Muistellaan koulumatkoja

Anonyymi

Minkälaisia koulumatkakokemuksia teillä on? Niistä on varmasti paljon mielenkiintoista kerrottavaa. Minulla on ollut helpot koulumatkat, kansakoulun 1.-4. luokalla sekä oppikoulun 1.-5. luokalla kävellen (joskus melkoisessa lumipyryssä), ja joskus pyörällä. Lukioon oli pitempi matka. Kotipysäkiltä lähti linjuri 7.30 aikaan.
Liukkailla keleillä linjurimatka oli joskus melko jännittävä, mutta aina päästiin perille.
Monilla oli huomattavasti pitempi koulumatka, ja matkan varrella vieläpä lossikyyti.
Terveisin: Puolireuho

19

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      100 metriä

    • Anonyymi

      Mä olin ala-asteella -70-luvun loppupuolella. Nykyajan lapset ja nuoret ei oikein tahdo uskoa että talvisin hiihdin kouluun parin kilometrin matkan. Ja tämä oli Vantaalla.

    • Anonyymi

      vanhempani kielsi puhumasta työläislapsille ja koulutovereille ja sain vain olla muiden korkeastikoulutettujen kanssa ja varakkaiden ihmisten kanssa minusta koulut kuuluu vain varakkaille lapsille eikä köyhille mätämadoille ja minä olen korkeastikoulutettu von herttua herra ja olen tinderissä ja kokemusta naisista miehistä pojista tytöistä eläimistä ja matkustelen paljon olen varakas ja huumeita myyn lapsille minulla on rahaa omaisuutta minulla on kaikkea mutta olen kateellinen työläisille he ovat onnellisia

    • Joskus oli taksin takapenkillä koululaisia kahdessa kerroksessa, kun ei muuten ois mahtunut

    • Ala-asteella oli puolisentoista kilometriä kävellen/fillarilla ja yläasteella yli 5km mikä oikeutti bussikyytiin.

    • Ensimmäiset 4 vuotta oli n. 1 km kävelymatkaa kouluun. Riippui vähän miten pitkän reitin kautta kulki. Jalkaisin menin kouluun, usein metsäpolkua pitkin soramontun ohitse kulkeva reitti. Taikka sitten kaverin kanssa pidempi reitti jalankulkijoille tehtyä tietä pitkin.

      Kelillä kun kelillä mentiin jalkaisin ja kannettiin kaikki tarvittavat välineet omin pikku kätösin kouluun, niin sukset kun luikkarit yms. :)


      5. luokan kävelin aikalailla saman matkan eri kouluun, äiti saattoi usein koiran kanssa tai menin kahden kaverin kanssa. Reitti oli mukavempi mitä edellinen.

      6-9. lk kuljin bussilla tai taksilla. Osan matkaa jalkaisin, n. 2-4 km pysäkiltä kotiin tai pysäkiltä kouluun. Kaverin kanssa tullen mennen, paitsi kotiin sen lopun 2-4 km yksinäni. Metsätietä pitkin tai isompaa hiekkatietä pitkin. Riippui mihin bussi pysähtyi.

      9. lk ajelin kesällä kevarilla kouluun. Muina vuodenaikoina menin bussilla tai taksilla.

      • Yläasteelle oli matkaa 17 km. :)

        Suunta.


    • 1-5 luokalla ala-asteella menin kävellen tai jopon tapaisella "kukkapyörällä" kouluun. Alikulkutunnelista alettiin kulkea, kun sellainen rakennettiin tokalla luokalla. Sitä edelsi, että joku jäi auton alle tien ylityksessä:( Asuin tuolloin kaupungin lähiössä.

      Alaasteen 6.- lukion 3. menin bussilla kouluun ja asuin maalla. Noin kilometri oli bussipysäkille ja aika usein juoksin sen hiki hatussa. Bussikuskit oli tuohon aikaan kilttejä ja jäi odottamaan pysäkille, kun näkivät mun juoksevan mäkeä alas:) Nykyään lapsillani on sama tilanne ja sama koulumatka, mutta bussikuskit eivät armoa tunne, vaan ajavat pysäkin ohi kylmästi, vaikka näkisivät että toinen on tulossa :(

    • Olen käynyt kuutta eri koulua ja koulumatkat ovat taittuneet kävelle ja pyörällä. Jaa niin ekalla kertaa keskikoulun kolmas oli sen verran kaukana , että bussilla menin.

      • Anonyymi

        Mainiosta nimimerkistäsi voisin päätellä, että koulumatkabussi ehkä oli Savonlinjan tai Kainuun Liikenteen. Osasinko päätellä oikein?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mainiosta nimimerkistäsi voisin päätellä, että koulumatkabussi ehkä oli Savonlinjan tai Kainuun Liikenteen. Osasinko päätellä oikein?

        No ei ollut, oli usein Paunu. Olen tosin Savonlinjaakin jonniin verran käyttänyt, kun sinnekin päin maailmaa olen kerennyt.
        Vähän meni pieleen, mutta mitäpä noista :)


    • Anonyymi

      naapurin poika oli vuotta vanhempi mutta oltiin samankokoiset, koulumatkalla aina kokeiltiin kumpi on kumpi. vähintään jokatoinen viikko, silmät mustana ja nokat verillä. :D

    • Anonyymi

      Kävellen tai fillarilla kesät talvet. Usein oli pystytuulta ja polviin asti pakkasta. 🥶🌪️

    • Anonyymi

      Minulla oli 100 metriä kouluun ala ja ylä asteella. Kuljin sen useimmin pyörällä kun kävellen.

    • Anonyymi

      Kouluun oli joku vajaa kilometri ja kuljin sen aina naapurin tytön kanssa susanna nimeltään joka 5 b luokalla kun olin itse 5 a luokalla ja sitten me alettiin seurustella 5 luokalla ala-asteella ja oltiin 18 vuotta yhdessä.

    • Anonyymi

      Koulumatka-linja-auton takapenkillä oli äänekäs poikalauma, joka kertoi vanhoja vitsejä.

      • Anonyymi

        Sellainen takapenkin hassu porukka on ollut monella paikkakunnalla.


    • Anonyymi

      60-luvun loppupuolella Rymättylän Aaslan saaresta lähimpään oppikouluun, Naantaliin. Matka oli 33 km, linja-autokyyti kesti vähän alle puolitoista tuntia suuntaansa. Matkan varrella oli 3 lossia. Onpahan tullut pitkä koulumatka tutuksi.

    • Taksilla päässyt kulkemaan :)
      Toki siinäkin ollut kaikenlaista.
      "Unohtanut poimia kyytiin"
      "rengas rikkoa"
      Perus mitä auton kyydis voi sattua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      152
      4771
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      205
      3994
    3. 212
      3198
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      110
      3054
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      84
      2883
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      125
      1730
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      14
      1634
    8. 61
      1339
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1176
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      111
      1163
    Aihe