Hei!
Ei kai kukaan enää usko, että Tarja tosisaan haluaisi vielä presidentiksi. Hän haluaa tehdä vielä uraa ja viihtyy erinomaisesti Euroopan herrakerhossa.
Annetaan Esko Aholle se paikka, joka hänelle olisi kuulunut jo viime vaalissa. Siinä on meille erinomainen presidenttiperhe - maa tarvitsee isää ja miehen ynnä normaalin perheen mallia! Tehdään kaikki, jotta näin käy! Hyvä, hyvä ! Esko Ahosta seuraava koko kansan presidentti!
Piirpauke
Ei kai kukaan enää usko, että Tarja tosisaan haluaisi vielä presidentiksi. Hän haluaa tehdä vielä uraa ja viihtyy erinomaisesti Euroopan herrakerhossa.
Annetaan Esko Aholle se paikka, joka hänelle olisi kuulunut jo viime vaalissa. Siinä on meille erinomainen presidenttiperhe - maa tarvitsee isää ja miehen ynnä normaalin perheen mallia! Tehdään kaikki, jotta näin käy! Hyvä, hyvä ! Esko Ahosta seuraava koko kansan presidentti!
Piirpauke
Vastaukset 37
Vanhimmat
>>Presidentti
Keskustele presidentistä ja presidenttiydestä.>>
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000103&subcat=537
en kannata mitään puoluetta,mutta kyllä esko aho olisi varmasti sopivampi/edustavampi pressa,kuin halonen.
Halonen. Vaikka Matti Nykänen. Mutta ihan oikeasti, kyllä Suomestakin pitäisi löytyä joku normaali ja edustava mies presidentiksi. Nämä 3 viimeistä pelleä on kestetty ja huonoiksi havaittu - voisiko jo vilkaista SDP:n ulkopuolelle?
Esko Aho, tuo kannuksen kennedi!
Suomi ei ole vielä tuhoutunut; siis eskon sabotöörin taidoille on yhä käyttöä
Työ, minkä aikoinaan aloittikin; suomen rappioittainen on Eskon erityisalaa!
Kun Esko aikoinaan heilui juustohöylineen, sai hän niin vakuuttavaa jälkeä, että tulokset näkyvät yhä Esim terveydenhuollon tasossa!
Kyllä eskolle ja suomelle olisi paljon parempi, kun esko höyläis vain tavallista juustoa, ja leikkis, että se olisi politiikkaa.
Eskon ansiota(Viinasen kanssa) oli Suomen hyvinvointivaltion alasajo!
Kansan muisti on lyhyt!
ELÄKKEIDEN LEIKKAAJASTA ole PRESITENTIKSI,joten unohtakaa koko UKKO.
Ei myöskään tästä nykyisestä pääministeristä ole siihen tehtävään.
Presitentin pitää tulla poliittisten puolueitten ulkopuolelta.
Esko Aho teki liikaa virheitä.
On mielenkiintoista lukea, miten aina väitetään, että Esko Aho oli virheiden mestari. Seurasin hänen pääministerikauttaa median välityksellä tosi tarkkaan. Asiahan on niin, että isot virheet oli tehty jo ennen Ahoa: hän joutui setvimään edellisen hallituksen aikaansaamia sotkuja laman syvimmässä vaiheessa. Rahahanat oli avattu, kukaan ei kontrolloinut, vaikka pankit antoivat lainaa kenelle vaan olemattomia takuita vastaan! Rahaa suorastaan tyrkytettiin sellaisillekin, joilla ei ollut mitään edellytyksiä maksaa.
Venäjän syntymisen myötä pitkät ja varmat sopimukset olivat Suomelle historiaa. Alkoi firmojen alasajo, tuli ennätystyöttömyys, valtiota huudettiin apuun.
Hulluina vuosina oli säädetty lakeja, joita ei niin vain käynyt alasajaminen. Oman lapsen hoidosta piti maksaa, terveydenhoito piti olla kaikille lähes ilmaista jne. Kyllähän yksilölläkin pitää olla jotain omaa vastuuta asioistaan... eli jos on varaa, asiat maksetaan omasta pussista.
Ahon vuosina media huusi joka otsikossa lamaa ja säästämistä. Sellaisetkin ihmiset alkoivat lykätä hankintojaan, joilla olisi ollut siihen varaa. Eli lama syveni.
Elämää on kuitenkin elettävä eteenpäin joka tilanteessa. Esko Aho luotsasi Suomea hyvin eteenpäin - se on kyllä huomattu jälkeenpäin. Hänen mollaamisensa on poliittista spekulointia, tietynlaista työpaikkakiusaamista, johon ei ole mitään aihetta.
Siis Esko Aho miehen paikalle, edustava presidentti Suomelle! Hyvä Esko!
Piirpauke
mutta luepas tutkijan tekemä analyysi tilanteesta:
http://www.stakes.fi/yp/yp01/4pääk.htm
eläkeläisten kukkaron tyhjentäjää.
Mulle ei tämä ESKO AHO KELPAA,joten ennemmin vaikka MATTI AHDE.
Esko Aho loi suomeen köyhälistön!
Aho sotki asioita pahasti ja tuki sydämettömän juppiporukan valtaannousuun.
Pankkitukiaisetkin maksettiin väärin: ei olisi pitänyt antaa rahaa pankeille, vaan olisi pitänyt estää ahneita pankinjohtajia ryöstämästä yksityishenkilöitä ja yrityksiä velkojen irtisanomisella!
Kaikkiaan Ahon järjettömät toimet johtivat yhteiskunnan syvään kahtiajakoon, ja työttömyyteen, josta ei vieläkään olla noustu.
Onhan tietysti osa ihmisiä, jotka eivät edes ymmärtäneet, mitä tapahtui, mutta toinen osa on sitten se, jonka muisti on todellakin niin lyhyt!
Esko aho on iljettävän epäinhimillinen stalinistikapitalisti!
Lainaus Wikipediasta:
"Vuoden 2001 lopussa Argentiina ajautui pahoihin talousvaikeuksiin ja maa julistautui maksukyvyttömäksi. Talousromahdus heikensi keskiluokan asemaa, palkka laski lähes puoleen, pankkisäästöt haihtuivat olemattomiin."
Esko Aho ja Iiro Viinanen joutuivat Suomen nurkan takana odottavan konkurssin edessä tekemään vaikeita, kauaskantoisia ja jokaista jollakin tavoin koskettavia ratkaisuja välttääkseen sen kohtalon johon Argentiina myöhemmin joutui ja onnistuivat tehtävässään kiitettävästi. Molemmat varmasti tiesivät että kiittämättömyys on maailman palkka ja että paskaa sataisi niskaan Suomen tyhmältä tuulipukurahvaalta, tekivät he sitten mitä hyvänsä.
Vilpitön hatunnosto Eskolle ja Iirolle ainakin meikäläiseltä.
Olet sitä rikkaampaa kansanosaa, jota jenkkikonsulttien laatimat stalinistikapitalistiset kansakunnan kahtiajakopäätökset hyödytti, mutta jos katsot kokonaisuutta, huomaat, ettei tilanne voisi olla huonommin.
Syrjäytyneisyyden ennätykset lyötiin, mutta en laske sitä saavutukseksi.
Suomi ja argentiina eivät ole ollenkaan vertailukelpoiset.
Kalliit konsultit tilattiin jenkeistä ja aho ja viinanen nuoli niitten perseet!
Omia aivoja kun ei ollut, niin heti vaan ohjeet toteutettiin.
Tuskin ymmärsivät edes, mistä oli kyse.
...tuulipuku kahisee :)
Sovitaanko, että kirjoitat seuraavan kerran sitten, kun on jotain asiaa!
Sovitaanko sen sijaan niin, ettet vastedes osallistu keskusteluihin, joihin rajallinen käsityskykysi ei riitä?
sulta loppu eväät jo muutama kommentti sitten!
Muistatko, kuka oli pressavaaleissa juuri tuulipukukansan mannekiini satamassa juosten?
Et taida muistaa, joten muistutan: Esko Aho!
Puraisitkin riistoporvari-esikuvasi nilkkaan tuulipukuviittauksellasi, pöljä!
Mitähän jos menisit syömään niitä eväitäsi ja miettimään kuinka löytäisit jotakin järkevää sanottavaa.
Olla aivan lärvit?
Kirjoittele sitten taas kun olet selvinpäin!
Jos pitäisi valita Esko Ahon ja Muumimamma Halosen väliltä, ääneni menisi ilman muuta Eskolle. Mutta arvelisin Ahon olevan sen verran fiksu, ettei vapaaehtoisesti ryhdy Suomen kaltaisen kommari-paskamaan huonopalkkaiseksi keulakuvaksi.
huomioon,että presitentin valta-oikeuksia on kavennettu,joten hän on vain kumileimasimen asemessa.
Minä olen äänestänyt naista kaksissa edellisissä
presitentinvaaleissa.
Esko Aho ei tule koskaan käymään minulle presitentti-ehdokkaaksi hänen kieroutensa takia.
Aho on pelkkä aivoton kapitalistin perseennuolija; osaa vain rakkikoiran räkytystyylin.
Ahohan sai tämän maan nousemaan suosta ja sai palkaksi potkut, ja kun sossut taas mokas asiat perseelleen Lipposen johdolla ,niin taas tarvitaan keskustaa siivoamaan jäljet. Ja katso! Taas idioottikansa tulee kiittämään potkuilla. On tääki oravan pyörä!
Sitoutumattomat saavat tämän maan UUTEEN NOUSUUN.
Hallituskaudet on liian lyhyet,jotta kestävää kehitystä saataisiin aikaan. Valitun hallituksen tehtäväksi jää vain tilastojen kaunistelu eikä kauaskantoisa päätöksiä voida tehdä ,koska tuloksien pitää näkyä heti.
hallitus saa mitään ratkaisevaa aikaan,vaan näiltä höyrypäiltä loppuu veto hyvin lyhyeen.
Vain tekivät tän perkeleellisen ulkomaanvelankin Aho ja Viinanen!
Kaksi tolloa, joiden ei ikänä olisi pitänyt päästä suomen johtoon!
Suomen kansa kärsii suunnattomasti edelleenkin heidän amerikkalaisten konsulttifirmojen nuolemisestaan, mutta minkäs teet oli A tai V: yhteistä heillä; ei visiota; pelkkä sikaporvarius ja halu nuolla jenkkejä!
hallituskaudet ovat aina liian pitkiä ja
liian tuhoisia!
Kyllä venäjällä osataan hommat!Turhat häröilijät vain katoaa , ja voila!ongelmia ei ole! Usassa eivaan ole hokastu samaa yksinkertaista kaavaa ja sen takia siellä kritiikki hallitsee päätöksen tekoa.
Kovastipa näytät tykkäävän paska-kommunistimaan sosiaaliturvasta, pummi. Miksi et muuta muualle, jos noin korpeaa? Laivoja ja lentokoneita lähtee useita päivittäin.
Ens kerralla selvemmästä päin!
Taidan olla vain niin tyhmä, etten ymmärrä pointtiasi.Mihinkähän näin nerokkaat argumentit viekään.
Olet juuri julkistanut ensimmäisen oikeaan osuvan kommenttisi!
Pitäydy siinä!:
>>Taidan olla vain niin tyhmä
Meneppä peilin eteen ja sano tuo uudelleen.
ei ole valitettavasti sellaista taikapeiliä, josta sinut näkisin!
Kyllä Eskon pitäisi näyttää taitonsa Kannuksen kunnan elinkeinoasiamiehenä. Viimeinen kunniallinen työ, jota ei kai hoitanut päivääkään.
Kittilän paliskuntien poronpurija olisi sopivampi toimi kuin SITRAssa loisiminen.
Esko voi mennä Kannukseen Elinkeinoasiamieheksi,kun se virka on lopetettu.
Anetaan poliittisen ruumiin levätä rauhassa uurnassaan.Edellinen miespuolinen presidentti haettiin Namibiasta asti.Pitäisikö taas jonkun mieliksi tehdä mielipuolinen valinta ihan vaan sen takia kun ei ole totuttu akkavaltaan.
Syyt on syvemmällä kuin presidentissä,rahaa on kyllä painettu kaikkia varten riittävästi,se on vain jaettu epätasaisesti.On se peräti kummallista kun tyytymättömimmiltä vaikuttavat ne jotka ovat saaneet yhteisestä potista enemmän.