Miten liitän kitaran koneeseen että voi äänittää sitä soittoa? laitetaanko piuha kiinni microphone liittimeen? Ja minulla on 5.1 äänikortti joten kaiuttimista menee jo yksi piuha siine mic inputtiin.. miten teen
Kiitoksia vastanneille!
Kiitoksia vastanneille!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siihen mic-liitäntäänhän se pitää kytkeä. Koneessasi täytyy olla joku ohjelma millä sen mic-liitännän saa toimimaan mikkisisäänmenona. Nyt se on ohjelmallisesti laitettu toimimaan juurikin tuohon kaiutinkäyttöön.
Eli jostakin äänikorttiin liittyvästä ohjelmasta pitäisi löytyä asetukset jolla tuon liittimen toiminnan voi muuttaa. Ainakin omassa MSI:n emossa ja sen äänipiirin softassa näin tehdään.
kytketä sähkistä äänikortin mikkiliitäntään vaan jonkin etuvahvistimen (ei missään tapauksessa vahvistimen kaiutinulostulosta) kautta linjasisäänmenoon. Etuvahvistimeksi käy minimissään joku kuulokevahvistin tai efektilaite, käytännössä joku mikseri.