Just ostin itselle 10cm korkkarit citarista koko 41 ja hyvin meni jalkaan.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Otin kirpparilta Nellyn metallikorko-avokkaat 41. Korkeat kapeat korot, ei vain mahdu jalkaan, ovat pientä kokoa.
Hyvä löytö ei näköjään kaikki mahdu. Tällä hetkellä etsin koon 41-42 saappaita
Tilasin Zalandosta korkeakorkoiset nahkasaappaat KIOMI, 42 kokoa ja menee hyvin jalkaan. Lievä korokepohja <10mm, kapeneva kärki ja vajaa 11cm korkuinen kapea korko.
Välillä hieman ärsyttää nuo "10 cm korot" kun mittaus on todennäköisesti tehty väärin. Mittaus pitäisi tehdä koron yläosan keskipisteestä (noin kantapään keskipisteestä). Mikäli kengässä on vielä jonkinasteinen korokepohja, tämänkin mitta pitää vähentää koron korkeudesta.
10 cm:n oikein mitattu korko on vielä kohtuullisen korkea ja kengillä voi vielä kävellä ilman päkiän liiallista rasittumista.
No, ei se aivan noinkaan mene ! Oikea mittaustapa lienee...korkolapun keskeltä suoraan ylös. Mitä tulee korokepohjiin...kyllä nekin jo horjuttaa, kun alkaa olla 30 mm korkeutta.
Kävelkää kengillä jotka on tehty ihmisen anatomialle, nuo 10 cm korot ei ole. Mielestäni nuo korkeat korot näyttävät huonoilta ja kävely muuttuu klompsottamiseksi ja naisellinen käynti katoaa. Ei hyvä. Tämä on miehen mielipide joten sorry mut niin se on, naiset vain luulee korkkarien olevan huippu mut se on markkinamiesten propagandaa ja myyntiä.