Volkkaria mukaellen siis vähän).
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Suomesta pitäisi tehdä rauhaarakastava ja sosiaalisesti oikeudenmukainen valtio.
Siksi täytyy jatkaa vasemmistolaista politiikka Antti Rinteen poismenon jälkeenkin:
-armeija lopetettava
-Natoon ei varmasti liitytä
-YYA- sopimus Venäjän kanssa
-hyväksymällä Venäjän legitiimit oikeudet turvataan hyvät naapurisuhteet eikä harjoiteta neulanpistopolitiikkaa
- poliisi lopetettava ja korvatttava miliisillä
-talouselämä yhteiskunnan omistukseen
-koska yhteiskunta on maksanut koulutuksen, sillä on oikeus määrätä missä kukin asuu ja työskentelee
-ulkorajat kiinni suomalaisilta, ettei yhteiskunnan kouluttamaa työvoimaa poistu maasta
-autot kielletään
-laiva- ja lentomatkustus kielletään
-atomivoimalat suljetaan
-hiilen, öljyn ja puun poltto kielletään
-lihan syöminen kielletään
-turkisvaatteet kielletään
- kansainvälisten lääketehtaiden tekemät lääkkeet kielletään
-rokotukset kielletään
jne
Sallittuja edelleen tulevat olemaan SDP:n ja Vasemmistoliiton äänestäminen sekä Vihreidenkin, jos se muuttuu virallisestikin sosialistiseksi.

Äänestä

Patteriautot on taas kohta last seasongia, kuten 1900-luvun alussa, kun polttomoottorit tulivat tilalle. Kohta Suomessa pannaan hiilidioksidi kiertoon ja laitetaan polttomoottorit kulkemaan tehtaiden piippujen talteenotetulla jätevoimalla.

Äänestä

Suomessahan on suuret litiumesiintymät ja litiumia tarvitaan nimenomaan sähköautojen akkuihin esim. mobiililaitteiden akkujen lisäksi. Siis niihin aloittajan "patteriautoihin".

Uutinen aiheesta:

Pohjanmaalla muhii jättipotti - Suomesta Euroopan suurin litiumin tuottaja
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/pohjanmaalla-muhii-jattipotti-suomesta-euroopan-suurin-litiumin-tuottaja/4b8f8626-a3cf-35da-977b-24d1d3599f2d
"Kokkolan seudulla, syvällä Keski-Pohjanmaan kalliossa piilee maailmanluokan litium-aarre. Suomesta on kasvamassa Euroopan suurin akkulitiumin tuottaja. Iso osa hyödystä uhkaa kuitenkin valua Norjaan.

Litiumin tarve on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja kasvu jatkuu. Sitä ruokkii ennen kaikkea akku- ja paristoteollisuuden kysyntä.

Nykyään valmistettavista kännyköistä ja kannettavista tietokoneista lähes kaikki sisältävät litium-akun.

Myös yhä useammassa työkalussa on litium-akku. Seuraavaksi kasvua odotetaan ajoneuvoteollisuuteen, jossa muun muassa sähkö- ja hybridiautot käyttävät akkuja.

”Sitäkin suuremmat markkinat odottavat tuuli-, aalto- ja aurinkoenergiassa sekä tasaussähkö- ja varasähköjärjestelmissä. Litium-akut sopivat hyvin näiden energiamuotojen varastointiin”, kertoo toimitusjohtaja Olle Sirèn Keliber Oy:stä.

Kaustisen litium-kemikaalituotanto vastaisi viittä prosenttia maailman tämän hetkistä kysynnästä. Määrällä se kiilaa Euroopan ykköseksi.

Sirén arvelee litiumin kysynnän kymmenkertaistuvan ensi vuosikymmen aikana. Se nostanee myös hintaa, joka laman aikana on polkenut paikallaan."

Keskustelu Suomen suurista litiumvarannoista on hävinnyt lähes tyystin, kuten keskustelu myös muista merkittävistä kansallisaarteistamme: Soklin lannoitefosfaattivarannot, kultavarannot, skandiumvarannot jne. Ovatkohan kokpanssit myös nämä kansallisvarannot siirtyneet ulkoisten sijoittajien rahantekokoneiksi kuten Nigerian öljyvarannot?

Äänestä

Millä oikeudella joku menee kaivamaan suomalaisten omistamaa lithiumia saadakseen voittoa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

joka tuottaisi vaan sen verran voittoa, että pysyisi pystyssä. Tarkoituksena vain tuottaa edullisia patteriautoja kansalle. Oston voisi sopivasti vähentää verotuksessa useiden vuosien ajan.
Onko ihan mätä idea?

(AH:n Volkkaria mukaellen siis vähän).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu