Mihin on unohtunut monet eri sukupuolet nyt kun esillä ovat "suomalaiset" naiset ja lapset "hädässä"? Mistä sen tietää mitä sukupuolta ne oikeasti ovat. Vai onko kuitenkin niin että on olemassa vain kaksi eri sukupuolta.
Lehdistö ja uutiset saavat läpi aivan mitä vaan kun alkavat itkeä lasten oikeuksia.
Tämä muistetaan
Lehdistö ja uutiset saavat läpi aivan mitä vaan kun alkavat itkeä lasten oikeuksia.
Tämä muistetaan
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moninainen juttu. Mutta sana "moninainen" on hankala. Mitähän sillä tarkoitetaan? Pitäisko viedä ko. sana eduskunnan kyselytunnille vihreitten selvitettäväksi?
Korrekti termi on tokikin: Monihenkilö.
Entäs miks Iiris Suomela saa tehdä sukupuolioletuksia että joku miesoletettu toimittaja olis kutsunu jotain naisoletettua poliitikkoa naisoletetulla sukupuolittuneella hellyttelysanalla? Ja eikös esim. ”herkku” ole täysin sukupuoleton, koska kait sitä miesoletettukin voi olla jollekin herkku? Ja jos joku miesoletettu kokee olevansa jääprinsessa, niin miks Suomelalla on oikeus tehdä olettamus että jääprinsessa koskeekin ihan vaan naisoletettuja?! Kuka anto hänelle oikeuden tehdä tollasia yleistyksiä?