masennuslääkkeet ja hiustenlähtö

Moro

Ocd:n takia minun on käytettävä masennuslääkitystä, itselle sopiva muuten hyvä lääke mutta ainut negatiivinen asia on hiusten katkeilu/ lähteminen.

Onko mitään keinoa kuinka tämän voisi välttää tai vähentää?
Auttaisiko mikään lisäravinne/vitamiinit?

Lääkitystä minun on lähes pakko käyttää valitettavasti.

kiitos
4434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Moro ! Koska minultakin on alkanut lähteä paljon hiuksia olen äskettäin lukenut lääkäreitten artikkeleita hiustenlähdön syistä ja varsinkin siitä millä sitä saisi estettyä.
Aika yksiselitteinen vastaus on, ettei sitä saa estettyä millään.
Jonkun yksittäisen vitamiinin syömisellä ei lääkärien mukaan ole merkitystä,
olettaen että ruokavalio on normaali. Jos syö terveellisesti ja monipuolisesti
ei tule puutetta mistään aineesta eikä "yliannoksista" ole hyötyä, koska elimistö käyttää hyödyksi vain tarvitsemansa määrän ja päinvastoin yliannostuksesta voi olla haittaakin.
Ulkoisesti ei auta mikään lääkäreitten mukaan paitsi jos on joku päänahan sairaus.
Erittäin rasvainen päänahka voi aiheuttaa hiustenlähtöä, mutta siihen voi auttaa päivittäinen pesu.

Onko lääkkeesi haittavaikutuksena mainittu hiustenlähtö ?
Ettei se ole sattuma, että jostain muusta syystä hiuksia lähtisi
samaan aikaan lääkityksesi kanssa ?
Googlailin noin kymmenen artikkelia,
yhtä syytä lukuunottamatta ei luvattu apua mistään aineesta hiustenlähtöön.
Yksi (mahdollisesti vähän auttava) aine oli iän tuomaan ennenaikaiseen kaljuuntumiseen, joka johtui muistaakseni hormonitekijöistä ja se ei siis auta,
jos syy ei ole hormoneissa, jotain sellaista jäi vain hämärästi mieleeni,
kun se ei koskenut minua.
Ei toivoa tukanlähdön pysäyttämisestä minullakaan.
Syytä en tiedä.

Toivon, että voit mahdollisimman hyvin (OCD:stä huolimatta, sen kanssa ei ole helppoa) Normaalisiti tukka lähtee ja kasvaa ajoittain. Se voi välillä tuuhettuakin ?

Äänestä

Moro ! Koska minultakin on alkanut lähteä paljon hiuksia olen äskettäin lukenut lääkäreitten artikkeleita hiustenlähdön syistä ja varsinkin siitä millä sitä saisi estettyä.
Aika yksiselitteinen vastaus on, ettei sitä saa estettyä millään.
Jonkun yksittäisen vitamiinin syömisellä ei lääkärien mukaan ole merkitystä,
olettaen että ruokavalio on normaali. Jos syö terveellisesti ja monipuolisesti
ei tule puutetta mistään aineesta eikä "yliannoksista" ole hyötyä, koska elimistö käyttää hyödyksi vain tarvitsemansa määrän ja päinvastoin yliannostuksesta voi olla haittaakin.
Ulkoisesti ei auta mikään lääkäreitten mukaan paitsi jos on joku päänahan sairaus.
Erittäin rasvainen päänahka voi aiheuttaa hiustenlähtöä, mutta siihen voi auttaa päivittäinen pesu.

Onko lääkkeesi haittavaikutuksena mainittu hiustenlähtö ?
Ettei se ole sattuma, että jostain muusta syystä hiuksia lähtisi
samaan aikaan lääkityksesi kanssa ?
Googlailin noin kymmenen artikkelia,
yhtä syytä lukuunottamatta ei luvattu apua mistään aineesta hiustenlähtöön.
Yksi (mahdollisesti vähän auttava) aine oli iän tuomaan ennenaikaiseen kaljuuntumiseen, joka johtui muistaakseni hormonitekijöistä ja se ei siis auta,
jos syy ei ole hormoneissa, jotain sellaista jäi vain hämärästi mieleeni,
kun se ei koskenut minua.
Ei toivoa tukanlähdön pysäyttämisestä minullakaan.
Syytä en tiedä.

Toivon, että voit mahdollisimman hyvin (OCD:stä huolimatta, sen kanssa ei ole helppoa) Normaalisiti tukka lähtee ja kasvaa ajoittain. Se voi välillä tuuhettuakin ?

Äänestä
  • Moi

    Kiitos viestistä.
    Kyllä se johtuu lääkkeestä, hiustenlähtö on suoraan verrannollinen lääkkeen annostukseen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Moi

    Kiitos viestistä.
    Kyllä se johtuu lääkkeestä, hiustenlähtö on suoraan verrannollinen lääkkeen annostukseen.

    Monen lääkkeen sivuvaikutuksena on hiusten lähtö. Minulla reumalääkitys vei lähes puolet hiuksista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Moro

Ocd:n takia minun on käytettävä masennuslääkitystä, itselle sopiva muuten hyvä lääke mutta ainut negatiivinen asia on hiusten katkeilu/ lähteminen.

Onko mitään keinoa kuinka tämän voisi välttää tai vähentää?
Auttaisiko mikään lisäravinne/vitamiinit?

Lääkitystä minun on lähes pakko käyttää valitettavasti.

kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu