Varokaa katusmuspillereitä

Mulla on tällä hetkellä hormonit ihan sekaisin ja sain kaikenmaailman oireita siitä että viikko sitten otin katumuspillerit ja nyt alkoi menkat ja paniikkihäiriöitä ilmenee ja ahdistusta..

En tiedä mikä tähän auttaa että saa taas hormonit tasapainoon, mutta töihin en voi mennä enkä mitään tehdä..

Lääkäristä varmaan tänään saan jonkun avun tähän adhd-oloon...
81368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kertokaa nyt ihmeessä ja auttaako näihin mikään?Rauhottuuko olotila...kaippa se oikeasti, tuntuu vaan että jää tähän ja ei pääse tästä olosta, TÄÄ ON KAUHEETA...:((((((

Äänestä

EI ihme, jos elimistö menee sekaisin, kun noissa katumuspillereissä on keltarauhashormonia 50-kertainen määrä tavallisen minipillerin päiväannokseen verrattuna ja yli 10-kertainen yhdistelmäpillereiden annokseen. No, mutta eikös noiden oireiden pitäisi mennä kahdessa vuorokaudessa ohi pillereiden ottamisen jälkeen. Sun tapauksesi ei kuulosta enää normaalilta, eli varmaan lääkärillä käynti helpottaa. Toivottavasti!

Äänestä

Itse olen kerran joutunut katumuspillerit ottamaan, ja ainoa sivuvaikutus oli että oli vähän heikko olo sen päivän. Eli vaikutus todellakin on yksilöllistä. Käy lääkärissä, noi sinun oireesi kuulostavat kyllä aika rajuilta...

Äänestä

Paniikkihäiriössä on kyse aivokemiasta. mm noradrenaliinin liikatuotannosta. Siihen ei kuole, se on vain kestettävä ja pyrittävä rauhallisuuteen. Pyri positiivisuuteen. Yritä vaikka lukea ja ulkoilla. Jos olo on ihan kestämätön ja lähentelee pakokauhua, kannattaa hakea apua. Paniikkihäiriöön on myös lääkitys.
Itselläni ei ole kokemuksia katumuspillereistä, mutta kannattaa ottaa yhteyttä lääkäriin, jotta saat apua ja voivat kirjata sivuoireet ylös.
Kyllä se siitä pikkuhiljaa, elämällä on taipumus järjestyä...

Äänestä
  • Juu mulla on ollut tuota paniikkihäiriötä joskus vuosia sitten ja yli olen päässyt jne..mutta nyt tää kaikki alkoi taas kun otin noi pillerit viikko sitten ja kamala olotila on..tää kaikki alkoi kun kuukautiset alkoivat viime viikolla ja pahemmaksi vaan menee, toivon et nyt oikeesti pääsen tasapainoon tän asian kanssa, kohta lekuri kutsuu...kuukautiset on ylimaallisen runsaat ja olotila on kauhee, oksettaa vaan kokoajan...:(((

    Paniikkia ja ylikeirroksilla käyntiä...inhottaa kun tuntuu että tulee hulluksi vaikka ei ookkaan...

    kai tää tästä :(((

    Äänestä

Kuulostaa pahalta. Syytä mennä lääkäriin pikimiten. Olen itse hakenut kaksi kertaa katumuspillerit, eikä kummallakaan kerralla tullut minkäänlaisia sivuvaikutuksia.

Äänestä
  • Ja mies ei tajunnut mitään ei tutkinut ei mitään antoi vain rauhottavia että sillä menee ohitse, ja sanoi että hormonit rauhottuu noin viikossa..
    Sairaanhoitaja sanoi että kysymys on pms-oireista ja siitä että ne nyt voimistui, mutta kaikki ne sivuvaikutukset mitä niistä pillereistä voi saada sain ja muutakin lisäksi..

    oksennus olo onneksi helpottanut ja hengissä ollaan...

    Äänestä

Itse söin viimesen vuoden sisällä 7 kuuria jälkiehkäisypillereitä... Eikä koskaan tullu mitään sen suurempia sivuvaikutuksia. Lääkärikään ei asiasta huomauttanut kun kävin hakemassa vihdoin viimein taas pillerit.. Yksilöllistä siis tuo reagointi..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei helvetti kirjoitti:

Mulla on tällä hetkellä hormonit ihan sekaisin ja sain kaikenmaailman oireita siitä että viikko sitten otin katumuspillerit ja nyt alkoi menkat ja paniikkihäiriöitä ilmenee ja ahdistusta..

En tiedä mikä tähän auttaa että saa taas hormonit tasapainoon, mutta töihin en voi mennä enkä mitään tehdä..

Lääkäristä varmaan tänään saan jonkun avun tähän adhd-oloon...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu