Kysymys valvontaviranomaisille tatuoinneista

Anonyymi

Olen tänään lähestynyt valvontavirasto Valviraa sekä Ruokavirastoa.
Aiheenani jo käsistään karannut tatuointi.

Kysymyksillä, tatuoinneista, joita palvelualan ym alojen ihmiset yhä enemmän niitä ottavat, tietämättä seuraamuksista.

Asiasta tekee vielä enemmän paheksuttavan, kun niitä otetaan käsivarret täyteen, kaulaan ja jopa kasvoihin. Tämä on hirveätä katseltavaa, kun ihmiset, työssäkäyjät, käyttävät lyhythihaisia työasuja. Piilossa niinkin olevat jotenkuten ymmärtää, mutta ei näkyvillä olevat, koko käden/käsien, kaulan täyttävät 'sotkut'. Ne ovat sanallasanoen sotkuja. Tämäkö on kaunista?? Kaukana kauniista.

Mielestäni tulisikin ottaa tiukempi kanta lakiin, kyseiseen asiaan. Tehdä siitä vähintäänkin paheksuttavaa.
Mitä tähän sanoo elintarvikelaki?

Miltä näyttää asiakkaan silmissä tatuoitu terveydenhoitaja?
Miltä näyttää asiakkaan silmissä tatuoitu kaupan-, lihatiskin myyjä?

Ylipäätään, kaikki, ainakin elintarvikealalla ja terveydenhoitoalalla työskentelevät ihmiset.
Onko Valvirassa sekä Ruokavirastossa tähän havahduttu?
Tämä 'ilmiö' eikun lisääntyy vaan, varsinkin ajattelemattomien nuorten keskuudessa.

Tähän pitäisi nyt puuttua ihan jo lain kädellä. Nuoret ei tajua, kun massassa mennään mukana, seuraamuksia.
Jakelu Valvira, Ruokavirasto

6

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muuten samaa mieltä mutta ruokavirastoa ei ole olemassakaan. Nähdäänkö sairaalan pihalla? Vien sinut juttelemaan lääkärisedän kanssa ja pääset siksi aikaa osastolle että saat lääkityksesi kuntoon. Tarjoan kahvit.

      • Anonyymi

        et taida olla paljonkaan perillä yhteiskunnan asioista. Tatuoinnit ym hölynpöly , artistit, kiinnostaa. Ruokavirasto on uusi virasto, voimassa oleva!


    • Anonyymi

      Olet lähestynyt Valviraa sekä "Ruokavirastoa", koska jotkut ihmiset ovat sinun mielestäsi epämiellyttävän näköisiä?

      Vau.

    • Anonyymi

      Taitaa yhteydenottosi mennä öö- mappiin. Ihan oikeasti, yksi ihminen aloittaa sodan kokonaista ihmisjoukkoa vastaan! Kalasataman Kelassa käydessäni työntekijät olivat niin tatuoituja, etten pystynyt erottamaan työntekijöitä ja asiakkaita toisistaan. Siinä paikassa se varmaan oli vain hyvä: alueella on niin moniongelmaisia asukkaita, että nössön koulutytön näköinen asiakaspalvelija saa helposti turpiinsa.

      Itse olen ottanut nuorena tatuointeja, mutta otin paikkoihin, jotka eivät näy vaatteiden alta. Nyt olen (sairas)eläkkeellä, ja olen ottanut käsivarteen pienen uuden tatuoinnin. Tosin yleensä kuljen pitkissä vaatteissa, eli ei se edelleenkään näy. Aikanani uskoin, että minulla on isoja tatuointeja, mutta suuret hihatatuoinnit tms. ovat itsestänikin vähän mauttomia. Niiden ottajat eivät taida osata kuvitella itseään vaikkapa pyörätuoliin joskus vanhana. Lihaksikkaassa nuoren ihmisen kädessä tatsa voi olla varsin hyvä, mutta kuihtuneessa hauiksessa ja roikkuvassa ihossa naurettava.

      Siltä kannalta asiaa voisi kyllä miettiä, että tatuoijillakin pitäisi olla perustiedot ihon toiminnasta (normaali rakenne, ihosairaudet ja ikääntyminen) sekä käytetyistä kemikaaleista (tatuointivärit). Nimittäin jokainen ihminen vanhenee, samoin tatuiointi vanhenee. Hyväkään tatuointi ei ehkä näytä hyvältä, kun ihminen on keski-iässä tai vanhempi. Iho suojaa elimistöä erilaisilta asioilta, joten on todella suuri vastuu, kun lävistää terveen ihon ja aiheuttaa siihen pysyviä muutoksia.

    • Anonyymi

      Kai se on oma asia, jos haluaa näyttää piirustuspaperilta.
      Minusta se on typerän ja tosi ruman näköistä, eikä sovi asiakaspalveluun. Onneksi vielä voi valita, kenen kanssa tai missä haluaa asioida.

    • Anonyymi

      Heh.
      Eviraa ei enää ole vaan tilalla on ruokavirasto.
      Mielestäsi siis ihmiset on tehty syötäviksi, kun otat yhteyttä instanssiin, joka valvoo mm. elintarvikkeiden terveyttä. Tai ehkä ihmiset ovat mielestäsi tarhattavia eläimiä ja kasvustoa.

      Heidän sivultaan maininta minkä eteen he tekevät työtään:

      Ruokavirasto.
      edistää, valvoo ja tutkii elintarvikkeiden turvallisuutta ja laatua, eläinten terveyttä ja hyvinvointia, kasvinterveyttä sekä maa- ja metsätalouden tuotantoon käytettäviä lannoitevalmisteita, rehuja ja kasvinsuojeluaineita ja lisäysaineistoja eli siemeniä ja taimiaineistoa.

      Suosittelen siis, että otat yhteyttä vaikkapa ammattiliittoihin. Saisit ehkä jopa vastauksenkin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      149
      7451
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5149
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      38
      2624
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      261
      2228
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2198
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      59
      2054
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      561
      1998
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      54
      1023
    9. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      64
      974
    10. Uusi Haapakannel

      Avaa ovensa 7.1. Aamupalalle pääsee jo 5.30 hintaan 13,50e Lounas 12,50e Avoinna klo 14:sta
      Haapavesi
      18
      808
    Aihe