Kolme tutkija kaveria kohtaa toisensa

Toinen kaukaa Lännestä.toinen Suomesta ja toinen Idästä.
Suomalainen kysyy Lännen kaverilta eräästä ongelmasta ja saa hyvän analyyttisen selityksen ongelmalle ja suomalainen on todella tyytyväinen selitykseen.Nyt suomalainen kysyy Idän kaverilta analyysia tästä samasta asiasta ja saa vastauksena mielenkiintoisen selityksen.Tämä selitys ei lopulta ole niin kiinnostava suomalaisen mielestä koska se on Idästä päin.Näin tämä menee ja on ehkä hyvä että Lännen vastaukset myyvät paremmin ja Idän huonommin.Koska silloin Itä on vahvempi pelaaja suhteessa Lännen pelikenttään jossa tarjolla on vain yhdenlaisia vastauksia ja selityksia Lännen näkökulmasta katsoen.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Onneksi Suomessa muslimiväestö kasvaa ja pistää painetta Suomen hallitusta vastaan jos jenkit ja tanskalaiset tulevat vielä Suomeen kyliin ahdistelemaan,hyökkäämään muslimeita vastaan rasistisesti ja törkeän vihamielisesti.Siihen tullaan puttumaan ja voimalla.

1Äänestä

Ironista,+että+juuri+Venäjän+Tiltut+muistelevat+Afganistania+lämmöllä?Afganistanin+sota+1979-89Sota+päättyi+Venäjän+häviöön”Viimeiset+yksiköt+poistuivat+Afganistanista+15.2.1989Venäjän+vedettyä+joukkonsa+Afganistanista+afgaanit+taistelivat+vielä+keskenään+vallasta+Afganistanissa+-+jouduttiin+sodasta+sisällissotaan.+Venäjän+asettama+nukkehallitus+kaatui+pian,+mutta+klaanit+taistelivat+keskenään+vielä+senkin+jälkeen.+Voitaneen+sanoa+täydellä+oikeudella,+että+tässä+sodassa+ei+tosiaankaan+ollut+voittajia+-+vaan+pelkästään+häviäjiä.TappiotOn+arvioitu,+että+Venäjä+menetti+tiesodassa+118+suihkukonetta,+333+helikopteria,+147+panssarivaunua,+1+314+panssariajoneuvoa,+433+tykkiä,+1+138+viesti-+ja+komentoajoneuvoa,+510+pioneeriajoneuvoa+ja+11+369+kuorma-autoaOn+arvioitu,+että+Venäjä+menetti+jo+ennen+Stingerin+tuloa+(1986)+noin+600+lentokonetta+ja+helikopteria,+joista+huomattava+osa+ammuttiin+alas+ilmatorjunta-aseilla.+Venäläisten+mukaan+jalkaväen+aseet+aiheuttivat+27+%+vuoden+1985+helikopteritappioista+(ennen+Stingerin+tuloa),+12,7+mm+konekiväärit+40+%,+14,5+mm+konekiväärit+27+%+ja+ohjukset+6+%.+Vaurioituneita+koneita+oli+tietysti+moninkertainen+määrä.+Venäläisten+mukaan+menetettiin+vuosittain+30-35+Mi-8+-helikopteria.+Onnettomuuksien+osuudeksi+on+Afganistanin+vaikeissa+maasto-+ja+sääoloissa+arvioitu+75-80+%,+jolloin+kokonaistappiot+olisivat+olleet+noin+2+700-2+800+konetta.Afganistanissa+koetut+varsinaiset+tappiot+olivat+Venäjän+puolustusministeriön+mukaan+kohonneet+toukokuuhun+1989+mennessä+13+833+kaatuneeseen,+35+478+haavoittuneeseen+sekä+310+kadonneeseen.+Lähes+15+prosenttia+kaatuneista+olisi+ollut+upseereita.+Luvut+olivat+todellisuudessa+huomattavasti+suuremmat:+ilmeisesti+noin+50+000+neuvostosotilasta+kuoli+ja+kolme+kertaa+enemmän+haavoittui.+Enemmän+kuin+miljoonan+afgaanin+arvioidaan+kuolleen+tässä+sodassa.

2Äänestä
  • Paha asia virhe. Kyseessä oli Neuvostoliitto. Ihan pieni ero vaan. Asukkaitakin oli vaan 110 miljoonaa enemmänkin vennäällä.

    Äänestä

Sitä+Nato+lämmön+jakamista+kannattaa+Nato+Tiltujenkin+miettiä.Ydinräjähdyksessä+noin+35+%+räjähdyksen+energiasta+muuttuu+lämpöenergiaksi.+Suuri+määrä+lämpösäteilyä+imeytyy+ihmisen+ihoon+ja+palaviin+aineisin+lyhyessä+ajassa.+Varsinkin+suurissa+vetypommiräjähdyksissä+pommin+lämpösäteily+polttaa+ihmisiä,+eläimiä,+kasveja+ja+rakenteita+laajalla+alueella+suhteessa+paineaallon+tuhovaikutuksiin.+Hyvin+lähellä+räjähdystä+ihmiset+haihtuvat+ilmaan+tai+palavat+karrelle.+Kauempana+syttyy+tulipaloja+ja+ihmisille+tulee+eriasteisia+palovammoja.+Polttovaikutus+riippuu+polttavan+säteilyn+kestosta+ja+voimakkuudesta+sekä+kohteena+olevan+materiaalin+laadusta,+eli+syttyvyydestä+ja+kyvystä+imeä+säteilyä.+Jos+useimmat+materiaalit+syttyvät,+syntyy+tuhoisa+tulimyrsky,+joka+kestää+tuntikausia+ja+voi+imeä+ihmisiä+myrskytuulen+voimalla+tuliseen+pätsiin.lähde?

1Äänestä

Nato ei ole Suomen ystävä.

1Äänestä
  • Tietenkin on. Sinulta ei asiaa edes kysytä, koska ilmoitit jo olevasi Venäjän puolella sen hyökätessä Suomeen.

    2Äänestä

  • "Musti.Hintikka

    13.7.2019 14:01
    Uusi
    Nato ei ole Suomen ystävä."

    No mutta tottakai NATO on Suomen ystävä ,,, ja myös minun. Kaltaisellashan on vaan niitä MIELIKUVITUSKAVEREITA siellä läävässäs ....

    Sain juuri erään tilauksen yhteydessä hienon, velcrokiinnitteisen maastokuvioidun hihakilven, siinä lukee hopealla brodeerattuna, NATO-OTAN.
    Se komistaa nyt Brittien MTP-kuosin maastotakkiani. ;-)

    Tseh musiti ... nouda keppi vuolaasta virrasta, NOUDA!.

    IMHO.

    1Äänestä

Isäntämaasopimus on kohtalokas sopimus, ihmettelen ettei palstalla järjissään olevat ota reilumpaa kantaa näin tärkeään kysymykseen.
Kansalta tämä sopimus on salattu ja pidetään salassa, tarkoittaa sitä ettei asiaa oteta esille juuri missään ja vaietaan.

Tämä sopimus takaa kolmansille osapuolille alustan myös kriisissä.

Äänestä

Venäjän presidentti Vladimir Putinista on julkaistu uusi seinäkalenteri. Uutiskanava CNN:n haastattelemat venäläiset ottivat uuden kalenterin ilolla vastaan.

”Ulkomaalaiset, jotka ostavat kalenterin saavat hyvän kuvan presidentistämme”, sanoo nimeämätön nainen CNN:n kuvaamalla videolla.

”He näkevät, että hän pystyy kaikkeen. Hän rakastaa eläimiä, osaa ampua, näyttää hyvältä ja rakastaa urheilua.”

Videolla näkyy joukko kuvia uudesta kalenterista. Putin esiintyy kuvissa muun muassa koiranpennun, hevosen, aseen ja leopardin kanssa. Tuttuun tapaan Putin poseeraa myös ilman paitaa.

1Äänestä
  • Sopii siis hyvin maalitauluksi 300 - 800m matkoille. :-)

    Äänestä

"Sitä+Nato+lämmön+jakamista+kannattaa+Nato+Tiltujenkin+miettiä.Ydinräjähdyksessä+noin+35+%+räjähdyksen+energiasta+muuttuu+lämpöenergiaksi.+Suuri+määrä+lämpösäteilyä+imeytyy+ihmisen+ihoon+ja+palaviin+aineisin+lyhyessä+ajassa.+Varsinkin+suurissa+vetypommiräjähdyksissä+pommin+lämpösäteily+polttaa+ihmisiä,+eläimiä,+kasveja+ja+rakenteita+laajalla+alueella+suhteessa+paineaallon+tuhovaikutuksiin.+Hyvin+lähellä+räjähdystä+ihmiset+haihtuvat+ilmaan+tai+palavat+karrelle.+Kauempana+syttyy+tulipaloja+ja+ihmisille+tulee+eriasteisia+palovammoja.+Polttovaikutus+riippuu+polttavan+säteilyn+kestosta+ja+voimakkuudesta+sekä+kohteena+olevan+materiaalin+laadusta,+eli+syttyvyydestä+ja+kyvystä+imeä+säteilyä.+Jos+useimmat+materiaalit+syttyvät,+syntyy+tuhoisa+tulimyrsky,+joka+kestää+tuntikausia+ja+voi+imeä+ihmisiä+myrskytuulen+voimalla+tuliseen+pätsiin.lähde?"USA+sanoi+ydinsopimuksen+irti,+koska+haluaa+lisää+näitä+lämpöaseita.

Äänestä
  • SUPIKOIRAN voi onneksi tarvittaessa loimuttaa ....

    TIRSK!.

    1Äänestä

Russakalla on jäänyt wikilevy päälle.

1Äänestä

Heterojen+keskuudessa+Nato+jäsenyyttä+ei+hyväksytä.+76%+vastustaa+edelleen+Natoa.+Vastustus+on+hienoisessa+nousussa.

Äänestä
  • Aika surkea tapaus ja ylläpitoa ei näy, ei kuulu vaikka niin komeasti luvattiin?
    Tuollainen huutaja saa todella ikuisen bannin, melkein miltä muulta keskustelupalstalta tahansa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aika surkea tapaus ja ylläpitoa ei näy, ei kuulu vaikka niin komeasti luvattiin?
    Tuollainen huutaja saa todella ikuisen bannin, melkein miltä muulta keskustelupalstalta tahansa.

    Natohintti huutelee ylläpitoa auttamaan. Ei edes yritä kiistää asian todenperäisyyttä ja kuinka voisikaan. Homoagenda ja natoagenda ovat molemmat valtamedian tyrkytyslistalla kärjessä.

    Äänestä

Joo tää on hyvä. :)

"Kolme tutkija kaveria kohtaa toisensa
Toinen kaukaa Lännestä.toinen Suomesta ja toinen Idästä."

Suomalainen voitti, koska sen munat olivat juuttuneet lauteiden väliin. :D

Äänestä

Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Toinen kaukaa Lännestä.toinen Suomesta ja toinen Idästä.
Suomalainen kysyy Lännen kaverilta eräästä ongelmasta ja saa hyvän analyyttisen selityksen ongelmalle ja suomalainen on todella tyytyväinen selitykseen.Nyt suomalainen kysyy Idän kaverilta analyysia tästä samasta asiasta ja saa vastauksena mielenkiintoisen selityksen.Tämä selitys ei lopulta ole niin kiinnostava suomalaisen mielestä koska se on Idästä päin.Näin tämä menee ja on ehkä hyvä että Lännen vastaukset myyvät paremmin ja Idän huonommin.Koska silloin Itä on vahvempi pelaaja suhteessa Lännen pelikenttään jossa tarjolla on vain yhdenlaisia vastauksia ja selityksia Lännen näkökulmasta katsoen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu