Tätini kertoi näin tekevänsä,lämmöt vähän yli 100 asteeseen. Vuorokauden ollut merisuolassa.
Laitan sianlihan yöksi uuniin
Anonyymi
17<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Joulukinkkua aiot tehdä ?
Sianliha helpompi laittaa kuin naudanliha.
Broileria/kanaa kaiken mieluummin teen ruuaksi ja syön
Tää on vain alle kilon pala Atrian uunilihaa...pitäisi murea tulla.
https://www.atria.fi/tuotteet/porsaanliha/muut/atria-n800g-naturell-viljaporsaan-uuniliha/
Tuolle riittää neljä tuntia, jos 100-asteessa pidät.
Minulla on karjalanpaisti uunissa, terästettynä runsaalla sianlihalla ja luilla. saa olla siellä miedossa lämmössä aamuun asti.
Meidän uskonto kieltää sianlihan uuniin panemisen.
T:Ahmed
ahmattikin kumminkin syö lammasta ja kebabia joten laita sinä sellainen uuniin.
Mistä teidän uskonto keksi sen, ettei sianlihaa saa panna uuniin? Oliko silloin edes uuneja kun uskontonne keksittiin? Ei ainakaan migroja.
Meidän uskonto kieltää sian panemisen.
T: Päivi R.
Musti peukutus unohtui!
Korjaus. Ei unohtunutkaan.
Laita lämmöt vähän alle 100 asteeseen, jos yön yli niin 70 on riittävä.
Usko pois, tarpeeksi pitkän ajan kun kypsyttää niin aina parempaa tulee kun on matala lämpötila.
Uskon, uskon..:) Se on tietysti vähän ongelma tuo lämpötilan vakaus, kun termostaatti pakkaa heilahdella 80-luvun alun Strömbergissä, mutta kokeillaan.
Huomenna tarkoitus pallogrillata 2,5 kiloa sian kylkirivistöä. Sellainen 4–8 tuntia siinä menee, riippuu vähän ilmoista, mielialasta ja grillin asenteesta. Motonetistä sattui mukaan pussi hikkorilastuja, joista sitten lopuksi hieman savunmakua pintaan.
Huomenna pitääkin kaupasta hakea siankylkeä ja tehdä siitä ihanan pehmoista läskisoosia. Ei tarvi panna uuniin.
Ensin ostan lauantaiksi kylkirivin, eli ripsit. Niitä kun illan mittaan imeskelee, niin jaksaa laittaa uuniin sunnuntaiksi kunnon karialanpajstin, jossa on enämpi sikaa kuin nautaa.
Nimimerkki Reilu Meininki
Tätini sammuu useasti merisuolasammoonsa, kovaa on hänen juontinsa...
avaaja lisää
Merisuola kuulemma lieventää rapulaa, siksi sammuu siihen ja suola sitoo nestettä, pissiä ja oksennusta..
Kannatti nauttia sikaa, sillä tämä oli viimeinen juhannus, jolloin sait vielä halpaa ulkolaista lihaa.
Antti Rinne takasi, että hallituksen toimet tulevat näkymään halvan ulkolaisen lihan hinnassa.