Jos työnantaja tarjoaa ns. kultaista kädenpuristusta ja ehdot on 12kk kuukauden palkka vuodeksi eteenpäin, maksu jatkuu normaalisti kuukausittain eli normi palkka 12 kk. Kannattaako mennä samantien työkkärin kirjoille?
Kultainen kädenpuristus?
Anonyymi
51178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Periaatteeessa kannattaa. Hyötyminen riippuu tilanteestasi. Ikä, työhistoria, koulutus ja omat tavoitteet ratkaisevat.
Vastaavassa tilanteessa ilmoittauduin siitäkin syystä, että olisin saanut liitoltani ko. ajan karenssin päivärahan maksuun.
Ehdin nauttimaan asetelmasta 13 kalenteripäivää ennen kuin minulle tarjottiin määräaikaista keikkaa joka sitten venyi 7kk:een.
Hyötynä oli se, että ilmoittautessani aina pätkien välillä ( lyhyin oli 2 pv ) osoitin aktiivisuuteni eikä työkkäri myöhemminkään ehdotellut mitään hullunkurisia temppuja. Tämä etu realisoitui niiden 500pv:n aikana jolloin valmistauduin työttämyyseläkeläiseksi.
Mutta tämä sopi silloin minun tilanteeseeni.
Ilman muuta ilmoittaudut työkkäriin ellet onnistu itsellesi heti duunia saamaan. Työkkäriolon aikana työttömänä et saa tietenkään työttömyyskorvausta sen 12 kk ajalta jolle saat tukipakettia. TE tsto tekee laskennallisen arvion tuosta 12 kk paketistasi. Se että menet heti työkkäriin varmistaa ettet saa 12 kk jälkeen 3 kk karenssia. Kultaisen kädenpuristuksen ehtona on useinkin omaehtoinen irtisanoutuminen joka on TE toimiston näkökulmasta karenssiperuste. Kultaisesta kädenpuristuksesta ei eläke kartu. Se on vain saamasi kipuraha kun olet itse itsesi irtisanonut. Onko näin. Tärkeintä on se mitä lopputilin yhteydessä saamassasi työtodistuksessasi lukee. Oletan että olet työsuhteessa etkä johtajasopimuksella. kultaisia kädenpuristuksia ja eropaketteja on monenlaisia. Toisissa saa rahat könttänä ja toisissa kuukausierinä.
Tässä Ap.
"Se että menet heti työkkäriin varmistaa ettet saa 12 kk jälkeen 3 kk karenssia."
Tätä juurikin hain. Olen ollut samalla työnantajalla 20v ja ikää on nyt 51. Työllisyysnäkymät on mitä on ja yt:tä voi pukata milloin vaan ja jos ei pukkaa niin voi tulla toi kädenpuristushomma iän takia, tiedä tuota. Mutta en suostu muuhun kuin tuohon kuukausieränä maksettuun pakettiin, työllisyys tulee olemaan tässä iässä todella vaikeaa.
Ap, mikä työpaikka kyseessä? Ei kai vaan eräs kolmen konsonentin osakeyhtiömuotoinen teknologian tutkimuskeskus?
Nimim. Been there
Mitenkäs käy ansiosidonnaisen kanssa tässä tapauksessa, työssäoloehto ja mistä alkaa 400 pv ansiosidonnaisen laskeminen?