Lähes kaikki teeskentelisivät etteivät missään tapauksessa luopuisi luonnosta. Mutta totuus on se että elämä ilman nettiä olisi useimmille helvetti. Luonto sen sijaan on yhdentekevä juttu netin rinnalla.
Kummasta luopuisit: netistä vai luonnosta?
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Netti on turha
Missä "luonto" loppuu? Onko sini- ja panssarilevien sekä kasvien tuottama ilmakehän happi "luontoa"? Ja jos ei ole, niin millä perusteella ei?
Netistä.
Mut voisit kyl hieman kertoa lisää, että miten luonnosta nyt ylipäätään luovutaan? Itselle ei tullu oikeen muuta mieleen kuin et jos sut lukitaan johku ikkunattomaan eristysselliin koko loppuelämäksesi.
Mieluimin keittäisin pannukahvit luonnossa, kuin roikkuisin täällä.
Ei ihminen voi vapaaehtoisesti luopua käytännössä mistään. Netti ja luonto on ja pysyy ihmisen kanssa, niin kauan kuin niitä on saatavilla ja olemassa. Korvataan virtuaalilla, jos kasvustot kuolee. Holo-deckit tulee.
Siinä vaiheessa, kun viimenen kasvi tällä pallolla heittää veivinsä, niin ihmiskunta on ollu kokonaisuudessaan turpeen alla jo tuhansia vuosia! Eli se on takuuvarma, että me ei luontoa päihitetä evoluution loppupeli-vaiheessa. Mutta onhan se kaunis ajatus toki se ”luonnonsuojelu”. Vaikka paljon järkevämpää olis suojella ihmisiä esim. luonnolta.