Luin väittämän että apostoli Andreas (Pietarin veli) olisi käynyt aikoinaan Karjalassa ja esim Antrean pitäjä olisi saanut nimensä siitä. Olisi ollut myös Valamossa jotenkin?
Mielenkiintoista.
Onko jollain tietoa tästä asiasta?
Kävikö apostoli Andreas Karjalassa aikoinaan?
6
531
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikuttaa ihan uskottavalta.
- Anonyymi
Nestorin kronikka kertoo siitä jotakin, ei paljon. Että Apostoli Andreas laivasi jokia pitkin itämerensuomalaisten alueelle.
Minusta tarina ei ole mahdoton, voimakas todiste on Antrean nimi. Muutkin apostolit kulkivat pitkiä matkoja, kuten Tuomas Intiaan, joku Afrikkaan. Paavali aikoi mennä Espanjaan, ja perimätiedon ja joittenkin muitten viitteitten mukaan menikin, kertoi eräs pastori raamattutunnissaan. Välimeri idästä länteen on suunnilleen yhtä pitkä kuin Israelista jokia pitkin ylös Laatokalle. Ortodoksien mukaan, olen joskus lukenut, kr.uskon on saapunut Suomeen ensin idästä päin.
Minustakin olisi kiinnostavaa saada tietää jotain enemmän aiheesta.- Anonyymi
Voi hyvinkin olla totta. Olen ollut uskossa 50-vuotta. Kuullut tuhansia saarnoja. Ei edes viittausta tähän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi hyvinkin olla totta. Olen ollut uskossa 50-vuotta. Kuullut tuhansia saarnoja. Ei edes viittausta tähän.
Ohhoh, 50 vuotta uskontöhröksessä... Eikö olisi jo korkea aika selvittää pää?
Vielä ehdit, ei ole koskaan liian myöhäistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ohhoh, 50 vuotta uskontöhröksessä... Eikö olisi jo korkea aika selvittää pää?
Vielä ehdit, ei ole koskaan liian myöhäistä.Miksi joka paikassa on näitä hörhöjä. Liikenteessä ja esim. tällä palstalla. Tietysti me kestetään, kun he itsekkin kestävät itseä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi joka paikassa on näitä hörhöjä. Liikenteessä ja esim. tällä palstalla. Tietysti me kestetään, kun he itsekkin kestävät itseä.
Jokaisella on oikeus omaan mielipiteeseen.
Kun se on sama kun mulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1444007Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3663084Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142018Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101715Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51148Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23861- 71839
- 44804