Työskentelen kesätöissä yrityksessä, jossa on noin 2600 työntekijää. Kokemusta minulta ei ole alalta ollenkaan, aloitin tuolla maaliskuun alussa. Minut pyydettiin tuonne töihin oltuani samassa yrityksessä toisella osastolla opintoihini liittyvässä harjoittelussa. En ole ikinä halunnut palkkikseen töihin, mutta tottakai reipas työntekijä ottaa paikan vastaan, kun sitä tarjotaan. Onneksi työkaverit ovat ihan mukavia, muuten olisin varmaan lopettanut jo ennen määräajan päättymistä.
Pääsääntöisesti olen ollut muiden apuna, mutta kesäkuussa jouduin tuuraamaan kolme viikkoa yhtä työntekijää pahimpaan palkkojentekoaikaan. Kaikki hänen puhelut, sähköpostit ja muut postit olivat vastuullani. Toki sain apua kun pyysin, mutta oli aika ahdistavaa olla vastuussa ja varsinkin ne puhelut olivat erittäin vaikeita, kun en tiennyt mistään mitään ja käytännössä olisi helpointa, jos joku muu vastaisi. Jouduin kuitenkin kysymään kokoajan tai antamaan puhelimen muille. Yksi työkavereistanikin ihmetteli työkuormaani.
Nyt on tulossa jälleen kolmen viikon tuuraus, kun eräs toinen työkaverini lomailee. Nyt ei ole pahin kiireaika, mutta se puhelin tulee kyllä pirisemään kokoajan. En voi ymmärtää, miten oletetaan kesätyöntekijän suoriutuvan näistä puheluista, kun kokemusta ei ole kuin muutama kuukausi. Tekisi mieli sanoa, että työkaverini hoitaisivat nuo puhelut, kun ei minusta kuitenkaan paljoa apua ole. Ahdistaa ihan hirveästi jo huominen, kun tietää mitä on tulossa.. Tällä työkaverilla, jota tuuraan, on eniten toimipaikkoja, joista soitellaan, joten.. huoh!
Ajattelisinko kerrankin itseäni ja ottaisin asian puheeksi.. yleensä aina vaan sopeuden ja sopeudun, yritän olla mieliksi..
Palkanlaskennassa kesätöissä
2
81
Vastaukset
- Anonyymi
Jatkoa vielä.. mietin vaan, että kun täällä pohjoisessa Suomessa on aika pienet piirit työmarkkinoilla, niin sotkenko kuvioni vaan, jos rupean "hankalaksi".. Toisaalta, oma alani on aivan toinen, opiskelen sosionomiksi.
- Anonyymi
Etkö voi sanoa soittajille, että olet kesäapulainen, etkä osaa heti vastata, mutta otat asiasta selvää ja soitat vastauksen myöhemmin, jos asia ei voi odottaa siihen, kun vakituinen palkanlaskija tulee lomalta.
Monesti soittajien ongelmat eivät ole sellaisia, että ne vaatisivat pikaratkaisuja. Ne eivät yleensä pahene, vaikka soittaja odottaisi asiantuntijan loman loppumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098