ajoneuvon seisonta-ajan vakuutusmaksut

Mistä selviää, minkä vakuutusyhtiön ajoneuvon seisonta-ajan vakuutusmaksut ovat halvimmat?
Nyt pohjolassa joutuu maksamaan 14€/vuosi.
Olen kysellyt tarjouksia,mutta olisi kiva jos jostain löytyisi valmis hinnasto josta voisi asian tarkastamaan.
-Monet autoliikkeetkin pitävät autojaan seisonnassa,joten tämä koskee varmasti monia aautonomistajaa.
6145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ööö..ei tietääkseni maksa yhtään mitään jos ja kun auto ilmoitetaan liikenteestä poistetuksi, ihan traficomin sivuilta. Ei veroja eikä vakuutuksia.

Äänestä
  • Kyllä ne kirotut vaan sen 10 - 20 euroa ottaa kuitenkin.

    Mutta onko tuolla vuosikululla oikeasti isokin merkitys, suhteessa autoilun tai henkilön kokonaiskuluihin suhteutettuna, voimme jäädä miettimään että miten paljon tuon halvimman etsimisen kanssa kannattaa tehdä töitä.

    Äänestä

  • Jaa,+tässä+lainattu+osuus="ööö..ei+tietääkseni+maksa+yhtään+mitään+jos+ja+kun+auto+ilmoitetaan+liikenteestä+poistetuksi",+tuonoinniin+ei+kat+kannata+liikenteestä+poistaa,+vaan+käsittääkseni+tehdä+%väliaikainen+liikenteestä+poisto+määräajaksi%+niin+saa+sen+aajoneuvvon+veil+joskus+takas+liikenteeseen,+jos+sen+poistaa+liikenteestä+niin+se+on+moro+sitten,+viisaammat+korjatkoon+joo+ma+oon+vääräs.

    Äänestä

Irtisano liikennevakuutus, niin ei tule mitään maksuja.
Se on helppoa nuykyään, kun käytöstä poistetussa ajoneuvossa ei ole enää liikennevakuutus pakollinen.
Sitten kun ajoneuvo otetaan uudestaan käyttöön, niin vakuutushinnat pitää joka tapauksessa käydä katsomassa ja valita halvin yhtiö.
Osakaskon voi pitää voimassa, jos sellaista tarvitsee.

Äänestä
  • Jos on edes jonkun arvoinen auto niin osakaskon palo-/varkausvakuutus voisi olla hyvä juttu jos se ei ton kalliimpi ole.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos on edes jonkun arvoinen auto niin osakaskon palo-/varkausvakuutus voisi olla hyvä juttu jos se ei ton kalliimpi ole.

    Osakaskonkin voimassaolo maksaa erikseen. Toi parikymppiä on liikennevakuutus.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mistä selviää, minkä vakuutusyhtiön ajoneuvon seisonta-ajan vakuutusmaksut ovat halvimmat?
Nyt pohjolassa joutuu maksamaan 14€/vuosi.
Olen kysellyt tarjouksia,mutta olisi kiva jos jostain löytyisi valmis hinnasto josta voisi asian tarkastamaan.
-Monet autoliikkeetkin pitävät autojaan seisonnassa,joten tämä koskee varmasti monia aautonomistajaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu