Minkälainen työllisyystilanne on yhdistelmäajoneuvonkuljettajilla? Olen harkinnut ammatinvaihtoa ja harkinnut yhdistelmäajoneuvokoulutuksen hankintaa. Onko alalle helppoa työllistyä?
Olisin kiinnostunut ajamaan "pitkää matkaa" mielellään. Minkälaista työ on muuten, päivärahat, palkkaus, lepoajat ym..
Keskustelua..
Olisin kiinnostunut ajamaan "pitkää matkaa" mielellään. Minkälaista työ on muuten, päivärahat, palkkaus, lepoajat ym..
Keskustelua..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse opiskelen alalle, olen tutustunut tarkasti alan työllisyystilanteeseen, joka on erittäin lupaava. Logistiikassa kuljettajista on erittäin kova pula, näinköhän valehtelen jos joka vuosi tarvittiin noin 3000 uutta erinäistä kuljettajaa. Ajoneuvoyhdistelmäkuljettajan paikkoja on vapaana osittain myös siksi, koska ikäraja armeijassa korttia suorittamattomalle on se 20 tai 21.
Työ on moninaista, oma isäni toimi yhdistelmäkuljettajana useamman vuosikymmenen, joten jos jonkinlaista juttua on tullut kuunneltua. Autosta tulee koti, harvemmin jaksaa edes kotipaikkakunnalleen ajaa, ja jos edes pääsee sinne päin. Lepo ja ajoaikalakiin kannattaa tutustua itse, niiden valvonta ovat EU:n myötä tiukentumassa Suomessa.
Ajaminen on vain osa työstä, kuormansidonta, purku,- sekä lastausjärjestys, painopisteet ja ammattifysiikka on tärkeitä osa-alueita hallita.
Palkkaustapoja on pääosin vain kaksi, km/€ sekä h/€. Riippuu ihan työnantajasta ja kuljetusten laadusta.
Suomessa tuo "pitkän matkan" ajaminen onkin suhteellisen helppoa, koska väkisinkin noin yleiseltä kuvaltaan kumipyörälogistiikka ajaa pitkiä välejä, kuljetussuorite Suomessa onkin maailman suurin (ajetut tonnikilometrit)
Ja tosissaan, seuraavan 10 vuoden aikana työllisyystilanne on erinomainen alalla.
Se on hyvä että työtä piisaa.
Jos ajatellaan palkkausta, minkälaisille ansioille yleisesti kuukaudessa yltää, ja kuinka menee käytännössä korvaukset pyhätöistä, työajoista ylitöineen? On paljon puhuttu ettei makseta mitään korvauksia kun taas toisaalla maksettaisiin ihan normaalisti. Ilman mitään ylityö/pyhätyökorvauksia ajattaminenkin nyt on jo laitonta..? Kuullut olen että olisi käytössä paljon könttäsopimuspalkkaa, minkäverran se sitten onkaan.
Varmasti on monenlaista käytäntöä kuin on olemassa pientä yritystä, mutta luulisi suurimmilla firmoilla olevan jonkin verran yhtenäinen käytäntö?
itse ollut 3,5v alalla ja 2000-2500e jää hanskaan kuussa edellyttää et tekee hommia enemmän ja saa päivärahaa eli pitempää keikkaa esim.oulu-helsinki välil. ja riippuu ihan firmasta miten maksetaan mulla muuten täydellinen tessi paitsi ettei ylityö korvauksia makseta..
moro! tervetuloa alalle! sinua kyllä tarvitaan siitä voit olla varma! mutta.... pidä puolesi! kilometripalkkaa tarjotaan helposti mutta se on laitonta! sama noiden ylitöiden korvaukset on sellaisia että ei niitä kukaan maksa ja ne jotka maksaa ei anna tehdä niitä! kannattaakin itse miettiä mihin työhön tähtää. jos haluaa tienata vähän enemmän pitää myös tehdä pitkää päivää! itse ajan ulkomaille jossa tietysti päivärahat tekee ison osan palkasta mutta onhan se palkka muutenkin vähän suurempi ja töitä on tarjolla paljon. t.yli 15v kokemusta
Ja minähän sitten takuuvarmasti istun siin apukuskin paikalla, matkalla sinne jonnekkin.... jokupäivä.