...mitättömistä syistä? Tuli tuosta jutusta mieleen:
https://www.is.fi/viihde/art-2000006151949.html
Epäilemättä pöyristyjät on olleet naisia, miehet tuskin olisi piitanneet p..kaan, jos niillä oli ollut tarjolla grillimakkaraa ja olutta se olisi ollut ihan fine. Mutta naiset:
"Häissä vieraana ollut nainen kertoo, että useimmat vieraista olivat häkellyksen jälkeen selvästi ärtyneitä ja raivoissaan sukupuolten mukaan jaetuista ruokalistoista.
Listoilla oli kaiken lisäksi ilmiselviä eroavaisuuksia. Miesten ruokalistalla oli tarjolla alkupalaksi sienirisottoa, kun taas naisille vaihtoehtona oli katkarapurisotto. Pääruuaksi naiset saivat eteensä grillattua kanaa ja uusia perunoita, kun taas miehet pääsivät nauttimaan naudan paahtopaistista. Jälkiruuaksi miehet saivat suklaisen leivoksen. Naisille taas oli luvassa mansikkainen kakku.
– Kaikki oli todella miellyttävää siihen asti, kun istuimme alas ja näimme ruokalistat, jotka olivat jaettu sukupuolen mukaan. Kaikki pöydässä olivat pöyristyneitä ja raivoissaan, mutta kukaan ei sanonut mitään, vieras kertoo."
Varmaankin jos olisi ollut kaikille paahtopaistia tuo nainen olisi kitissyt siitä kun ei ole kevyempää vaihtoehtoa, esim. grillattua kanaa tarjolla. Miksei akka yrittänyt vaihtokauppaja? "Antteksi herra, voisitteko vaihtaa tuon sienirisoton minun katkarapurisottoon? entä tuo paahtopaisti, käykö kana vaihdossa?"
Onko naiset kuin pieniä lapsia loukkaantuessaan...
2
<50
Vastaukset 2
Heh, aika huvittavaa muuten. Gooklasin mirrorin jutussa mainittua alkuperäistä naisen mumsnettiin kirjoitettua juttua niin sitä ei löytynyt mutta hirmuinen määrä hakutuloksia joissa tuosta on uutisoitu. Voitte kokeilla, haku:
Mumsnet ´ "It was perfectly pleasant until we sat down to the wedding breakfast to see the menu was divided by sex.
Antaa 16200 tulosta ja vaikuttaa siltä että uutinen on otettu ihan tosissaan ja pöyristyneenä vastaan suunnilleen koko maailman lehdistössä. Mulla itsellä tuli mieleen että tämä taitaa olla jonkun Keijo Kaarisade -tyyppisen kirjoittajan parodiajuttu mutta ainakin lehdistö tuntuu ottavan tosissaan, aika hupaisaa sinällään :DSähän se olet palsta pahin "pöyristyjä" !
*Tarjoaa tuttipulloa*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3271588Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311299Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5041230- 651011
- 74970
- 53756
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M110733Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen75722Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl468657Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän38638
