Oletteko saaneet perintöä? Paljonko rahaa saitte?

Niin kysymys on tuossa. Vastatkaa!
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
  • Niin varmaan, mutta kyllä perintö aihe sopii myös sinkku palstalle, koska raha on sinkuillekin tarpeellista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin varmaan, mutta kyllä perintö aihe sopii myös sinkku palstalle, koska raha on sinkuillekin tarpeellista.

    Sinkulle on kaikki muukin tarpeellista mikä ihmisille yleensä on tarpeellista. Vaikka ei saakaaan.

    Äänestä

Kaksi kertaa sain perintöä. Ensimmäisen kerran viisinumeroisen summan ja sitten toisella kertaa jakamatonta kuolinpesää, josta ei rahaa saanut. Nuoret naiset yliopistolla luulivat, että rikastuin toisella kerralla selvästi ja aloin olemaan joillekin mielenkiintoinen kohde?

Sinkku olen ja en rikas, sillä ensimmäisellä kerralla maksoin velkani pois ja lisäksi television sekä muuta vastaavaa. Paljon ei jäänyt jäljelle siitä viisinumeroisesta summasta, kun tuli hetkessä tuhlattua äkkirikastettua kaiken! :(

Äänestä

Sain talon ja 182000 euroa. Talo meni myyntiin oitis josta sain 359000. Saan vielä lisää perintöä isältä sitten kun kupsahtaa, sillä on kesämökki ainakin ja rahaakin tuntuu olevan.

Äänestä

Kuusinumeroinen summa, metsää, omakotitalo maalla ja kaupungissa kaupungissa.
Maaseudun omakotitalo meni myyntiin.

t. Ätmi toteaa

Äänestä

Suomessa pitäisi olla sellainen laki että vaikka yli 10 000 perinnöt menisi yleiseen arvontaan tai vaikka hyväntekeväisyyteen. Ihmisten pitäisi opetella käyttämään rahansa ennenkuin kupsahtavat, ettei jätetä ahneille kakaroille.

Äänestä
  • Kuuleppas,+kyllä+isosta+perinnöstä+joutuu+veroja+maksaan,+että+vajaa+100+000€+meni+perintöveroa.Sitten,+kun+myyt+perintömetsää,+niin+puukaupasta+menee+myyntivero+30%+ja+tämän+päälle+vielä+pääomatulovero+30%.t.+Ätmi+toteaa

    Äänestä

Oottepa saaneet perintöä kunnolla!

Äänestä

Ihan itse olen omaisuuteni hommannut. Perintöä on toki tulossa.

Äänestä

Sain perintö 42000 euroa ja 8000 euroa meni maksulliseen naiseen. Samaan naiseen meni 8 tonnia puolen vuoden aikana,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Niin kysymys on tuossa. Vastatkaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu