Hävittäjähankinta maksaa 30 miljardia 30 vuodessa

Seuraavien 30 vuoden aikana suomalainen veronmaksaja maksaa joka ikinen vuosi noin 1 miljardia euroa turhakkeista nimeltään torjuntahävittäjät. Jos Suomea ei nyt ajeta konkurssiin niin sitten on kyllä maailmankirjat sekaisin.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Arabimaailman ihmeet maksavat samanverran ja vielä enemmänkin 10 vuodessa. Että eläpäs kitise siellä.

Äänestä

Vain F-35 vaihtoehto maksaa tuon summan,Jas Gripen kolmasosan tuosta. Joten luonnollinen valinta olisi Jas,senkin suorituskyky riittää Suomen tarpeisiin,mutta päämääränä taitaakin olla poliittiset tarpeet,ei muu,tuolloin on aivan sama vaikka uudet koneet maksaisi 300 tai 3000 miljardia, joillekin vallassa pysymisellä ei ole mitään hintalappua ja taviksilta ei taaskaan kysytä,he toimii aina ja vaan vain maksumiehinä,aivan sama ovatko orjina vai ei tai mieluummin orjina.

Äänestä

Halpaahan tuo on monikulttuurin kustannuksiin verrattuna.

Äänestä
  • erivärikullttuuri tulee lopettaa heti, kannattavuus on valtava miinus kansantalouteen.

    Äänestä

mihin tarvitaan sotakoneita? kuka-ketkä tänne hyökkää ja koska ?

eikö ns. jatkuvat rauhan neuvottelut ole miljoona kertaa parempi ja minimissään 29 miljardia halvempi vaihtoeho toimia ennakoivasti "vihollisten" kanssa, ettei tarvi turhaan sotia?

onko järjenkäyttö edelleen kielletty?

eikö noille rahoille tosiaan ole mitään muuta järjellistä käyttöä suomessa ?
onko kaikki jo liian hyvin?

vastata ja kommentoida saa , joka edes jotain em. asioista tajuaa ja tietää.

Äänestä
  • >>mihin tarvitaan sotakoneita? kuka-ketkä tänne
    >>hyökkää ja koska ?

    Viimeks, kun lähdettiin tälle KOKOOMUS-linjalle, niin kalliiksi kävi ! Suursuomea ei tullut vaan se pienikin pieneni.
    Ikävä kyllä näin kävi.

    Mutta, kysymys on vain siitä, että suomi tukeutuu nyt USAhan. Ja tämä johtuu siitä, että olette äänestäneet kiihkeät porrvarit valtaan

    Äänestä

Putinpersut jaksavat mölistä.

Äänestä

Ei Suomessa tarvita uusia hävittäjiä, ei Venäjä Suomeen hyökkää. Yhteinen EU-puolustus riittää ja Ruotsihan lupasi tulla apuun jos tulee ongelmia, uusilla Gripeneillä. Nyt saa tuo höyrypäiden pelottelu riittää että Venäjä olisi joku uhka. Jos pelottaa, muuttakaa vaikka Ruotsiin tai Espanjaan. Tai laittakaan vaipat housuun ja vapiskaa sängyn alla.

Äänestä

Tällä rahoitaan minunkin luksus elämää.
Pitääkin lähtee sopimaan uusia pikku sotia niin saadaan taas pyssyjä kaupaksi.

Äänestä

Maataloustuki maksaa 120 miljardia 30 vuodessa. Ja tuloksena on maatalous joka on entistä kannattamattomampi.

Äänestä
  • Tähän suunnitteilla ratkaisu, orjatyöllä ruokaa itä euroopasta, pakolaisille työtä.. Niiden varassa sitten ollaan että onko soppaa suomessa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Seuraavien 30 vuoden aikana suomalainen veronmaksaja maksaa joka ikinen vuosi noin 1 miljardia euroa turhakkeista nimeltään torjuntahävittäjät. Jos Suomea ei nyt ajeta konkurssiin niin sitten on kyllä maailmankirjat sekaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu