Suomen älykkäin demari totesi jo 1944

Mauno Pekkala: " Puheittensa ja tekojensa perusteella on TANNER VAHINGOITTANUT MAATA ei vain Venäjällä , vaan myös kaikissa liittolaismaissa...VENÄJÄ ON NYKYPÄIVIEN JOHTAVA SUURVALTA,joten se on poliittisesti otettava huomioon. Se on meidän lähin MAHTAVA NAAPURI, jota vastaan käymämme sodan olemme TÄYDELLISESTI HÄVINNEET".

Siinä tuli monta absoluuttista totuutta kerralla. Porvari ei ota opiksi vieläkään.
33<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Hyvä, että Tanner vahigoitti vain Venäjää, onneksi ei Neuvostoliittoa.

Mauno Pekkala siirtyi kiireesti kommunisteihin todettuaan, mitä kello oli lyönyt.

Tammerin toiminta isänmaanystävänä ja vakaumuksellisena demokratian puolustajana kestää kriittisimmänkin tarkastelun.

Stallarien avleet eivät siinä paina mitään.

Äänestä

1. Suomen 1930-40 luvun agressio lähestulkoon henkilöityy Tanneriin

2. Venäjä on ikuinen millä nimellä se kulkeekaan.

3. Pekkala siirtyi viisaana miehenä Suomen Kansan Demokraattiseen Liittoon, jossa vastustettiin hitlerismiä.

4. Neuvostoliitto tai Venäjä oli maailman johtava suurvalta. Sehän jo todettiinkin.

5. Täydellisesti hävitty sota päättyi antautumiseen ja Suomen avustamiseen demokratiaan valvontakomission avulla.

Äänestä
  • Stallarin paksua valetta.

    1. Tanner ajoi 30-luvulla pohjoismaista puolueettomuuslinjaa.
    Sotien aikana hän kantoi vastuuta hallituksessa hyväksymättä mm. hyökkäystä Itä-Karjalaan.

    2. Stallarille tietenkin kaikki Venäjä/NL:n tekemät rikoksetkin ovat ikuinen riemun aihe.

    3. Pekkala oli juoppo ja heikko luonne. Hän oli ministerinä 1941 ja olisi siis kuulunut sotasyyllisten joukkoon. Loikka SKDL:ään pelasti.

    4. NL/Venäjä on aina yksi suuri rauhan ja demokratian häirikko. Niin nytkin.

    5. Suomi siirtyi läntiseksi demokratiaksi Mannerheimin johdolla 1919. Sodissa Suomi torjui kaksi NL:n valtausyritystä ja säilytti itsenäisyytensä. Suomi elää, NLon kadonnut muualta paitsi stallarien haaveista.

    1Äänestä

  • 1. Neuvostoliiton 1930-40 luvun agressio henkilöityy Staliniin.

    2. Venäjä romahtaa tavan takaa millä nimellä se sitten kulkeekaan.

    3. Pekkala katalana luopiona haisteli tuulta ja siirtyi sitten Suomen Kansan Demokraattiseen Liittoon, jossa Suomea ja suomalaisuutta ja rakastettiin neukkua!

    4. Neuvostoliitto tai Venäjä oli hetken maailman johtava suurvalta. Nytse on romahtanut entinen suurvalta.

    5. Jatkosodan lopun torjuntavoitot pelastivat itsenäisyydn ja pelastuimme. Valvontakomissio keskittäytyi hotelli Tornissa parin vuoden ajan juopotteluun ja sikailuun! Kun musikat eivät tunteneet vesiklosettia jäi hotelli karmeaan kuntoon!

    1Äänestä

  • Oliko Venäjä siis olemassa jo kivikaudella. Demokratiassa ei pistetä pieniä lapsia internointileireille, tuomita ihmisiä näytösoikeudenkäynneissä tai palauteta pieniä adoptoituja inkeriläisiä lapsia takaisin 'Isän Stalinin omaisuutena'. Venäjä on ihmiskunnan syöpä.

    Äänestä

Tanner ja Leskinen sekä asevelisosialistit pitivät kommunistit aisoissa vaaran vuosina.
Se kyrsii edelleen komukkapiirejä.
Jk. Sapeli Simonen tuo tiukka sisäministeri mukana.

1Äänestä
  • Simonen oli myöhemmin TPSLn juoppo johtaja. Puolue toimi itänaapurin rahoilla ja rahat Simoselle toi aina SKP:n pääsihteeri Ville Pessi kassissa.

    TPSLn viimisinä aikoina raunioitunut Simonen sanoi toivovansa SDPn yhdistymistä, mutta että hänen kätensä ovat sidotut...

    Äänestä

Mauno Pekkala oli Neuvostoliiton tiedustelun agentti antoi mm. NKGB:lle tiedot Suomen liikekannallepanosta. Lisäksi oli myöhemmin Ruotsin matkoilla yhteydessa NL:n agenttien kanssa.

1Äänestä
  • Eikä antanu. NKGB perustettiin vasta 1941.

    Äänestä

  • "NKGB perustettiin vasta 1941."

    No entäs milloin oli Jatkosodan liikekannallepano?

    Tiedot ovat tutkijoilta kirjasta "Pettureita ja patriootteja", sivua en muista on melkein kymmenen vuotta aikaa. Mutta kirjassa hyvä henkilöhakemisto, joten Pekkalan nimellä kaikki sivuviittaukset löytyvät.

    Muuten SDP:n vasemmassa siivessä oli myös muita pettureita, jotka antoivat sodan aikan viholliselle tietoja.

    Onneksi Tanner oli jämäkkä ja piti puolueensa hihhulit aisoissa aina 60 luvun alkupulelle asti.

    1Äänestä

  • NKGB perustettiin 1941 vasta Saksan hyökättyä Neukkulaan. Jatkosodan liikekannallepano oli tuota ennen. Pekkala ei siis voinut tiedottaa tuosta.

    Äänestä

Pekkala oli ennen sotia Tannerin tukija. Sittemmin hän alkoholisoitui ja kuvaavaa on kuinka hänet pääministerinä ollessaan tavoitti parhaiten kantaravintolasta. Pekkala oli pahin mahdollinen valinta Suomen pääministeriksi ns. Vaaran vuosina.

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Mauno_Pekkala


》》Vuodet 1939–1942 Pekkala toimi valtiovarainministerinä kolmessa eri hallituksessa. Hän vastusti voimakkaasti jatkosotaa edeltänyttä armeijan liikekannellepanoa. Pekkala meni jopa niin pitkälle, että varoitti Helsingissä Neuvostoliiton tiedustelupäällikkönä toiminutta Jelisei Jelisejeviä Saksan hyökkäyksestä ja Suomen osallistumisesta siihen. Pekkala luovutti Jelisejeville tiedot presidentti Risto Rytin hallitukselle 31. toukokuuta 1941 esittämästä tilannekatsauksesta. Josif Stalin ei kuitenkaan uskonut Jelisejevin hänelle välittämiä tietoja tai pitänyt saksalaisten aiheuttamaa uhkaa tarpeeksi vakavana, eikä siksi ryhtynyt tarvittaviin toimiin hyökkäyksen varalta.《《

1Äänestä

Onneksi ei ole enää mahtava eki voit rauhassa piereskellä vaippaasi 'suurta menneisyyttä' muistellessa.

Äänestä

Kylläpäs porvaria potuttaa Pekkalan älykäs puhe vieläkin

Äänestä
  • Pekkalan valeet voivat riemastuttaa vain stallaria.

    Äänestä

  • Miksi potuttaisi? Äijä on jo edesmennyt, aatteesi on kuollut ja Venäjä romahtanut. Enemmän sinulla itselläsi on aihetta mustaan muotoon:-D

    Äänestä

Jopa arvostettu Hertta Kuusinen kauhisteli Tannerin hitlerismiä. Maltillinen ja älykäs Pekkala oli samoilla linjoilla.

Äänestä
  • Herttaa ei nyt arvostanut monikaan ja Pekkala oli sivuraiteelle päätynyt tyhmä juoppo ja ex-demari, joka pani hädissään toivonsa myöhemmin uppoavaan laivaan nimeltä SKDL!

    Äänestä

  • Hertta tuki Israelia ja raivosi myöhemmin Israelin sionismista. Se oli toisaalta naaras jonka kanssa sekä Olavi Paavolainen että Yrjö Leino olivat harrastaneet seksiä.

    Äänestä

On se kumma, kun Putinin trollit pilkkaa Tanneria, vaikka Tanner olisi antautunut 1944 ryssille!!

Äänestä
  • Ei Tanner antautunut kellekään vuonna 1944 ja hänellä oli loppuelämänsä tiukka kanta neukun suhteen!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei Tanner antautunut kellekään vuonna 1944 ja hänellä oli loppuelämänsä tiukka kanta neukun suhteen!

    Siis kuvainnollisesti. Tanner esitti mielipiteenään hyväksyä kapitulaatiovaatimus.

    " Ei Tanner antautunut kellekään vuonna 1944 ja hänellä oli loppuelämänsä tiukka kanta neukun suhteen! "

    Ei "antautunutkaan", mutta yllytti muita hyväksymään Stalinin vaatimuksen kapitulaatioon. Tästä huolimatta NL ei häntä palkinnut.

    Äänestä

  • ”Ei "antautunutkaan", mutta yllytti muita hyväksymään Stalinin vaatimuksen kapitulaatioon. Tästä huolimatta NL ei häntä palkinnut.”

    Koska ja missä sodassa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ”Ei "antautunutkaan", mutta yllytti muita hyväksymään Stalinin vaatimuksen kapitulaatioon. Tästä huolimatta NL ei häntä palkinnut.”

    Koska ja missä sodassa?

    Viisasteletko tietämätöntä? Olihan heitä muitakin. Lue historiaa, niin viisastut. Aukot tiedoissasi olisi hyvä paikata. "Vaikeaa aikaa" oli jatkosodassa.

    Äänestä

  • Ok, sovitaan, että keksit sen itse.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ok, sovitaan, että keksit sen itse.

    "Vaikeaa aikaa" oli jatkosodassa."

    Yritin antaa vihjeen mutta huonolla menestyksellä.

    Tanner oli ihmetellyt NL Suomen rauhantunnusteluihin antamassa vastauksessa kesäkuun v. 1944 Suomelle. Minkä vuoksi yksi sana "kapitulaatio" meitä niin suuresti pelotti. Ryti oli sikäli vastustanut presidentin ja pääministerin suorasukaista vastausta kapitulaation sisältävään vaatimukseen koska siinä hyväksytään kapitulaatio jo ennakkoon neuvottelematta. Rytin mielestä NL kapitulaato vaatimukseen pitäisi vastata, lähtökohtana, että Suomi säilyttäisi suvereniteettinsä neuvottelemalla.

    Linkomiehen erittäin jyrkän vastustavan mielipiteen vuoksi, ulkoasiain valiokunnan jäsenistä vain Väinö Tanner kannatti Rytin ehdotusta, päästä neuvottelemaan kapitulaatiosta ja Suomen miehityksestä Moskovaan.

    Linkomiehen jämäkkä johtaminen vaikutti siihen, ettei Suomi vastannut lainkaan NL kapitulaatiovaatimuksen rauhantunnustelun ennakkoehtoon.

    Vastaaminen myöntävästi, edes neuvottelemaan kapitulaation sisältävästä esityksestä, olisi se tarkoittanut NL näkökulmasta Suomen hyväksyneen kapituloimaan armeijansa, mutta neuvottelemaan muista seikoista.

    Linkomiehen Vaikea aika.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Vaikeaa aikaa" oli jatkosodassa."

    Yritin antaa vihjeen mutta huonolla menestyksellä.

    Tanner oli ihmetellyt NL Suomen rauhantunnusteluihin antamassa vastauksessa kesäkuun v. 1944 Suomelle. Minkä vuoksi yksi sana "kapitulaatio" meitä niin suuresti pelotti. Ryti oli sikäli vastustanut presidentin ja pääministerin suorasukaista vastausta kapitulaation sisältävään vaatimukseen koska siinä hyväksytään kapitulaatio jo ennakkoon neuvottelematta. Rytin mielestä NL kapitulaato vaatimukseen pitäisi vastata, lähtökohtana, että Suomi säilyttäisi suvereniteettinsä neuvottelemalla.

    Linkomiehen erittäin jyrkän vastustavan mielipiteen vuoksi, ulkoasiain valiokunnan jäsenistä vain Väinö Tanner kannatti Rytin ehdotusta, päästä neuvottelemaan kapitulaatiosta ja Suomen miehityksestä Moskovaan.

    Linkomiehen jämäkkä johtaminen vaikutti siihen, ettei Suomi vastannut lainkaan NL kapitulaatiovaatimuksen rauhantunnustelun ennakkoehtoon.

    Vastaaminen myöntävästi, edes neuvottelemaan kapitulaation sisältävästä esityksestä, olisi se tarkoittanut NL näkökulmasta Suomen hyväksyneen kapituloimaan armeijansa, mutta neuvottelemaan muista seikoista.

    Linkomiehen Vaikea aika.

    Linkomies olikin latinaa lukenut mies. Teräsmies hämäsi sanalla 'kapitulaatio' ainoastaan työmiehiä ja pankkimiehiä.

    Äänestä

  • Jätkillä oli hermot lopussa ja suunnittelivat joukkopakoa Ruotsiin. Eikös Tanner osannut ruotsia. Olisiko pussihousu ja Linkomeesi painelleet perässä kaalojen kanssa. Onneksi etenkin ammutun punakaartilaisen pojalla Viljo Vyyryläisellä pää pelasi Viipurinlahdella.

    Äänestä

》》5. Suomi siirtyi läntiseksi demokratiaksi Mannerheimin johdolla 1919.《《

Siis oikesti Mannerheimista huolimatta. Äijä äänestettiin syrjään ja Pietariin ei hyökätty. Päälahtari kärsi kirvelevän nöyryytyksen presidentinvaalissa.


25.7.2019 tulee kuluneeksi sata vuotta siitä, kun K. J. Ståhlberg valittiin Suomen tasavallan ensimmäiseksi presidentiksi.

Tasavalta hallitusmuotona astui Suomessa voimaan 17. heinäkuuta 1919 ja ensimmäinen presidentti valittiin vaalissa noin viikkoa myöhemmin 25. heinäkuuta.

Ståhlberg sai eduskunnan suorittamassa vaalissa 143 ääntä ja hänen vastaehdokkaansa C. G. E. Mannerheim 50. Lauri Kristian Relander ja Väinö Tanner saivat kumpikin yhden äänen.




https://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Vastahakoinen-Ståhlberg-valittiin-sata-vuotta-sitten-Suomen-ensimmäiseksi-presidentiksi/1410227

Äänestä
  • "Siis oikesti Mannerheimista huolimatta. Äijä äänestettiin syrjään ja Pietariin ei hyökätty. Päälahtari kärsi kirvelevän nöyryytyksen presidentinvaalissa."

    Suomi oli jo lännen leirissä. Mannerheimin asiosta länsi lähetti elintarvikeapua ja loputkin länsimaat tunnustivat Suomen toukokuussa 1919.

    Mannerheimin kaudella järjestettiin eduskuntavaalit ja hyväksyttiin perustuslaki, jonka hän allekirjoitti. Mannerheim myös vieraili naapurimaissa,

    Pietarin hyökkäys ei saanut kannatusta edes M:n omassa hallituksessa.

    Presdentin vaalin tulos oli selvä jo ennakkoon, koka sdp:llä, ml:lla ja edistyksellä oli selvä enemmistö eduskunnassa. Mannerheim ei edes kampanjoinut, vaanmeni Runnin kylpylään, mutta oli kyllä katkera tuloksesta.

    Stallarien on aina yhtä vaikea myöntää historiallista totuutta.

    Äänestä

  • Ei se mikään demokratia ollut, vaan lähinnä saasta. Hiilikin tuotiin ulkomailta. Hiili piti Suomen liikkeessä ja lämpimänä. Mi ä en sitä tiedä sanoivatko jenkit koskaan jopa natseille ja bolsuille, että viljan ja hiilen vientiä ei saa Suomeen katkaista. Englantihan uhkasi tappaa koko Suomen nälkään 1919 katkaisemalla viljatoimitukset. Huoltovarmuus nykypäivänä on isäntien valhe. Miten maa johon tuodaan leipävilja ja energia ulkomailta voi olla 'omavarainen'.

    Äänestä

Kummallista ettei Pekkala ollut sotasyyllisten penkillä, vaikka oli valtiovarainministerinä koko Talvisodan ajan ja yhtäjaksoisesti Jatkosodan hyökkäysvaiheen jo päätyttyä 22.5.1942 saakka.
Pekkala oli ministerinä mukana rahoittamassa asehankintoja ulkomailta Talvisodan aikana, Välirauhan aikana asehankinnat Saksasta ja lopulta hyökkäyssodan ajan toukokuulle 1942.

Kekkonen hoiti syytettyjen penkille poliittisia vastustajiaan (Kukkonen) , joista osa ei ollut edes hallituksessa Jatkosodan alkaessa. Pelkkä jäsenyys ulkoasianvaliokunnassa riitti (opetusministerin olleen) Kukkosen, Reinikan ja Tannerin tuomiolle.

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Tyko_Reinikka

www.eduskunta.fi/FI/kansanedustajat/Sivut/911348.aspx



Tanner ja Reinikka EIVÄT OLLEET ministereinä kun Jatkosota alkoi.





"Kukkosen sotasyyllisyys olikin epäsuora tulos Neuvostoliiton tavoitteesta saada Väinö Tanner tuomituksi oikeudenkäynnissä. Tannerin syyllisyydelle oli hankalaa löytää selkeitä perusteita, jolloin muodolliseksi syyksi otettiin Tannerin jäsenyys ulkoasianvaliokunnassa sekä Rangellin että Linkomiehen hallituksissa. Ulkoasiainvaliokuntaan kuuluivat myös Antti Kukkonen ja Tyko Reinikka, jotka oli siten asetettava syytteeseen samalla perusteella."

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Antti_Kukkonen

https://www.eduskunta.fi/FI/kansanedustajat/Sivut/910823.aspx

Äänestä
  • Se oli sitä slaavilaista oikeuskäsitystä. Eihän Hodorkovskin lisäksi muut pääjehut Putinista lähtien joutuneet lusimaan. Isoista asiousta Venäjällä päättää khaani tsaarin tapainen Lenin, Stalin tai Putin. Pienemmät asiat voi jättää Zdanovin tapaisille käytännössä lahjoitusmaiden voudeille. Sisällissodan teloitukset johtuivat punakaartilaisten naisten seksikumppanien kansan suomalaisiin istuttamasta kulttuurista. Mitä kasakan raiskaamien ja orjuuttamien pohjalainen jälkeläinen ymmärsi 'syytön kunnes toisin todistetaan-periaatteesta' sen enempää kuin hämäläinen landepaukku tai tehdastyöläinen. Karjalassa oli sentäön lahjoitusmaiden takia opittu jotakin länsimaisesta ihmiskäsityksestä. Venäläiset lahjoitusmaiden herrat pyyhkivät takalistoaan karjalaisten talonpoikien valituksilla vielä vuoden 1812 jälkeenkin. Hämäläinen rehupuntti teki nöyrästi taksvärkkinsä ja päivätyöt vuoteen 1905 asti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mauno Pekkala: " Puheittensa ja tekojensa perusteella on TANNER VAHINGOITTANUT MAATA ei vain Venäjällä , vaan myös kaikissa liittolaismaissa...VENÄJÄ ON NYKYPÄIVIEN JOHTAVA SUURVALTA,joten se on poliittisesti otettava huomioon. Se on meidän lähin MAHTAVA NAAPURI, jota vastaan käymämme sodan olemme TÄYDELLISESTI HÄVINNEET".

Siinä tuli monta absoluuttista totuutta kerralla. Porvari ei ota opiksi vieläkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu