Ihme auringon kärventäminen? Sanotaan että ilmasto lämpeää sen 2 astetta 50-100 vuodessa, kuk aen todistaa? sitä ei edes huomaa. Mutta mitä on tämä kun tällaiset hellanuuni lämmöt iskevät eri paikoille yhtäkkiä? Onko nämä kaksi asiaa eri asioita?
Miksi yks kaks esim Grönlannissa on niin kuumaa? Eihän se voi olla sitä pitkän ajan 2 asteen lämmönnousua vaan ihan muuta.
Mistä nuo käristyskupolit kehittyvät jonkun alueen ylle? Mutta ei muualle? Tässä on jotain hämärää.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006186966.html
Miksi yks kaks esim Grönlannissa on niin kuumaa? Eihän se voi olla sitä pitkän ajan 2 asteen lämmönnousua vaan ihan muuta.
Mistä nuo käristyskupolit kehittyvät jonkun alueen ylle? Mutta ei muualle? Tässä on jotain hämärää.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006186966.html
Vastaukset 12
Vanhimmat
Heinäkuu on vuoden kuumin kuukausi. Ihmisen aiheuttama ilmastonlämpeneminen on huuhaata.
Ihminen ei auringolle voi yhtikääs mitään taikka no Suomen autoilijat varmaan voi jos oiken verotetaan
jos ilmasto lämpeää koko maapallolla ( pelastetaan maapallo) niinkuin vihreät pelottelevat, miksei se lämpeä koko maapallolla? Osassa on kylmää ja osassa lämmintä?
Miten selitätte tämän.
https://www.talouselama.fi/uutiset/alaskan-jaatikoiden-alta-paljastuu-puita/51062a66-53c3-3980-a907-d3977da4e281
Enne jääkautta oli tuollakin kasvillisuutta, ei sen ihmeempää.
Luetun ymmärtämisessä onkelmia?
Aurinko vaan välillä hönkäsee liekkiä maapalloa kohden siitä syntyy kuumia aaltoja jotka lämmittää liekinheitin toimii samalla tavalla.
Säätila ei ole ilmasto, mutta ilmasto vaikuttaa siihen miten usein esimerkiksi helteitä, myrskyjä tai paukkupakkasia on.
Grönlannin sulaminen voi vaikuttaa Suomen keskilämpötiloihin jopa alentavasti, koska Golf-virta saa "käyttövoimansa" osin Grönlantia ympäröivästä merijäästä. Jos Golf-virta hidastuu sillä on viilentävä vaikutus. Esimerkiksi Helsingin leveysasteella Kanadassa maa on ikiroudassa.
Maapalloa ei voi pelastaa mikään, jo aurinko kuivattaa maapallon. On vain ajankysymys, milloin se tapahtuu.
Nämä alueelliset kuumat kupolit ovat koneellisesti saatu aikaan ilmastonmuuokkauksella.
Miksi yks kaks esim Grönlannissa on niin kuumaa? Ei vielä niin kuuma kuin viikngkien aikaan.
https://historianet.fi/sivilisaatiot/viikingit/viikingit-viljelivat-ohraa-gronlannissa
Suoli24:n asiantuntijat taas vauhdissa.