Pakanallinen juhannus on näköjään viimeinen juhlapyhämme jolloin kaupat ovat visusti kiinni.
Olisi ollut asiaa ja reilun 30 km ajolenkki tuotti vesiperän. Yksikään kauppa ei ollut auki.
Pääsiäisenä ja joulupyhinä täällä maakakin aina joku kauppa on ollut ovet avoinna päiväsaikaan.
Huomio juhannuksesta
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kaupat voivat itse päättää. Täällä oli ainakin Prisma auki.
Keskikesällä on enemmän varmaankin sellainen lomameininki, että pienemmät kaupat pistävät ovet säppiin ja työntekijät lomille/vapaille.Olisi kai lähimmästä suuremmasta kaupungista (Seinäjoki) löytynyt avoinna oleva kauppa mutta ei niin tärkeää asiaa ollut jotta sinne olisi viitsinyt ajaa.
Mutta pikkupitäjien ja pikkukaupungin kaupat olivat säpissä. Pääsiäisenäkin useimmat kaupat pitivät melko normaalisti kaikki pyhät auki. Juhannus näyttääkin olevan viimeinen pyhä jolloin kupat ovat laajemmin kiinni.
Tuota kyläkauppaa olisi varmaan kyllä kannattanut pitää auki, vähintään tuplaantuu tämänkin kylän väenpaljous kun me kesäasukkaat saavumme koheltamaan.
Kai ainakin pienimmät yrittäjävetoiset kaupat ovat kiinni juuri tänä entistä pakanallisimpana aikana, jolloin kaikki ja kaikenkokoiset kaupat saavat olla aina auki kalenterista riippumatta. Autolliset tuovat suurten taajamien isoista marketeista kaiken tarvittavan sen mukaan, mitä autoon mahtuu. Taajamasta saa myös viinat ja lasten trampoliinit.
Pikkukauppias, joka itse puolisonsa kanssa hoitaa myymäläänsä, on todennut tilanteen ja viettää lyhytlomaa kaupungista tulevien vieraidensa kanssa tai lähtee sukuloimaan. Ehkä kaupanteko on loma-aikana pikkukaupassa vilkkaampaa tavallisina arkipäivinä?- Anonyymi
"Pakanallinen juhannus on näköjään viimeinen juhlapyhämme jolloin kaupat ovat visusti kiinni. "
No kiitä Jumalaa että vielä on edes joku kauppa auki ja siellä kaupassa jotain ostamista.
sillä tulee aika kun siellä kaupassa ei ole mitään!
joten turhaa pitää niitä auki!
'torre12 kirjoitti:
Täällä on juhannuspäivä huomenna maanantaina, ja alueen pääkauppa ilmoitti olevansa auki.
Olen ollut kerran Esteponassa San Juanissa. Magiaa, kokkoja ja ilonpitoa. Eipä tuo paljoa poikkea suomalaisesta juhannuksesta paitsi että meillä taiat ovat jo mennyttä historiaa.
a-teisti kirjoitti:
Olen ollut kerran Esteponassa San Juanissa. Magiaa, kokkoja ja ilonpitoa. Eipä tuo paljoa poikkea suomalaisesta juhannuksesta paitsi että meillä taiat ovat jo mennyttä historiaa.
Rituaalit olivat tietenkin turisteille suunnattua hömppää, en tiedä ovatko ne paikallisten keskuudessa missä asemassa.
a-teisti kirjoitti:
Rituaalit olivat tietenkin turisteille suunnattua hömppää, en tiedä ovatko ne paikallisten keskuudessa missä asemassa.
Kyllä tavallinen kansa on aattona rannalla ja keskiyön tullessa menevät veteen. Kokkojakin on. Tänä vuonna kaupunki toi rannoille 5000 kiloa puoits.
En tiedä onko mitään muuta sen kummempaa.
- Anonyymi
No oli vappunakin aika moni kauppa kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892036
- 1281372
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231320Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau271271- 661192
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3361017- 85929
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53858- 121777
- 82766