Kuinka moni vanhempi muistaa pudottaneensa puolitoistavuotiaan sylistä? Millainen tilanne voi siihen johtaa?
Kamala tapaus risteilyllä pakottaa minut miettimään, kuinka isoisä on lasta pidellyt, kun lapsi on onnistunut kiemurtelemaan irti ja pudonnut.
Minun mielikuvitukseni ei riitä hahmottamaan, miten se on voinut tapahtua.
Vain siinä tapauksessa, että lapsella on tosi itkupotkuraivari, saattaa olla, että tottumaton isoisä ei ole uskaltanut pitää lasta tarpeeksi tiukassa otteessa, vaan tämä on pystynyt heittäytymään taaksepäin, niin että isoisän ote on irronnut.
Miten mahdollista?
3
173
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän lapsi saattaa sylissä äkillisesti heittäytyä taaksepäin jos isoisä on ollut seisoma-asennossa kuten oletettavasti on ollut. Minunkin lapsi oli sylissäni ja toisella kädellä työnsin vaunuja kotipihassa nurmikolla. Lapsi äkillisesti tuosta noin vain heittäytyi taaksepäin mutta otteeni oli sen verran tiukka että jäi polvia myöten otteeseeni. Oli sen verran kevytkin vielä tuolloin että pystyin pitämään kiinni.
- Anonyymi
Lapset ovat todella arvaamattomia. Muistan, kuin veteläksikin he saattavat heittäytyä, niin että on täysin mahdotonta saada pullukkaa tenavaa nostetuksi lattialta. Mutta syliote pitää kyllä olla napakka, jos avonaisen ikkunan ääressä lasta pitelee!
Aloittanut Anonyymi - Anonyymi
Yksi teoria oli, että siitä kohdasta oli puuttunut ikkunalasi ja pappa ei ollut huomannut sitä ja nojannut lapsen kanssa sitä vasten. Kamala tapaturma joka tapauksessa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie953443Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta33337Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502353Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762301Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut862266Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392088Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt301847HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101844Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161772Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401605