On tämän päivän uutisten mukaan saanut liiketoimintansa kannattavaksi - liikevoitto 4,5 %. Aika hyvä saavutus !
Mehiläinen Länsi-Pohja
Anonyymi
37120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Mikä ihme tuo on? Sairaanhoitopiiri, eli siis alueen kuntalaiset tuon voiton maksaa.
Niin ne on ennenkin maksaneet , mutta raha on kulunut huonoon liikkeenjohtoon, Näinhän se usein julkisella puolella, Nyt on jotkut kunnat ja kaupungit heränneet , elleivät korjaa taloudenpitoaan niin yksityiset valtaa alaa ja pomot saattavat jäädä työttömiksi, Eikös kemissäkin käynyt niin että joku pomo jäi työttä-ömäksi
Milloinkahan alkaa YT-neuvottelut kuten Pihlajalinnassakin? Taisi kaatunut Sote sotkea suunnitelmat näiltä veroparatiisifirmoilta.
Ei sote mihinkään ole kaatunu. Kepu hallituksessa edelleen sitä juonimassa, joten pienillä muutoksilla sama vatulointi kepulaisittain jatkuu.
Sote tulee Koska sen on jo hallituksessa ovat puolueet hyväksyneet. Kokomuksen malli on pudonnut pois
Ei se mitään juonimista ole vaan se on pakko toteuttaa, Julkisen puolen terveydenhuollon johto on kuralla ja ollut jo pikään
Ihan hyvä että yhtiö tuottaa voittoa sijoittajille.eihän mikään yhtiö jatku jos ei voittoa tule.konkursseissa on aina syyttömiä kärsijöitä.eihän me sitä kellekään toivota tietenkään.
On myös yhtiömuotoja olemassa, jotka ovat voittoa tavoittelemattomia yhtiöitä.
Kun jokin yhtiömuoto vaaditaan toiminnan järjestämiseksi sairaanhoidossa, niin minusta ainakin olisi parempi että veronmaksajien ei tarvitsisi maksaa sijoitetun pääoman tuottovaatimuksia lakisääteisessä toiminnassa.
Kerro mikä yhtiömuoto voi toimia jos se ei tuota voittoa. Pitää pystyä maksamaa sijoitettu pääoma
Löytyy ainakin yksi yhtiö. Kemin matkailuyhtiö.
Ihan mikä tahansa yhtiömuoto mahdollistaa yrityksen määrittelemisen voittoa tavoittelemattomaksi yhtiöksi. Yleisimpiä tällaiset yhtiömuodot ovat rekisteröityneet yhdistykset, säätiöt ja osuuskunnat. Se, että yhtiön tehtävänä ei ole tuottaa voittoa, se ei tarkoita sitä että sen pitäisi tuottaa tappiota. Niitä perustetaan yleishyödyllisiin tarkoituksiin, jotka toteuttavat niille määriteltyä velvoitetta.
Kun veronmaksajat paikkaa tuloksen, Mitä yritytoimintaa sellainen on
Se on Kemiläistä markkinataloutta.
Yhtiöt työllistävät ja maksavat yhteisöveroa, jotka kiertävät paikallistaloudessa. Vaikka yksittäinen yhtiö tuottaisikin tappiota, sen olemassaolo on hyödyllisempää juuri niille yrityksille jotka verotuloja paikkakunnalle tuottavat.
Se on strategista toimintaa. Toki mieluusti kuulisin vaihtoehtoja jos jollakin on esittää.
Höpö höpö ja kerran vielä höpö! Siinä on ratekiaa ihan tarpeeksi.
Onko sinulla vaihtoehtoa mitä voisi kokeilla nykyisen mallin sijasta?
Höpö höpö ei oikein riitä. Se kun ei katsos elätä ketään. Jäämme odottamaan.
SAK on esimerkki joka käyttää törkeästi hyöduyksseen määrättyä lakia
Mitähän oikein tarkoitat, voitko kertoa tarkemmin miten SAK liittyy tähän asiaan?
Käsittääkseni ihmisten terveyspalvelujen tuottamisella pitää olla tavoitteena huolehtia ihmisten terveydestä eikä tuottaa palvelun tarjoalle mahdollisen suurta voittoa. Jos näyttää sille että persnettoa tulee niin ainoa keino on vähentää väkeä tai huonontaa palvelua. Markkinatalous ei kuulu terveyspalveluihin eikä vanhusten hoitoon.
Et näköjään tunne asiaa, Voittoa tuottamaton tarkoittaa ettei siitä jaeta osinkoja tai muitakaan vastaavia, vaan voitto käytetään yhdistyksen toiminnan kehittämiseen jos ei sinä vuonna niin tulevina
Ja veronmaksajat masavat on se yleishyödyllinen että pitää veronmaksajien maksaa
Jotkut luulee verovaroilla kaikki rakenukset rakennetaan ja ollaa yhteiskunnan kukkarolla. Jos tilat vuorataan yksityiselle niin niissä on tuottovaatimus jota tietysti sitten kompesoijaan. mutenhan me ei pystyttäs käyttämään niitä palvelujaj
Tarkoitan sitä että sak harjoittaa liiketoimintaa sellaisessa mittakaavassa ettei se ole enää yleishyödyllinen.
Attendokin antoi tulosvaroituksen. Ompa outoa?
Nythän alkoi se veroparatiisifirmojen alasajo Suomessa koska kokoomuksen ajama Sotemalli kaatuikin edellisessä hallituksessa. Kemi kylläkin kerkesi tekemään oman Sotensa ja seuraukset näkyy jo.
4,5 prosentin liikevoitto on huono tuolla liikevaihdolla.harjoitteluvuosihan tämä vasta olikin.varmasti paranee kun saavat toimintaa tehostettua ja päällekkäisyyksiä purettua.lisäpalvelujen myyntikin varmaan tulee mukaan ajan kanssa.
Ja sen liikevoiton kasvun maksaa veronmaksajat tai sitten paljon sairastavat huonompina hoitoina.
Aikaisemmin tämä voitto kului tehottomaan toimintaan. Lainaus; Saman palkan minä saan, vaikka en teekkään niin tehokkaasti, Lainaus menneeltä ajalta, Nyt voivat osoittaa toista työpaikkaa
Täytyy muistaa että liikeyritysten tärkein tehtävä on tuottaa arvonlisäystä ja voittoa ihmisten sijoituksille.ei kukaan sijoita hyvää hyvyyttään riskillä rahojaan toisten eduksi.näin syntyy kannattavia yrityksiä jotka taas antaa työpaikkoja ynnä verotulojakin paikkakunnille.kannattavuus on firmoille tärkeintä että hommat pyörii.kaikissa firmoissa tämä on fakta.punaset ristit ja muut höpöhommat toimii keräysvaroin.
Käsittääkseni+kuntien+peruapalvelut+kuuluvat+kunnille.+Jos+rahat+ei+riitä+niin+nostetaan+veroäyriä.+Mutta+jos+veroäyriä+nostetaan+sen+vuoksi+jotta+nämä+kansainväliset+veroparatiisifirmat+saavat+sen+5%+voiton+liiketoiminnalleen+tai+rahat+käytetään+ympärivuotisen+lumilinnan+ylläpitoon.+Se+ei+mene+minun+jakeluun.
Matkailubusiness Kemissä kuluttaa ja tuottaa verovaroja. Niin kauan kuin se on talousalueella plussan puolella, minulla ei ole asiasta valittamista.
Korvataanko muuten sana peruspalvelut sanalla lakisääteiset palvelut, joiden tuottamisesta vastaa julkinen sektori. Nythän niitä järjestävät joko kunnat yksin, kuntayhtymien kautta, maakunnallisesti tai valtion järjestämänä. Kokoomus ja Keskusta ovat johtaneet prosessia 1980-luvulta alkaen, jossa näitä palveluita siirretään vähitellen yksityisen sektorin toteutattavaksi.
Käytännössä tämä on Kokoomuksessa ja Keskustassa hyvinkin haluttu malli, koska silloin voidaan luopua virkavastuusta ja hallinnollisesta läpinäkyvyydestä. Tämä on mahdollista siksi, koska julkinen sektori olisi vain tilaaja tässä mallissa, ja toimittajat voivat salata normaaliin virkavastuuseen kuuluvat asiat liikesalaisuuteen vedoten.
Saa siinä ihmetellä sitten kun tilaaja (julkinen sektori) ei voi vaikuttaa kustannusrakenteeseen, koska tuotannon tekee joku muu. Mutta silloin kun tilaaja omistaa tuotannon, kustannusrakenteeseen voi vaikuttaa.
Kunat tai sote on ostajana tulevaisuudessa ja valvoo myös palvelun mtasoa mitä mon ostettu, Varsinaiset yksityiset ova yritykset joiden palvelun maksaa ostaja, Maksaako kela siitä palvelusta tulevaisuudessa ?
Totta, mutta yksityinenn on vastuussa laadusta jota myös valvotaan, vaikka se on huonosti toiminut kuten on todettu, Valvojat nukkuu vai onko ne ostettu
Voittoa alkaa tulemaan, kun ruoka jatkossa tuodaan etelästä valmiina. Voi kauhistus! Valmistettu Liettuassa ja Latviassa. Eikö tähän voida puuttua. Lähiruokaa olla pitää ja puhdasta alkuperää. Toivottavasti sairaanhoitopiiri huomaa tämän!
Onnistuuko puhelimella netti ajanvaraus hammashoitolaan? Kirjeen mukana tuli salasana.
Ei taida olla hyvä juttu antaa netissä henkilötunnusta?
Kyllä netistä löytyy kaikkien henkilötunnukset En ala sitä kertomaan täällä miten!