Onko kellään kokemuksia miten hyvä/huono juttu on öljynvaihto huollon osoitinvalo? Eli se syttyy silloin kun auto on vietävä öljynvaihto huoltoon.
Onko takeita että se systeemi toimii oikeasti?
Onko takeita että se systeemi toimii oikeasti?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
nykyöljyillä voit huoleti ajella niin kauan kunnes vaihtovalo vilkahtaa, kunhan öljyä vain on riittävästi koneessa.
Tosiaan kunhan öljyä on niin ei ole kiirettä öljynvaihtoon, koska nykyisillä synteettisillä öljyillä voi huoletta ajaa hyvinkin pitkään.
Olen töissä isossa kuljetusalan firmassa ja meillä kerran kokeiltiin isossa rekassa kuinka pitkään samoilla synteettisillä öljyillä voi ajaa. Öljy analysoitiin säännöllisesti ja suodatinta vaihdettiin.
Samoilla öljyillä ajettiin 50.000 km ja sitten vaihdettiin. Ei sen takia, että voiteluominaisuudet olisivat loppu, vaan muuten vaan.
tuo riippu pikkasen autosta. Kuorma autossa öljyn rasitukset on ihan erillaiset kuin esim henkilöautossa. Aina ajataan pitkää matkaa ja öjyt kuumina kosteus haihtuu, ei paljon kylmäkäynnistyksiä ja lämpörasituksetkin on pienemmät. optimaaliolosuhteet toisin sanoen.
Omasta autostani olen vaitanut öljyt n.5-7 tkm välein. hyvin on pysynyt läjässä 250 tkm vaikka viimeiset 50 tkm noin 130 hv/l vireessä. Enkä muuten käytä synteettisiä kuin talvella, mineraali kestää lämpörasitusta paremmin.
Tuskinpa kauppakassiin kannattaa noin usein mutta itse en ajaisi millään henkilöautolla yli 15 tkm samoilla öljyillä tai yli vuotta vaihtamatta jos ei paljon kilometrejä tule.