Kyllä Perussuomalainen puolue ja Perussuomalaisten kannattajat aina isolla alkukirjaimella, sitävastoin marginaalit kuten somalit ja sen sellaiset aina pienellä - myös sakaali-somalit! OK?
Somali ( nyt isolla lauseen alussa) on haitta-laji Suomessa siksi nimitys on tuo mikä on... ja asialle on tehtävä jotain jopa Euroopan tasolla!
Somalia ja Somalimaa ovat erikseen siellä missä ovat pysyvät siellä!
Unkarin pääministeri on saatava Suomeen opastamaan kansaamme ja ennen muuta Sdp-hallitusta oikealle tielle Suomen politiikassa!
Suomen kansa on Orbanin ystävä, poliitikot eivät ole hänen kannallaan!
Se totuus tulisi saattaa myös Unkarin kansan tietoon me olemme heidän ystäviään ja "kielisukuansa" mutta ei geneettisesti mitään yhteyttä ! Siis ei sukulaiskansa vaan kieli-sukulainen - MUISTAKAA ERO on huomattava!
Somali ( nyt isolla lauseen alussa) on haitta-laji Suomessa siksi nimitys on tuo mikä on... ja asialle on tehtävä jotain jopa Euroopan tasolla!
Somalia ja Somalimaa ovat erikseen siellä missä ovat pysyvät siellä!
Unkarin pääministeri on saatava Suomeen opastamaan kansaamme ja ennen muuta Sdp-hallitusta oikealle tielle Suomen politiikassa!
Suomen kansa on Orbanin ystävä, poliitikot eivät ole hänen kannallaan!
Se totuus tulisi saattaa myös Unkarin kansan tietoon me olemme heidän ystäviään ja "kielisukuansa" mutta ei geneettisesti mitään yhteyttä ! Siis ei sukulaiskansa vaan kieli-sukulainen - MUISTAKAA ERO on huomattava!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Entä millä äärioikeisto kirjoitetaan persuissa?
Jos nykyinen meno pitää pintansa, ollaan kohta mekin lähestymässä Unkaria, sillä eiköhän ne Persut pääse vielä Hallituspuikkoihin. Sitte voidaan sanoa hyvästit Pohjoismaiselle oikeus- ja hyvinvointivaltiolle.
Ps. Hallitus pienellä tekstissä, pohjoismaat pienellä - mutta Suomi ja Ruotsi, Norja ja Tanska sekä Islanti isolla alkukirjaimella!
No sitten "äärioikeisto" pienellä - mutta Ka-Ko = Kansallinen Kokoomus isolla sillä se on heille kunnioitus ja kiitos viime hallituskauden mamutuksen onnistumisesta ja suojelusta varsin kiitettävästi vaikka äärioikealla ovatkin!
Vaikka ollaankin innokkaita perussuomalaisia, niin pysytään asiallisella linjalla erityisesti kielenkäytön suhteen.
Päivän paras vitsi!! Kahvit pitkin näyttöä.
"Suomalainen on ryzzän ja ihmisen risteytys."
-Martti Innanen, 1931-2014
Hjaa, "menikö vähän niinku reisille kuten entisellä tytöllä"!?
😜👈😝😁
Nyt Seppo osuit naulan kantaan..
Somalitaustaiset suomalaiset ovat maamme paras kansanryhmä. Joku pönttö on kysellyt että miksi aikanaan tänne pakolaisina tulleet Somalit eivät palaa kotimaahansa. Vastaus on yksinkertainen. He eivät halua jättää suomalaisia lapsiaan.
Jaa "taustaiset" mitähän nekin ovat?
Ollaanko me siis kaikki somalitaustaisia kun oikeilla silmillä katsotaan!?
Mutta jos huivit silmillä niin sitten olemme kaapuhaamuja!
Tuli kuin "TILAUKSENA" sivulle MTV:n uutisten mainos.... aina ajan tasalla MTV - myös suomi24:llä! GREAT!
"Hollannin "burkakielto" estää kasvojen peittämisen julkisissa tiloissa – sairaaloissa "....
--->
Vaadimme Suomi seuraa heti tätä samaa linjaa!
Ja Ps.
Tätä ei pidä sekoittaa jo Englantiin jo nimeltään ja suvultaan kotoutuneen rallikuski Hamiltoniin, sillä miehellä on "niin suuret" ettei meinaa housuun mahtua, ja kuvakulmatkin uutisoidessa ja häntä kuvatessa rajaa pois alaosan mieheltä jolla on vaikka muille jakaa! Enemmän kuin voittoja!
Nyt palmuja sen muistoksi!
Suuri osa unkarilaisista jo katuu täysillä orbaanin päästämistä valtaan, mutta on liian möhäistä. Orbanistit on jo sementoineet itsensä valtaan lakeja ja oikeutta muuttamalla, ja hävittämällä kaiken vapaan tiedonvälityksen. Sitä saivat unkarilaiset mitä tilasivat.
Muistakaa, että perussuomalaiset ajavat Venäjän Etuja isolla. Heidän Maanpetturuus on suurta.
Venäjän ja ylikansallisen äärioikeiston jota muun muassa eräät stevebannonit johtaa.
Jaa onko se niinpäin, ja minä kun oletin jopa luulin, Venäjä olisi Perussuomalaisten asialla?
Mutta hyvä ihminen ( vaikka olisit somppu) totean PS:n on luotava hyvät kontaktit hyvissä ajoin kaikkiin valtioihin joista Venäjä ei ole vähäisin!
Yhteistyö sujuu ongelmitta sitten kun se aika koittaa ja Perussuomalaiset ovat Suomen johdossa kuten hallituksessa!
Sanoihan se vanha viisas presid. Paasikivikin jo aikanaan "tosiasioiden tunnustaminen on viisautta"!
https://fi.wikiquote.org/wiki/Juho_Kusti_Paasikivi
( Mahtaako somppuli tietää kuka oli Paasikivi Suomen historiassa?)