SWE: Hautajaiset ilman seremonioita kasvussa

Reilut 10 vuotta sitten 2%, nyt 8%.

Osalla vainajista ei ehkä ketään läheistä, joskus suvun riidat syynä, mutta yhä useammin vainajan omasta tahdosta hautajaiset ilman seremonioita.
3<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lisäksi tietysti uskonnottomia seremonioita.

Äänestä

Ruotsissakin+hautajaisperinne+kirkkoon+liittyen+on+yhä++vahva,+sillä+8+%+on+tavallaan+aika+vähän.+Tietenkin+vainajisa+suuri+osa+on+iäkkäämpää+väkeä,+jolla+kirkorkon+jäsenyys+on+paljon+suurempaa+kuin+nuoremmilla.

Äänestä

Tavallaan aika vähän on vielä, mutta kasvu nopeutuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Reilut 10 vuotta sitten 2%, nyt 8%.

Osalla vainajista ei ehkä ketään läheistä, joskus suvun riidat syynä, mutta yhä useammin vainajan omasta tahdosta hautajaiset ilman seremonioita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu