Onko kellään tietoa siitä minkälaisen sopimuksen kirkon johtoryhmä pride julkisuuden takia on tehnyt. Esimerkiksi perussuomalaisen puolueen seksuaalivähemmistön osallistuminen prideen olisi vaatinut täyttä sitoutumista Setan poliittisiin tavoitteisiin , onko kirkon johtoryhmä sopimuksen myötä sitoutunut myös Setan poliittisiin tavoitteisiin ja millä valtuuksilla. Esim. alla olevasta lainauksesta huomataan että pelkkä homouden hyväksyntä ei enää riitä pride kumppanuuteen.
"Perussuomalaisiin kuuluvat LGBT-ihmiset suunnittelivat osallistumista Prideen, mutta Heseta (Helsingin Seta) käytännössä bännäsi heidän osallistumisensa. Heseta nimittäin vaati Perussuomalaisten homojaostoa sitoutumaan sataprosenttisesti tiettyihin arvoihin ja poliittisiin tavoitteisiin. Mikäli he eivät näihin sitoudu, niin heidän pääsynsä Prideen estetään. Listaan kuului kaikennäköisiä vihervasemmiston ajamia asioita, kuten maahanmuuton edistäminen ja isättömien lasten tuottaminen lesbopareille. Huomatkaa, että Heseta vaati sataprosenttista sitoutumista listaamiinsa asioihin. Ei siis vain yhteen tai kahteen. Eli mikäli olet tietystä poliittisestä agendasta eri mieltä, niin et ole tervetullut gay prideen, vaikka olisit kuinka homo."
https://mustaorkidea.blogspot.com/2017/07/gay-pride-on-enemman-hanurista-kuin.html
Minkälaisen pride sopimuksen kirkon johtoryhmä teki?
2
80
Vastaukset 2
Ilmeisesti kellään ei ollut tietoa tähän kysymykseen. Minusta näyttää siltä että tämä ns. suvaitsevaisuus on kovin valikoivaa, et voi olla aito "suvaitsevainen" jollet äänestä oikeata puoluetta ja omaa oikeita arvoja tällöin ei ehkä voi osallistua prideen ollenkaan. Esim. USA:ssa missä pridestä on tullut jonkinlainen Trump irvailu kulkue, et joka paikassa voi osallistua prideen jos kannatat Trumpia, vakka olisit seksuaalivähemmistöä.
Sinusta siis mikään ongelma ei ole se että vain sellaisia suvaitaan jotka kannattavat oikeita puolueita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371323- 1481071
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67845- 60651
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.51648Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33541- 30533
- 39507
- 63503
- 16487