Yasmin ja "tiputtelu"

Ongelmani olisi seuraavanlainen..eli vaihdoin hiljattain Mercilonista Yasminiin, koska ensin mainitusta tuli sivuoireina vuotoa n.viikko ennen menkkoja. Kaikki sujui alkuun hyvin, mutta nyt n. puoli vuotta Yasminia syötyäni alkoi verinen vuoto n.viikko jälkeen menkkojen. *syvä huokaus* Tämä ongelma on todella rasittava, kukapa haluaisi "menkat" viikon välein, sillä tämä vuoto ei ole mitään ihan pientä tiputtelua kuten otsikko ehkä harhaan johtavasti kertoo, vaan ihan kuin olisi kunnon menkat päällä. Onko muilla ollut samanlaisia ongelmia ja miten kauan tämä ylimääräinen vuoto on kestänyt ja toistuuko säännöllisesti joka kuukausi?
Tiedän että tähän ongelmaan auttaisi ehkä korkeampi hormooniset pillerit, mutta mietin kannattaisiko vielä katsoa toistuuko sama joka kuukausi,vai pääseekö kaikkein "helpommalla" kun menen heti vaihtamaan pillerit?
2543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Niin se tutkii, ettei tiputtelu johdu mistään sairaudesta... Endometrioosi tekee helposti tota tiputtelua. Tai sitten sun pitää vain hommata "vahvemmat" pillerit. Itse en kestä tiputtelua ym. yllättävää. Vaihdoin minipillerit yhdistelmään koska menkat tuli ja meni miten sattuu!! Saas nähdä miten käy kun olen lopettamassa pillerit kokonaan parin kuukauden päästä....:(

Äänestä
  • alotin e-pillereiden käytön vasta ensimmäistä kertaa ja sain yasminit. eilen sain ensimmäisen liuskan syötyä ja melkein koko tämän ekan kuukauden tuli tiputteluvuotoa. :/ välillä hyvin runsasta! aivan kuin tosiaan olisi koko ajan kuukautiset kun sidettäkään ilman ei voinut olla päivääkään. tänään sitten alkoivat vielä ne oikeat menkat. huh huh. :/ gynekologi sanoi että pitää ainakin 3 kk katsella ja jos se vuoto kuukautisten välissä ei lakkaa niin sitten vaihdetaan pillereitä. jaksanko muka n. 3kk kestoisia "menkkoja"? :P pakko kai se on!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietteliäs kirjoitti:

Ongelmani olisi seuraavanlainen..eli vaihdoin hiljattain Mercilonista Yasminiin, koska ensin mainitusta tuli sivuoireina vuotoa n.viikko ennen menkkoja. Kaikki sujui alkuun hyvin, mutta nyt n. puoli vuotta Yasminia syötyäni alkoi verinen vuoto n.viikko jälkeen menkkojen. *syvä huokaus* Tämä ongelma on todella rasittava, kukapa haluaisi "menkat" viikon välein, sillä tämä vuoto ei ole mitään ihan pientä tiputtelua kuten otsikko ehkä harhaan johtavasti kertoo, vaan ihan kuin olisi kunnon menkat päällä. Onko muilla ollut samanlaisia ongelmia ja miten kauan tämä ylimääräinen vuoto on kestänyt ja toistuuko säännöllisesti joka kuukausi?
Tiedän että tähän ongelmaan auttaisi ehkä korkeampi hormooniset pillerit, mutta mietin kannattaisiko vielä katsoa toistuuko sama joka kuukausi,vai pääseekö kaikkein "helpommalla" kun menen heti vaihtamaan pillerit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu