Avioero vireillä

Anonyymi

Avioero vireillä, mutta vielä ei olla ositusta tehty eli esim. Taloa tai muuta irtaimistoa ei ole jaettu/myyty.
Jos nyt ostan jotain esim auton kun ero jo vireillä, meneekö ositukseen?

13

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta kai menee..... jokos hillitön panetus on alkanut, gangbangia loppukesä.

      • Anonyymi

        Ei mene , jos ero jo haettu ja mennyt käräjäoikeuteen.


    • Anonyymi

      Ositus menee avioeron vireilletulopäivän mukaan. Eli jos nyt ostat auton, ei mene ositukseen. Itse en kuitenkaan lähtisi paljon ostelemaan mitään ennenkuin ositus on tehty.

      • Anonyymi

        Riippuu millä rahoilla se auto ostetaan. Jos ostetaan osituksen piiriin kuuluvilla varoilla, niin menee tottakai jakoon. Jos taas jotain ulkopuolelta tulevaa rahaa, niin sitte ei mee jakoon. Jos siis hankkii vireilletulopäivän jälkeen. En itekään lähtis hankkiin mitään isompaa ennen ositusta. Siinä on oma työnsä sit selvitellä mikä raha on mistäki peräsin ja kelle se kuuluu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu millä rahoilla se auto ostetaan. Jos ostetaan osituksen piiriin kuuluvilla varoilla, niin menee tottakai jakoon. Jos taas jotain ulkopuolelta tulevaa rahaa, niin sitte ei mee jakoon. Jos siis hankkii vireilletulopäivän jälkeen. En itekään lähtis hankkiin mitään isompaa ennen ositusta. Siinä on oma työnsä sit selvitellä mikä raha on mistäki peräsin ja kelle se kuuluu.

        Jos ap:n tilillä on ollut rahaa eron vireilletulopäivänä esim. 10000e, niin tuo summa lasketaan osituksessa ap:n omaisuudeksi. Siitä huolimatta näin lasketaan, että hän on ostanut sillä auton 10000e eron vireilletulopäivän jälkeen. Mutta autoa sinällään ei lasketa ositukseen.

        Mutta kuten jo pari kertaa sanottu. Ei kannata ostaa mitään vähänkään suurempaa ennen osituksen tekoa. Kannattaa myös huomioida, että molempien velat vähennetään osituksessa. Välttämättä ei aina tiedä etukäteen kuinka ihmeen paljon puoliso on elänyt velaksi. Siksi voi tulla yllätyksenä osituksessa, että jaettava netto-omaisuus jää kovin pieneksi tai jopa miinusmerkkiseksi - eli velkaa jää, vaikka omaisuus on myyty.


    • Anonyymi

      Ja aina myös osituksen osalta, voivat aviopuolisot keskenään sopia asiat.

    • Anonyymi

      Sopiminen keskenään sopii vain jos tietää toisen huijaavan ja hyväksyy sen.

      Meillä exä jätti kertomatta n. 20 000€ sijoituksensa. Oli saanut ne juuri, kun iski eropaperit eteeni. Kysyin silloin, että miksi juuri nyt? Ei myöntänyt. Vieraissa oli juossut hutsujen kanssa vuosi tolkulla, luuli etten tiennyt.


      Osituksessa kyselin eikös sulla ollut sijoituksia? Ei myöntänyt. Suomi nainen kun on perusluonteeltaan epärehellinen.
      Rahankiilto silmissä tyhjensi kämppää kaikesta arvokkaammasta. Minua lähinnä huvitti se, härskiys.
      Myönnän toki että on epäreilua että 99% pilaa kaikkien maineen.

      Nyt kun on uusi elämä ihanan ihmisen kanssa, en ikinä osannut kuvitella kuinka onnellinen voinkaan olla. Mikä parasta, se onnellisuus näkyy ulospäinkin.

      • Anonyymi

        Meillä ex-mies ei myöntänyt enää ositukseen salaisia pankkitalletuksiaan. Rahat edesmenneestä firmastaan. Kun mainitsin niistä eron yhteydessä, ex raivoistui silmittömästi. Silloin tiesin, että niitä oli. Joten jouduin maksamaan sitten tasinkoa reilummin. Hyvästä (eli erosta) kannattaa maksaa. Pyrin ajattelemaan, että se on vain rahaa. Minua ärsytti liiton aikainen exän ainainen rahallinen hyväksikäyttö. Huijasi rahaa myös vanhemmiltani. Onneksi pääsin tyypistä eroon. Ei ollut sama mies, jonka kanssa menin naimisiin 25v aiemmin.


    • Anonyymi

      Nainen saa aina kaiken, kyllähän sitten mies taas voi jatkaa pitkiä päiviä kovassa työssä ja taas alkaa kerääntymään saldoa, kunnes taas seuraava tytteli iskee silmää ja ...

      • Anonyymi

        Höpöhöpö. Mies vei meilläkin kaiken. Mutta mitä siitä, kun erosta lähtien voi päättää itse miten rahansa käyttää. Uutta rahaa kuppaavaa miestä en ota.


      • Anonyymi

        no kelpuuttaisitko minut, minun ei tarvi kupata sinun rahojasi :) olen tosi kiltti ja osaan tiskata


    • Anonyymi

      Kaikki ositukset ei tapahdu eron jälkeen.

      Voiko olla esim. 5-10 vuotta ostamatta mitään?

      • Anonyymi

        Ei tosiaan kaikki tapahdu eron jälkeen. Tietyt asiat voi olla vuosikymmeniä jakamatta. Osituksen voi silti tehdä paperille siten kun on sovittu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      182
      2138
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1856
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1816
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1533
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      172
      1351
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      62
      1348
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1171
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1001
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      30
      995
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      939
    Aihe