Menestystarinoita aloilta jonne pääsee ilman yliopisto tai amk-koulutusta:
Kaupan kassa 3167 eur/kk
https://www.is.fi/asuminen/art-2000005615186.html
Tiina kertoo päässeensä parhaisiin vuosituloihinsa, yli 41 000 euroon, kun hän oli töissä ympäri vuorokauden auki olleessa Siwassa. Sen jälkeen tulot ovat hieman laskeneet, mutta ilta- ja viikonlopputöitä tekemällä ne ovat viime vuosina pysyneet noin 38 000 eurossa. Kuukausipalkaksi muutettuna se tekee noin 3167 euroa.
Menestystarinoita ilman yliopistokoulutusta
3
122
Vastaukset
- Anonyymi
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/hyva-myyja-kelpaa-yha-tyonantajalle-nain-paljon-voi-tienata-s-ryhman-keskon-ja-lidlin-leivissa/
Suurimmillaan s-ryhmäläisen myyjän palkka olisi yllämainituilla lisillä, pääkaupunkilisällä ja kahdeksan vuoden työkokemuksella höystettynä noin 3 100 euroa.
Otetaan siis palkkalaskelmassa lähtökohdaksi myyjä, jolla on kaksi vastuulisää. Tällöin Keskossa myyjän kuukausiansio on 2 900 euroa.
Lidlin palkka parhaimmillaan 3 100 euroa ... Tes-palkan päälle laitetaan Lidl-lisä, joka on aluksi 1,5 prosenttia palkasta. Kahden Lidlissä työskennellyn vuoden jälkeen lisä nousee viiteen prosenttiin. 10 prosentin palkankorotuksen saa pääkaupunkiseudulla, jos on ollut Lidlin palveluksessa yli viisi vuotta. Kun täysiin tes- ja Lidl-korotuksiin lisätään työehtosopimuksen sallima maksimimäärä ilta- ja viikonloppulisiä, voi myyjän palkka parhaimmillaan olla noin 3 100 euroa kuukaudessa. - Anonyymi
Jos itsellä on jossain asiassa maailman parhaat osaamiset niin silloin ei useinkaan kysellä yliopistotutkinnon perään. Toki on runsaasti niitäkin ammatteja joita ei voi harjoittaa ilman hyväksyttyä tutkintoa, sertifikaatteja ja pätevyyksiä. Jos jää kiinni tulee seuraamuksia.
- Anonyymi
Duunarit pääsee kohtuupalkoille vain jos raatavat ylitöissä, viikonloppuina ja ihmiselle luonnottomissa vuoroissa.
Paremmin koulutetut tienaavat saman rahan helpommalla kevyissä päivätöissä, tosin joissakin hommissa saattaa työt seurata myös kotiin ja olla stressaavia deadlineja.
Jokatapauksessa raha ei taida kenellekään tulla helpolla, paitsi jos on lottovoittaja tai syntynyt kultalusikka suussa rikkaaseen perheeseen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen453224Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,652631Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään662457Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621338Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3031273Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?31129- 411016
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1021013- 42997
- 80981