Mikä on näistä paras vaihtoehto:
1. Hankkia kaikki levyt erikseen?
2. Hankkia 'The Complete 1970's Replica CD Collection' (puuttuu 'Wicked World' 'Black Sabbath' -levyltä) 'Black Sabbath' erikseen ostettuna (sisältää WW:in)?
3. Hankkia 'The Black Box' importtina.
1. Hankkia kaikki levyt erikseen?
2. Hankkia 'The Complete 1970's Replica CD Collection' (puuttuu 'Wicked World' 'Black Sabbath' -levyltä) 'Black Sabbath' erikseen ostettuna (sisältää WW:in)?
3. Hankkia 'The Black Box' importtina.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mie ainaki ostin semmosen Best of levyn. Meikäläisenkin kukkarolle sopiva vaihtoehto. Eikä sitä nyt niin paljon tule kuunneltuakaan. Mutta jos rahaa on ni osta kaikki Ozzyn ja Dion laulamat.
Ei pidä ajatella kukkaroa, vaan musiikkia!!!
"Ei pidä ajatella kukkaroa, vaan musiikkia!!!"
Jep. Ja onhan se mukava viettää elämänsä viimeiset hetket siellä ojan pohjalla, niiden albumien ympäröimänä... ah..
Kommenttini oli kyllä perseestä. Perun sanani ja pyydän kaikilta maailman köyhiltä anteeksi. Voitte tulla tappamaan minut nyt niillä roskatynnyrinkansilla.
Itse tilasin "Black Boxin" Arimanilta www.ariman.fi reilu 90 euroo postikuluineen.
mukana tulee 4 biisin bonus-dvd, jossa tv-esiintyminen vuodelta 1970.
Suosittelen!
Paras vaihtoehto olis olla hankkimatta ollenkaan, mutta perinteisesti:
Yksitellen, kronologisessa järjestyksessä, ja ei kaikkia kerrallaan. Kyllä jokaisen levyn kuuntelemiseenkin pitää varata aikaa.
''Paras vaihtoehto olis olla hankkimatta ollenkaan''
Onko päässäsi vikaa tai jotain!? Etkö kuuntele OIKEAA musiikkia ollenkaan? Oletko sellaisia teinipaskoja jotka kuuntelevat jotain NRJ -paskaa radiosta päivät pitkät eikä omista yhtäkään levyä!? Etkö ole koskaan hankkinut levyä dorka?
En kuuntele mitään. En omista yhtään levyä, noiden 550 levyn lisäksi, joiden skaala on birdistä immortaliin kraftwerkin ja aavikon kautta.
Radiota en omista, ja mp3:t sopivat mielestäni vain autoon tai kannettavaan soittimeen.
Paras vaihtoehto olisi silti olla hankkimatta niitä black sabbathin levyjä. Jos nyt hetken hevibuumissa törsää rahansa johonkin trendikkääseen black sabbath jubilee boksiin, niin myöhemmin, sitten kun oma maku on kehittynyt, saattaa vituttaa. Kronologinen järjestys on aina paras, ja levyt parhaita kokonaisuuksina, varsinkin kun noita varmaan saa mid pricenä.
No eiköhän tosifani yleensä kaikki osta ja jos olet sellainen lökäpöksy-wannabe-"hevari" niin eiköhän sulle riitä kokoelmalevy poltettuna tai jos ostat niin käytettynä
''jos olet sellainen lökäpöksy-wannabe-"hevari"''
En todellakaan ole. En ole KOSKAAN ollut yhdessäkään bileissä tai yrittänyt esittää kovaa jossain porukassa. Kuuntelen musiikkia vain, koska se on hyvää. En sen takia, että olisin kova jätkä jossain porukassa tai jotain vastaavaa. Lainasin syksyllä kirjastosta Black Sabbathin ensimmäisen levyn ja siitä innostus kasvoi. Kirjasto on ollut aina hyvä musiikkiin tutustuttaja. DC :sta latailen VAIN OSTOPÄÄTÖSTEN takia. Pidän levyt koneella pari päivää, poistan ne ja ostan ne myöhemmin.
"En ole KOSKAAN ollut yhdessäkään bileissä "
Kannattais käydä kun olet vielä nuori.
Mutta oikeasti ja vittuilematta: osta yksitellen niitä levyjä, ja kronologisessa järjestyksessä, eli siinä järjestyksessä kuin mitä ne on julkaistu. Jos haluat skippailla joidenkin levyjen yli, niin voit aloittaa esim. ettimällä allmusic.comista muutaman parhaan levyn (paranoid nyt ainakin). Ja kannattaa tilata niitä jostain nettikaupasta: jos ostat pari-kolmekin levyä kerralla, niin tulee halvemmaksi / helpommaksi kuin metsästää kaupoista.
Usko pois että joku boksi tai best of vituttaa, kun myöhemmin jos todella hurahdat levyjen keräilyyn tai black sabbathiin, hankit ne kaikki kuitenkin. Sitten on samat biisit monissa eri kansissa. Ja usein noissa bestoffeissa on ne ilmiselvimmät biisit, ja kiinnostavimmat jää kuulematta.
Osta "The best of Black Sabbath" tupla-kokoelma, siinä on aika kattava läpileikkaus tuotannosta. Se on julkaistu vuonna 2000 ja on varmasti ehkä paras Sabbath kokoelma (?). Ja mikäli en kovin väärin muista, niin se on saatavana myös remasteroituna.
Sitten voikin keskittyä levyjen hankintaan, kun huomaa minkä aikakauden Sabbath on itselle mieluisinta :)
Black Box on laadukkaimmin tehty masterointi BS:ää, eli se kannattaa hankkia.