Kello Sveitsistä?

Anonyymi

Miten Suomen Tulli suhtautuu asiaan?

5

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mitenkään olemmehan Euroopan unioni yhtä suurta perhettä.
      Hyviä kauppoja!

      • Anonyymi

        Sveitsi ei taida vielä kuulua Unioniin. EFTAan kylläkin, mutta on sillä vaikutusta asiaan?


    • Anonyymi

      Jos et yrtä mitään taxfree kikkoja ja tuon sen ranteessa, niin ketään ei kiinnosta.

    • Anonyymi

      Jos ostat sen Sveitsissä kaupasta ilman tax-freetä ja tuot ranteessa (lootat ehkä heität pois tai annat kaverin kuljetettavaksi), niin eipä tuohon kiinnitetä huomiota. Nokian johtaja Kallasvuo teki 2004 sen mokan, että osti 11000€ kellon lentoasemalta tax-freestä ja ei ilmoittanut sitä tullissa Suomeen tullessaan. Tieto ostosta oli kuitenkin tullut tullille rutiininomaisesti ja Kallasvuo joutui maksamaan 31000€ sakot salakuljetuksesta.

      Jos ostat tax-freestä ja/tai haluat toimia laillisesti, niin kellosta joutuu maksamaan maahan tullessaan ALV:n ja pienen tullin, joku prosentti, pari.

      Välttämättä et laatukelloa saa Sveitsistä halvemmalla kuin Suomesta, sikäläiset kaupat eivät tingi ja lähtöhinnat ovat samat tai korkeammat kuin Suomessa, kokemukseni mukaan.

      • Anonyymi

        Kokemukseni mukaa kellot ovat Sveitsissä kalliimpia, mutta valikoimaa riittää hyllyissä hyvin.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      120
      8427
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      420
      7652
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5255
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      4909
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4679
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      207
      3044
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      2954
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      34
      2832
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      73
      2780
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      24
      2446
    Aihe