Olen lähdössä Au Pairiksi koska haluan oppia englannin. Vuoden suomalais-amerikkalaisessa perheessä. Opinko mitään? Olen kouluni käynyt sillä tavalla että kielet ovat menneet läpi rimaa hipoen. Apua!
Kielitaidoton
opinko?
4626
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sehän on selvää että opit englannin kielen jos todella haluat oppia. Et välttele sen käyttämistä vaan käytät rohkeasti niin kyllä sinä opit. Itsellä oli aupairina ollessa vähän motivaatio-ongelmia ton kielen suhteen niin en oppinut sitä juuri ollenkaan. Tietenkin opit parhaiten jos olet/joudut olemaan enemmän tekemisissä sen vanhemman kanssa jonka äidinkieli on englanti.
Opit varmasti, jos et vain arkaile yrittää käyttää kieltä kaikissa mahdollisissa tilanteissa. Älä siis turvaudu pelkästään suomea puhuvaan vanhempaan.
Ihailen rohkeuttasi ja kannustan ehdottomasti lähtemään! Et tule katumaan, saat niin paljon eväitä matkaan, muutakin kuin hurjasti parantuneen kielitaidon. Totut vieraaseen kieleen varmasti jo muutamassa viikossa.
moikka! ma oon nyt taalla usassa suomalais-amerikkalaisessa perheessa ja silti joudun englanmtia kayttaan, nimittain kavereiden ja muiden ihmisten kanssa :) seka asioita hoitaessa.
ja kun taal on vahan aikaa ollut huomaa kuinka enkku alkaa vakisinkin tarttua, koska sa silti kuulet sita koko ajan. itsellani oli sama homma etta lahdenko kielen takia! mutta tahto oli kova ja halusin oppia tan enkun ja taalla sita ollaan ja ihan hyvin on parjatty!!
eli tsemppia sulle ja lahe vaan!!
Kiitos rohkaisevista viesteistä. Tuli tosi tosi helpottunut olo. Täällä kotosuomes on kaikki vähän kauhuissaan että mitään siitä tulee mutta enpä taida enää kuunnella niitten juttuja:)!