Tamperelaisen tapettikauppa Seinäruusun hyvällä maulla valituista tapeteista löysin erityisesti minua miellyttävän ruusutapetin, joka lähes tuoksui erikoisseinälläni kuin aito ruusukimppukatras näin olisi tehnyt.
Usein vain lojun vuoteella ja annan sen viedä. Ja se vie.
(Naurua)
Usein vain lojun vuoteella ja annan sen viedä. Ja se vie.
(Naurua)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mjoo
Kirjoitin tämän Mekan Vonksin puolesta, sillä hän sen valitsi enkä minä. Itse istuin autossa ja naputtelin rattiin.
(Reps)
Tuosta tulikin mieleen että montakohan vuotta olen odottanut Mekan Vonksia autonratissa tai vessan edustalla?
Vittu varmaan viisi ja vähän päälle.
(Hihitystä)
Pikalista
- Sovituskoppi
- vessa
- mikä tahansa kauppa (ei autokauppa)
- lentokentän lähtöportti (boardin)
- puhelu
- naistensauna muu biletys.
Siinä kärki.
(Naurua)
Joku unohtui.
Ai niin se että rouva Vonksi heräisi. Itse herään jo viideltä hommiin.
(Naurua)
Pieni yksityiskohta
On vielä eräs paikka, jota en tullut maininneeksi, ja se on Hakaniemen uudessa kauppahallissa pikkuputiikki, jonka nimeä en muista. Koju on täynnä kaikenlaista nukkekotikamaa, kuten pieniä puhelimia ja kassakoneita, gramofoneja ja herra ties mitä kaikkea miniatyyrisälää.
Jos Mekan Vonksin päästää sinne, niin voi lähteä baariin ja unohtaa koko eukon.
(Hihitystä)
Hellurei!
Heitin tossa muutama tunti sitten Mekan Vonksin Mäkelänrinteelle uimaan. Itse istuin kahvilassa ja katselin altaissa pulikoivia immeisiä. Heitä oli harvakseltaan, sillä oli kauden ensimmäinen päivä, eivätkö kaikki olleet vielä hoksanneet, että uimahalli oli auki.
Tivasin myyjättäreltä grillimakkaraa ja sinappia, mutta tällä ei ollut tarjota. Koitin sen jälkeen olutta, mutta sitäkään ei saamari ollut. Mikä helvetin kahvila se tällainen oli, josta ei mitään saanut, ajattelin ääneen ja takanani kortti kädessä odotteleva naiseläjä pyöritteli silmiään. Yritin pummata häneltä tupakkaa, mutta hän ei polttanut.
Kersat ränkyttivät karkkiautomaatteja kauempana, ja ilmassa oli suuren, terveen tilan tuntua.
Kun pääsin pöytään asti, näin Mekan Vonksin. Tämä dilppaili kohti hyppytornia, ja ajattelin, että ei kai se nyt saatana meinaa hypätä. Kyllä se perkele hyppäsi. Ei nyt ihan sieltä ylimmältä hyllyltä, vaan alemmalta. En tiedä, montako metriä oli matkaa alas, mutta ikuisuudelta tuo tuntui - siis minusta.
(Hihitystä)
Dialogi
- Oliko kylmää?
- Itse asiassa hieman lämpimämpää kuin talvella. Vesi on vaihdettu. Aivan kirkasta, eikä maistu hieltä.
- Hyi helvetti.
- Saunatkin on remontoitu. Tod viihtyisä iltapäivä, väljä.
- Mä otin aikaa, kun kauhoit.
- Millä? Eihän sulla ole kelloa.
- Mä otin aikaa mun sisäisellä kellolla.
Mekan Vonks nauraa.
(Naurua)
Mun täytyy kyllä myöntää, että Mekan Vonks on varsin seksikäs pakkaus märissä hiuksissa ja ilman meikkiä. Joillekin vain sopii tuollainen järjetön lilluminen ja kehokeskeisyys.
Todisteena tästä voidaan pitää sitä, että kun hän kävelee allasosastolla, niin ei ole silmäparia, joka ei hänen askeliaan seuraisi.
Johdattelin keskustelun naistensaunaan, sillä naistensauna on sellainen paikka, johon meillä makkaramiehillä ei ole asiaa. Tiesin nimittäin Mekan Vonksin heikot kohdat, sillä olin näpelöinyt niitä.
- Mekan.
- Mulla oli juttu kesken.
- Ai. Sori.
(Hihitystä)
Palaan hieman ajassa taa, ja löydän itseni puhelin kädessä selaamassa sivustoja sormella, joista toinen oli juuri äsken noukkinut puoliksi poltetun savukkeen kadulta pinsettiotteella.
Kirottu terveysintoilu.
Käväisin sinkkupalstalla, jossa erityyppiset kirjoittajat narisevat kuin ruosteiset saranat kilpaa siitä että mikään ei ole oikein ja että kaikki oli väärin.
Ihmettelin siinä itsekseni, että mitä vittua minäkin näitä tällaisia selaan.
Aivan järjetöntä hölinää.
Mekan Vonks kiepahti veden alla ympäri ja ponkaisi uudelle osuudelle. Kaikki tämä näytti jotenkin...
vaivattomalle.
(Hihitystä)