Kirkkohallituksen kolehdit Setalle

Kirkkohalitus on kuulemma myöntänyt 7,500 euroa arvolisä päälle setatoiminnan tukemiseen levittääksen omaa homomyönteisyyttä kouluihin. Minun rahapussi suljettu sellaiseen toimintaan ja piste. Kaikkea kamaluutta se kirkko teettää jäsenilleen ja veronmaksajilleen.
1364
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Antoihan evl. kirkko Fokus ry:llekin muutama vuosi sitten 7000 euroa mm. Helsinkiin kaavaillun suurmoskeijahankkeen edistämiseksi. Miksi ei sitten SETA:llekin?

Onkohan tämä lahjoitus SETA:lle tosiasia vaiko vain tarkoituksellinen valeuutinen?

1Äänestä
  • Valeuutinen on, nykyisin valeuutiset on maailman tapa, mitä isot edellä, niin penet perässä.

    2Äänestä

  • Olette naurettavia. Kukaan ei usko teitä.

    2Äänestä

Ja kun Suomen teologiselle instituutille kerättiin kolehti, niin se aiheutti pieni muotoisen kohun. Tuntuu että ev.lut kirkossa opit kääntyvät päälaelleen.

1Äänestä

Jo vuonna 2011 kerättiin kolehti Setan rinnalla toimivalle kristilliselle Sateenkaariyhdistys Malkus ry:lle, joka järjestää leirejä, keskustelua ja sateenkaarimessujakin yhteistyökumppanien kanssa.
Tekee siis yhteistyötä kirkonkin kanssa, joten kolehti on paikallaan.

Ei siis mikään ihme, että vieläkin kerätään.

1Äänestä

No jos tuo jotenkin ahdistaa niin varmaan kirkko sitten tasapainottaa jossakin, eli antaa vähemmän rahaa sinne herätysliikkeisiin kun ei niistä koskaan mitään hyvää kuulukkaan.

2Äänestä
  • Juu, kyllä.

    Kolehti Setalle menee oikeaan paikkaan ja oikeaan tarkoitukseen.

    Olisihan se täysin jos kaikki kirkon kolehdit menisi kirkkoa vastaan toimiville ääriliikkeille.

    Körttiläisille voi muutaman roposen antaa, kun ovat alkaneet järjestämään sateenkaaritoimintaa.

    1Äänestä

Kirkkohallitus on Perkeleestä.

1Äänestä
  • Niin on. Se estää homopareja menemästä avioliittoon kirkossa.

    1Äänestä

Oikeaan paikkaan menee. Seta on tehnyt arvokasta työtä tasa-arvon hyväksi. Se on tehnyt sitä oikeata kristillistä toimintaa. Kaikki myös uskovaiset iloitkaa siitä.

1Äänestä
  • Setan toiminnasta ei oikeaa kristillysyyttä löydy edes mikroskooppia apuna käyttäen!

    Äänestä

Malkus on Setan alainen kristillinen yhdistys. Se pitää yllä kristillisyyttä ja järjestää myös uskonnollisia messuja. Se on hyvä asia. Kirkko kuuluu kaikille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kirkkohalitus on kuulemma myöntänyt 7,500 euroa arvolisä päälle setatoiminnan tukemiseen levittääksen omaa homomyönteisyyttä kouluihin. Minun rahapussi suljettu sellaiseen toimintaan ja piste. Kaikkea kamaluutta se kirkko teettää jäsenilleen ja veronmaksajilleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu