Miesten puheet naisista

Lapsuudessani oli tavallista, lähes sääntö, että miehet pilkkasivat ja väheksyivät naisia. Sitä ei edes pidetty iljettävänänä, vaan sen uskottiin olevan huumoria. Uuden sukupolven varttuessa kuvottava tapa kävi niin vähäiseksi, että luulin sen jo kadonneeksi.

Naisten kirjoituksissa ja puheissa kuitenkin väitettiin, että tällaista harrastetaan miesten kapakkakeskusteluissa ja saunailloissa. Tuntui oudolta, sillä olin usein mukana näissä, mutta KOSKAAN en kuullut mitään kielteistä naisista. Halveksujaa olisivat muut miehen pitäneet akkana. Ajattelin, että naisten puheet miesten keskusteluista perustuivat muinaiseen kulkutietoon.

Hämmästyin TODELLA, kun tutustuin S24:n kommentteihin. Täällä esiintyi juuri sellaista, mitä naiset uskoivat miesten puhuvan.

Näyttää siltä, että suurin osa miehistä suhtautuu naisiin suurella kunnioituksella, mutta se miesten vähemmistö, joka ajattelee toisin, on saanut täällä kanavan, jolla voi kasvottomana ja nimettömänä lausua törkeyksiä, jotka eivät enää ole yleiskulttuurissa sopivia.

14

367

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerro yksi esimerkki, muuten kommenttisi on täysin arvotonta yleistystä.

      • Jos olisit perehtynyt todennäköisyysmatematiikkaan, tietäisit, että empiiristä yleistystä ei voi perustella esimerkin avulla.

        On esitettävä riittävän suuri otos tapauksia, jolloin voidaan myös kertoa, onko tulos tilastollisesti melkein merkitsevä (tarkkuus 5 %) vai merkitsevä (tarkkuus 0,5 %).


      • Kaipaamasi esimerkin löydät keskusteluketjusta Miesten puheet naisista

        <<Anonyymi
        25.6.2019 13:29

        Pelkkää panoa vaan, et ole sen kummempaa.

        Muistakaa naiset oelttevain panoja, ette muuta.
        Mies on metsäsästäjä ja joka oksan reikä maistuu kerran, jos haju ei ole
        sillinen, eikä hiiivainen.<<

        Muistanet kuitenkn, että yksi esimerkki ei ole tilastollisesti edes melkein merkitsevä.


      • Anonyymi

        Ai esimerkkikö. Käykö Veikko Ennala esimerkistä.


    • Anonyymi

      Täällä olemme ätmien kanssa käyneet vain läpi niitä ktm miesten käymiä keskusteluja historiassamme.. olemme kilttejä ätmejä jotka ei ole koskaan puhuneet mitään ilkeää

    • Anonyymi

      Niin, kun olin lapsi, naiset ja lapset olivat vähäpätöisiä olioita ja miehet oli kuninkaita. Nyt kun olen aikuinen mies, asiat ovat tasan päinvastoin. Olen siis ainaisesti tuomittu olemaan huono-osainen, alakynnessä ja arvoton, varsinkin kun olen valkoihoinen syntymäsuomalainen mies :/

    • Anonyymi

      Joskus muistan lukeneeni artikkelin luennosta mikä oli suunnattu miehille. Toki naisetkin oli tervetulleita.
      Kun yli puolet luennosta oli kulunut, nousi yleisön joukosta nainen ja totesi kovaan ääneen "Mitä, ettekö te puhu mitään naisista?" ja lähti tuohtuneena pois.

      • Anonyymi

        Lienee ollut blondi nainen :D


    • Anonyymi

      .

      "Aijjaaaa vaisssoooooo!!!1!!!1!!1!1!!!!! ????????"

      ha-rha-rha-hr-arh-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-ahr-har

      .

    • Anonyymi
      • Ei ole kyse logiikasta vaan empiirisistä seikoista, siis miten oli silloin ja miten on nyt.


      • Anonyymi
        Firdawsi kirjoitti:

        Ei ole kyse logiikasta vaan empiirisistä seikoista, siis miten oli silloin ja miten on nyt.

        Katsoitko videon vai miksi huumori meni ohitse? :)


      • Anonyymi

        Kyllä nuo Speden selityksetkin ovat vähän heikohkoja ja sanon tämän ihan miehenä.

        Voima, mikä saa moottorin pyörimään on pikemminkin räjähdys eikä palo. Bensiinimoottorissa sytytystulpan kipinä sytyttää stökiömetrisen bensiini-ilma seoksen joka räjähtää ja potkaisee männän alas joka kiertokangen välityksellä pyörittää kampiakselia. Kampiakselin päästä voima siirtyy kytkimen ja vaihteiston kautta vetoakseleille ja vetäville pyörille joka sitten liikuttaa autoa.
        Moottorin käyttövoimana voi olla myös esim. diesel joka toimii puristussytytteisesti.

        Kuulalaakeri... no en jaksa nyt selittää...


      • Anonyymi
        Firdawsi kirjoitti:

        Ei ole kyse logiikasta vaan empiirisistä seikoista, siis miten oli silloin ja miten on nyt.

        Empiiriseen näkökantaan tukeutuen on mahdollista kohdata ja ohittaa nainen, joka ei kälätä.


    • Anonyymi

      Täällä kanavalla on pieni vähemmistö joka on todella ärsyttävä ja kitisee jatkuvasti jostain. Todennäköisesti kourallinen jonkinlaisia mielenterveyspotilaita itkemässä omaa surkeuttaan. Itse käyn täällä mielenkiinnosta enkä kommentoi juuri koskaan. Tällainen sivusto pitäisi sulkea ja alkaa kirjoittaa nimellä ja osoitteella. Olisi hauska nähdä kuinka moni uskaltaisi sen jälkeen aukoa päätään. Veikkaan että hiljenisi aika nopeasti kun ei voikaan enää anonyyminä puskasta huudella jotain typeriä negatiivisia juttuja. Moni ei näytä täällä ymmärtävän että ne maailman suuret ongelmat jotka häiritsee teitä ja toiset ihmiset vika on teidän OMIEN KORVIEN VÄLISSÄ. Ei muissa miehissä naisissa tms. Vaikka kuinka rakentavasti yrittäisi keskustella aina joku räkii naamalle. Se näkyy monessa keskustelussa.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe