Miten mahdollista?

Anonyymi

Kuinka moni vanhempi muistaa pudottaneensa puolitoistavuotiaan sylistä? Millainen tilanne voi siihen johtaa?

Kamala tapaus risteilyllä pakottaa minut miettimään, kuinka isoisä on lasta pidellyt, kun lapsi on onnistunut kiemurtelemaan irti ja pudonnut.
Minun mielikuvitukseni ei riitä hahmottamaan, miten se on voinut tapahtua.
Vain siinä tapauksessa, että lapsella on tosi itkupotkuraivari, saattaa olla, että tottumaton isoisä ei ole uskaltanut pitää lasta tarpeeksi tiukassa otteessa, vaan tämä on pystynyt heittäytymään taaksepäin, niin että isoisän ote on irronnut.

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllähän lapsi saattaa sylissä äkillisesti heittäytyä taaksepäin jos isoisä on ollut seisoma-asennossa kuten oletettavasti on ollut. Minunkin lapsi oli sylissäni ja toisella kädellä työnsin vaunuja kotipihassa nurmikolla. Lapsi äkillisesti tuosta noin vain heittäytyi taaksepäin mutta otteeni oli sen verran tiukka että jäi polvia myöten otteeseeni. Oli sen verran kevytkin vielä tuolloin että pystyin pitämään kiinni.

    • Anonyymi

      Lapset ovat todella arvaamattomia. Muistan, kuin veteläksikin he saattavat heittäytyä, niin että on täysin mahdotonta saada pullukkaa tenavaa nostetuksi lattialta. Mutta syliote pitää kyllä olla napakka, jos avonaisen ikkunan ääressä lasta pitelee!
      Aloittanut Anonyymi

    • Anonyymi

      Yksi teoria oli, että siitä kohdasta oli puuttunut ikkunalasi ja pappa ei ollut huomannut sitä ja nojannut lapsen kanssa sitä vasten. Kamala tapaturma joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5575
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4521
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4464
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      72
      4285
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4242
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      156
      3731
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      87
      3050
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3025
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3021
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2130
    Aihe