Varmasti juhannuskokko on ollut vain Kulmunia vailla...
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006147610.html
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006147610.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tuleva tuomio riippuu täysin siitä, paljastuuko viestin kirjoittajaksi Persu vai Vihreiden kannattaja.
Tämä on perusteltua, koska vihreillä uhkaileminen tappamisilla kuuluu ihan puolueen ideologiaan ja perinteisiin. Tuollaista uhkausta tuskin aikomatta edes toteenpanna, vaan tappouhkaukset ovat heillä niin kuin kirosanoja. Sellaisia vaan pääsee, kun suunsa avaa.
Persu sen sijaa seisoo sanojensa takana. Valitettavasti tappouhkauksenkin, joten riski uhkauksen toteutumiselle olisi silloin olemassa.
EIköhän tuo ollut vain vitsi, vaikka mauton sellainen. Enkä ole vihreä.
Poliitikkoon kohdistuva tappouhkaus ei ole visti; ei edes huono sellainen. Idiotismia se saattaa olla, jolloin uhkauksen tekijä vapautetaan syyntakeettomana.
En myöskään vihreä, vaan isänmaallinen kokoomuslainen.
Pitäisiköhän naisten poistua kokonaan muutamaa lukuunottamatta tästä politiikasta.Ihme nillittäjiä joka keleen kirjoituksesta kauhee poru perustakaa ahneidenmaalle joku femakkovaltio saatte nillittää keskenänne.
Toivottavasti joku poistaa sinut elävien kirjoista mahdollisimman pian.
Vitsi, vitsi. Kai sinä huumoria ymmärrät?
Kyllä minä huumoria ymmärrän jopa tuon kuolemalla vihjailun,mutta sinulla taisi mennä pahasti tunteisiin et kai vaan ole kenties telaketufeministi?
Huono on vitsi, on se minkä puoluueen tai liiton kannattajalta tahansa.
No ketä sitten vastustaa Kulmunin puolustamaa turpeen polttoa? Vihreä vai persu?
Päätelkää ite.
Poliisille ilmoittaminen oli täysin oikein. Joku tolkku pitää viestinnässä olla somessakin.
Paraskin puhuja...
Tuskin Persut vastustaa turpeen polttamista ? Olisko joku koululainen ilmastolakkoilija asialla?
Peruskoulun oppimäärään kuulu nykyään, Kulmunin polttaminen.
Jostakin "ylempää" on tullut käsky tehdä tuosta vitsistä mahdollisimman suuri numero. Syyn varmasti tiedätte. Se liittyy kansalaisten kurissa pitämiseen ja hallintaan.
Syyn tiedämme. Kaikkinainen väkivallalla uhkailu politiikassa on karsittava pois. Sen suhteen tulee sivistysvaltiossa olla nollatoleranssi.
"Väärän" puolueen johtajaa voi Suomessa potkia vaikka munille ilman että mediaa kiinnostaa sitä uutisoida.
Näin on nimittäin tapahtunut alle kuukausi sitten. Tiesitkö?
Kilpailevatko nämä uudet ministerit siitä, kuka hermostuu typerimmästä asiasta?
Ei tuo ainakaan niiden arvostusta lisää, se on varma!
No asiallista ja tiukkaakin arvostelua poliitikkojen tekemisestä pitää olla mutta on idioottimaista uhkailla ketään muka edes huumorin varjolla.
Ilmeisesti asialla oli joku typerä vihreiden kannattaja, kun ei ole suurempaa kohua ja haukkua tullut. Eikä nimeä ole mainittu missään.
Olivat ilmeisesti toiveikkaina, että kyseessä olisi ollut persu.
Katkeruudesta päätellen voimme todeta uhkaajan olevan jonkun oppositioon jääneen puolueen kannattaja. Todennäköisesti persu, koska muiden puolueiden kannattajat ovat fiksumpia.
Uutisoinnin innokkuudesta päätellen median toiveissa oli, että kirjoittaja olisi paljastunut isänmaalliseksi, mutta olikin ympäristönatsi, eli vihreä.